Futuristični načrti za postavitev vasi na Luni, ki jo predlaga Evropska vesoljska agencija (Esa), ima podporo po vsem svetu. Ideja je, da bi na našem naravnem satelitu postavili bazo, v kateri bi se prepletali znanost, posel, rudarstvo in tudi turizem.
Šef Ese Johann-Dietrich Wörner je dejal, da so o ideji razpravljali tudi ministri držav članic, ki so se te dni srečali v švicarskem Luzernu.
''Zdaj imamo seznam, kdo vse bi želel sodelovati pri konceptu baze na Luni. Obstajajo ideje podjetij - ne le ideje, ampak pravi projekti - da bi odšli na Luno in želijo biti del te skupnosti,'' je dejal prvi mož evropske agencije. Kot navaja Guardian, bodo skušali združiti moči, sodelovala bi tudi ameriška vesoljska agencija.
Poudaril pa je, da je ideja o bazi na Luni le koncept in ni vpeta še v noben program prihajajočih misij.
Zanimivo je, da Esa kot naslednjo logično postajo za ljudi po Mednarodni vesoljski postaji vidi Luno, medtem ko Nasa in še nekatera zasebna vesoljska podjetja, denimo SpaceX, kot naslednjo veliko potezo vidijo Mars.
Zbiranje denarja
Glavna točka ministrskega srečanja 22 držav članic je bila sicer financiranje programov. Ministri so odobrili dodatnih 1,4 milijarde evrov za nadaljevanje projekta raziskave Marsa in sodelovanje na Mednarodni vesoljski postaji (ISS). Za evropsko-ruski projekt ExoMars, ki naj bi odgovoril na vprašanje, ali na Marsu obstaja oziroma je kdaj obstajalo življenje, so odobrili okoli 440 milijonov evrov.
Sredi oktobra so v okviru projekta, za katerega so že pred tem namenili 1,5 milijarde evrov, v orbito Marsa uspešno utirili sondo TGO, na kateri je bil modul Schiaparelli. Ta naj bi pripravil teren za prihod vesoljskega raziskovalnega vozila, t. i. roverja, ki naj bi proti Marsu poletel v drugi fazi projekta leta 2020, a je na rdeči planet treščil z veliko hitrostjo in se razletel.
Za podaljšanje evropskega sodelovanja na ISS za dodatna štiri leta so medtem ministri namenili okoli 960 milijonov evrov. ISS sicer vodijo ZDA, ki so tako kot Rusija delovanje na postaji do leta 2024 napovedale že pred časom. Na ISS poleg tega sodelujeta še Japonska in Kanada, ki sta prav tako napovedali podaljšanje sodelovanja.
Države članice Ese so sicer za izvajanje vesoljskih programov v prihodnjih letih namenile 10,3 milijarde evrov, medtem ko agencija želi okoli 11 milijard.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.