exomars

'Pajki' na Marsu
27. 04. 2024 11.10Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter evropske vesoljske agencije je na Marsovem južnem polu posnela temne lise, ki po obliki in barvi spominjajo na pajke. Vendar za črnimi lisami stoji znanstvena razlaga.

Rusija ima novega 'poveljnika vesolja': Putin je zamenjal Rogozina
15. 07. 2022 19.03Ruski predsednik Vladimir Putin je izdal odlok, s katerim je Dmitrija Rogozina razrešil z mesta generalnega direktorja ruske vesoljske agencije Roskozmos. Na njegovo mesto je stopil namestnik predsednika vlade Jurij Borisov. Putin je Rogozina za vodjo ruske državne vesoljske agencije imenoval leta 2018.

Evropska vesoljska agencija odpovedala misijo na Mars
17. 03. 2022 14.37Evropa je odpovedala misijo ExoMars, s katero bi na Rdeči planet poslali planetarno sondo, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije. Razlog za to je vojna v Ukrajini in nezmožnost sodelovanja z Rusijo pri izstrelitvi. Evropske in ameriške misije so namreč večinoma odvisne od ruskih raket Sojuz.

Znanstveniki v Marsovem Velikem kanjonu odkrili 'znatne količine vode'
17. 12. 2021 11.06Mars ima svojo različico Velikega kanjona, znanstveniki pa so nedavno ugotovili, da se v njem skrivajo "znatne količine vode", je sporočila Evropska vesoljska agencija. "To je lahko led ali voda, ki je vezana na minerale v tleh. Znanstveniki verjamejo, da je prisotnost ledu verjetnejša," je dejal eden od avtorjev raziskave. Za več ugotovitev bo potrebnega še več raziskovanja.

Bi v na novo odkritih grebenih Marsa lahko obstajalo življenje?
05. 08. 2020 10.27Plovilo na misiji ExoMars, katere namen je odgovoriti na vprašanje, ali na rdečem planetu obstaja življenje, je posnelo nove fotografije, ki prikazujejo zanimive geološke značilnosti Marsa. Znanstveniki zdaj med drugim ugotavljajo, kaj se skriva v grebenih kraterja, prikritih s tanko plastjo ledu. Kakšnih pa je pet možnih scenarijev o obstoju življenja na Marsu, ki se opirajo na dozdajšnja dognanja znanstvenikov?

Mars, kot ga še niste videli: fotografije polarnih sipin
21. 09. 2019 11.09Fotografija, ki jo je pred dnevi posnela kamera z ExoMars Trace Gas Orbiterja, plovila, ki ga skupaj upravljata Evropska vesoljska agencija in ruski Roscosmos, prikazuje severne polarne sipine na rdečem planetu. Namen misije je odgovoriti na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Bomo že čez nekaj mesecev izvedeli resnico o Marsu?
01. 05. 2018 16.54Marca 2016 je proti rdečemu planetu poletela evropsko-ruska sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, ki bo skušala razvozlati skrivnost metana, ki so ga zaznali na površju in atmosferi. Vprašanje je, ali je ta metan posledica geoloških ali bioloških procesov, torej, da so metan proizvedla živa bitja?

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …
23. 12. 2016 06.30Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Slovenski vesoljski program
22. 12. 2016 19.07Ne glede na vse te težave na Zemlji pa nas med zvezdami očitno čaka svetla prihodnost. Slovenija že ima svoj vesoljski program, 20 mladih inženirjev namreč načrtuje raketo, ki bo poletela sto kilometrov v vesolje. Slovenski raziskovalci in podjetja pa tja že zdaj usmerjajo največje teleskope in načrtujejo bivališča, v katerih bodo lahko nekoč živeli na Luni ali Marsu

Esa cilja na Luno: Ideja je všeč mnogim, pravi prvi mož agencije
03. 12. 2016 10.26Esa kot naslednjo postajo vesoljskega raziskovanja vidi Luno. Gre le za idejo, ki pa ima mednarodno podporo, je dejal šef Ese. Ministri so medtem odobrili dodatnih 1,4 milijarde evrov za nadaljevanje projekta raziskave Marsa in sodelovanje na Mednarodni vesoljski postaji.

FOTO: Nasino plovilo našlo Esinega: Schiaparelli najverjetneje eksplodiral
22. 10. 2016 12.18Nasino plovilo MRO je opazilo spremembe na površju Marsa, kjer bi v sredo moral pristati Esin modul Schiaparelli. Na podlagi fotografij je jasno, da ni šlo za nežen pristanek.

Čeprav ne vedo, kaj se je z landerjem zgodilo, so pri Esi zadovoljni: 'Dobili smo želene podatke'
20. 10. 2016 10.25Pri Evropski vesoljski agenciji so zadovoljni z misijo Exomars, v kateri so pristajali na površju Marsa in v orbito nameščali satelit. Kaj se je zgodilo z landerjem, še vedno ni jasno, a ključne podatke so dobili. Še v večje veselje jim je, da orbiter deluje brezhibno.

Esa uspešno utirila satelit, usoda plovila Schiaparelli žal ostaja neznana
19. 10. 2016 06.30Evropska vesoljska agencija še vedno ne ve, ali je plovilo Schiaparelli uspešno pristalo na rdečem planetu. Prvega radijskega signala namreč niso prejeli, kar pa še ne pomeni, da pristanek na Marsu ni uspel. A vendarle vse ni tako črnogledo. Esi je namreč uspelo v orbito Marsa utiriti še en satelit.

Esa in Roskozmos pristajata na Marsu: pred misijo ključni trenutki
16. 10. 2016 06.30Orbiter ExoMars Trace Gas je skupaj z landerjem Schiaparellijem prispel do Marsa in zdaj je čas, da se ločita. Dan D bo v sredo, ko bo Schiaparelli začel pristajati, Trace Gas Orbiter pa se bo vtirl v orbito rdečega planeta. Misija je namenjena iskanju življenja.

Pred 40 leti je Viking 'osvojil' Mars, a ni bil prvi …
20. 07. 2016 06.30Ameriški Viking 1 je 20. julija pred 40 leti pristal na površju Marsa, a pred tem je na rdečem planetu pristal sovjetski Mars 3. Viking je sicer zabeležil precej uspešnejšo misijo kot Mars. Že letos oktobra bo na Marsu pristajala evropsko-ruska sonda. Kdaj pa bo na Mars stopil prvi človek?

Raketa odpeljala na Mars sondo, ki bo preučevala izvor prisotnega metana
14. 03. 2016 12.05Četrti planet od Sonca bo postal začasni dom za sondo, ki bo na rdečem planetu skušala raziskati, ali je metan iz ozračja geološkega izvora ali ga proizvajajo mikrobi.

ČASOVNICA: To so misije in dogodki, na katere bodite pozorni v letu 2016
13. 01. 2016 07.00Esa bo proti Marsu poslala plovilo, julija bo sonda Juno po petih letih prispela do Jupitra, končali se bosta misiji Dawn in Rosetta ... Na nekaterih delih sveta bodo lahko videli popolni Sončev mrk, Merkur bo prečkal Sonce, seveda bomo deležni meteorskih rojev ...

Kanjonov na Marsu ni oblikovala voda, ampak lava?
04. 06. 2014 08.45Soteske in struge na rdečem planetu naj bi dokazovale, da je tam nekoč tekla voda. Ta bi tudi omogočala obstoj življenja. A kanjone bi lahko oblikovale tudi druge naravne sile – raziskovalec Giovanni Leone meni, da bi lahko te oblikovala lava.