Kitajska nacionalna vesoljska agencija (CNSA) je objavila nove fotografije, ki jih je na Marsu posnel njihov raziskovalni rover Žurong. Na eni je viden pristajalni modul s ploščadjo, na drugi pa zraven njega "pozira" tudi raziskovalno vozilo.
Žurong je postavil daljinsko vodeno kamero ter se nato umaknil, da je lahko naredil skupinski posnetek, so pojasnili pri CNSA.
Rover, imenovan po bogu ognja iz kitajske mitologije, je na Marsu pristal 15. maja in že nekaj dni pozneje na Zemljo poslal prve fotografije. Kitajska je šele druga država, ki je na rdeči planet poslala raziskovalno vozilo. Pristalo je na območju Utopia Planitia, kjer išče sledove vode in leda ter s tem dokaze, da so na Marsu v preteklosti obstajali pogoji za življenje.
Šestkolesnik je visok 1,85 metra in tako precej manjši od ameriškega roverja Perseverance oziroma Vztrajnost, ki Mars raziskuje od februarja.
V letu 2020 so sicer proti rdečemu planetu poletele kar tri misije, poleg ameriške in kitajske tudi arabska, ki pa ni imela v načrtu pristanka na Marsu, temveč opazovanje planeta iz orbite.
Kitajska postaja vesoljska velesila
Raziskovanje Marsa je le ena od številnih ambicioznih kitajskih vesoljskih misij. Decembra je kitajska vesoljska sonda sploh prvič po letu 1976 na Zemljo pripeljala vzorce z Lune, marca pa so nato Kitajci skupaj z Rusi napovedali gradnjo lunarne vesoljske postaje. Sledil je uspešen pristanek na Marsu, obenem pa Kitajska gradi lastno vesoljsko postajo. Že naslednji teden nameravajo tja poslati prve astronavte oziroma taikonavte.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.