Skupno je tako kalifornijsko podjetje v vesolje poslalo že 182 satelitov konstelacije Starlink, ki naj bi zagotavljali globalni internetni dostop, piše BBC. Zadnji so v ameriškem vesoljskem oporišču Cape Caneveral vzleteli na raketi Falcon-9, SpaceX pa je s to izstrelitvijo postalo podjetje z največ komercialnimi sateliti v vesolju.
Drugo po številu je prav tako kalifornijsko podjetje Planet Labs, katerega konstelacija satelitov šteje 150 kosov, uporabljajo pa jih za slikanje zemeljske površine.
V vesolje bi lahko SpaceX poslal več kot 40.000 satelitov
Od novembra so v dvotedenskih presledkih v vesolje poslali skupno že 122 tovrstnih satelitov, do konca januarja bi lahko poslali še dvakrat po 60 satelitov, do sredine letošnjega leta pa naj bi jih okoli Zemlje krožilo že več kot 12.000. Kasneje bi se ta številka lahko povečala celo na 40.000, odvisno od tega, kako bi se projekt razvijal.
SpaceX načrtuje prodajo nekaterih satelitov tudi v vojaške, znanstvene ali raziskovalne namene. Podjetje je z njihovim razvojem začelo leta 2015, prva testna leta dveh prototipov so izvedli februarja 2018.
Za pot okoli našega planeta potrebujejo okoli 90 minut, ob jasnem vremenu pa so dobro vidni s prostim očesom. Številni astronomi ob tem svarijo, da bo vesolje – ko jih bo tam res več tisoč – še bolj polno smeti. SpaceX očitke zavrača kot neutemeljene.
Konec decembra "vlak luči" na nočnem nebu vznemiril tudi Slovence
Podjetje je priznalo, da se sateliti kmalu po izstrelitvi svetijo, kar naj bi bilo posledica konfiguracije pri vzpenjanju z višine 290 kilometrov na 550 kilometrov. Po utirjenju v orbiti naj bi bili sateliti komaj vidni, astronomom pa SpaceX zagotavlja podrobne koordinate, s pomočjo katerih se lahko lažje izognejo motnjam.
V skupini tokratnih 60 satelitov so enega izmed njih poskusno odeli s posebnim premazom, ki naj bi zmanjšal odsevnost.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.