Mednarodna znanstvena lunarna postaja bo izvajala široko paleto znanstvenih raziskav, vključno z raziskovanjem in izkoriščanjem Lune, so sporočili iz obeh agencij. "Kitajska in Rusija bosta vse izkušnje na področju vesoljske znanosti, raziskav in razvoja ter uporabe vesoljske opreme in tehnologije uporabili za skupni razvoj načrta za gradnjo mednarodne lunarne znanstvenoraziskovalne postaje," so zapisali v izjavi. Kot so še dodali, bosta Rusija in Kitajska sodelovali pri načrtovanju, oblikovanju, razvoju in delovanju raziskovalne postaje.
Čen Lan, analitik, specializiran za kitajski vesoljski program, je dejal, da je projekt zelo pomemben. "To bo največji mednarodni projekt vesoljskega sodelovanja za Kitajsko, zato je pomemben," je povedal. Kitajska je razmeroma pozno doživela razcvet na področju raziskovanja vesolja, vendar je decembra lani njena sonda Čang'e-5 uspešno prinesla kamen in vzorec površja, ki ju je pobrala na Luni. Takrat je to veljalo za še en dokaz vse večje zmogljivosti države v raziskovanju vesolja.
Ruse, ki so prej veljali za pionirje v raziskovanju vesolja, pa so v zadnjih letih zasenčili prav Kitajci in Američani. Lani je po uspešni izstrelitvi SpaceX izgubila monopol nad vožnjo astronavtov na Mednarodno vesoljsko postajo. ZDA so napovedale načrte za vrnitev na Luno do leta 2024. V programu, imenovanem Artemis, bodo moški in ženska stopili na lunino površino, kar bi bil prvi pristanek ljudi na Luni po letu 1972.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.