Elon Musk je pretekli teden pisal zgodovino – njegov SpaceX je kot prvo zasebno podjetje v vesolje, na mednarodno vesoljsko postajo ISS, poslal ameriška astronavta. Prvič po devetih letih premora je izstrelitev potekala na ameriških tleh. Pred tem so tudi ameriški astronavti na ISS potovali z ruskimi sojuzi.
Po uspešni izstrelitvi rakete pa so "spretni" ruski uporabniki spleta ustvarili izredno prepričljiv deepfake posnetek Muska, ki poje znano sovjetsko pesem "Трава у Дома". Musk v videoposnetku nastopa v vlogi pevca sovjetske rock skupine, njihova pesem pa govori prav o potovanju človeka v vesolje ter spoznanju, da nikjer ni tako lepo kot doma na Zemlji.
Pesem je leta 2009 ruski Roskozmos celo imenoval za himno ruskih kozmonavtov.
Posnetek, ustvarjen s tehnologijo deepfake, je izredno prepričljiv v primerjavi z izvirnikom.
Deepfake tehnologija, ustvarjanje lažnih, ponarejenih videoposnetkov, ki pa so videti neverjetno realistično, se pojavlja vse pogosteje. In če so nekateri posnetki, kot je primer Muska, ustvarjeni predvsem kot parodija, za zabavo spletnih uporabnikov, ta ista tehnologija predstavlja tudi nevarnost – predvsem z vidika morebitnega manipuliranja javnega mnenja.
Deepfake videoposnetke je namreč težko prepoznati kot lažne, spletne manipulacije pa so pripeljale do točke, ko praktično ne moremo več presoditi, kaj je resnično in kaj lažno. Tovrstna tehnologija se hitro razvija, predvsem pa postaja vse bolj enostavna in dostopna.
Morda enega najbolj znanih deepfake posnetkov so ustvarili raziskovalci z Univerze v Washingtonu, ki so z deepfake posnetkom nekdanjega ameriškega predsednika Baracka Obame poskušali pokazati, kako se tovrstna tehnologija lahko zlorablja.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.