Ob 12. uri so na spletni strani DVK objavili končne izide predčasnih parlamentarnih volitev, saj so prišteli tudi vse glasovnice, oddane po pošti iz tujine. Te niso vplivale na odstotke, ki so jih dobile posamezne stranke.
Največ glasov iz tujine je prejela SDS (1387 glasov), sledi ji Levica (756 glasov), SD (719 glasov), SMC (647 glasov), LMŠ (518 glasov), Nova Slovenija (488 glasov), DeSUS (444 glasov), Stranka Alenke Bratušek (210 glasov) in SNS (187 glasov).
Je pa SDS prejela 222.042 vseh glasov (tako oddanih doma, kot v tujini), Lista Marjana Šarca 112.250 glasov, Socialni demokrati 88.524 glasov, SMC 86.868 glasov, Levica 83.108, Nova Slovenija 63.792 glasov, Stranka Alenke Bratušek 45.492, DeSUS 43.889 glasov in Slovenska nacionalna stranka 37.182 glasov.
Premešane karte znotraj poslanskih skupin
So pa glasovi po pošti iz tujine premešali karte v poslanskih skupinah Levice, Stranke Alenke Bratušek in NSi. Po preštetih glasovnicah po pošti iz tujine so namreč nekateri kandidati, ki se jim je obetal poslanski sedež, ostali praznih rok.
Medtem ko se je poslanski mandat v novomeški volilni enoti najprej obetal Petru Dirnbeku iz Brežic, pa je očitno več glasov med kandidati Levice v tej enoti zbral Primož Siter iz Trbovelj.
Med poslanci NSi v prihodnjem mandatu ne bo Martina Mikoliča, župana Rogatca, pač pa se je v državni zbor uvrstil Aleksander Reberšek iz Žalca.
Spremembe so tudi med poslanci Stranke Alenke Bratušek, pri čemer pa predsednica stranke Alenka Bratušek še vedno ostaja zunaj parlamenta. Namesto Jožefa Ribiča, ki se mu je pred prištetimi glasovi po pošti iz tujine obetal poslanski stolček, bo nanj sedel Andrej Rajh iz Maribora.
Izidi sicer še niso uradni, saj jih mora potrditi še DVK. To bo storila na četrtkovi seji, v petek pa bodo poročilo predali predsedniku republike Borutu Pahorju.
DVK ovrgla dvom SDS: 81 glasovnic z volišča v Buenos Airesu je neveljavnih
Stranka SDS je namreč na DVK vložila ugovor zaradi nepravilnosti pri delu volišča v Argentini. V njem so opozarjali na nesorazmerno veliko število neveljavnih glasovnic na tem volišču. V Argentini je namreč bodisi osebno bodisi po pošti glasovalo 759 volivcev, pri čemer so oddali 81 oziroma 11 odstotkov neveljavnih glasovnic.
Po mnenju SDS tako veliko število neveljavnih glasovnic izkazuje dvom v pravilnost delovanja volilnega odbora ter posledično dvom v poštenost in verodostojnost skupnih izidov volitev. Zato so predlagali, da se pregleda vse neveljavne glasovnice, v primeru ugotovljenih bistvenih kršitev pa bi najprej prešteli vse glasovnice z omenjenega volišča, predlagali pa so celo ponovno ugotavljanje izida na vseh 31 diplomatsko-konzularnih predstavništvih.
Člani DVK so po daljši razpravi sklenili, da bodo omenjenih 81 glasovnic ponovno prešteli. To so tudi storili ter ugotovili, da so dejansko vse neveljavne in je volilni odbor izid volitev pravilno ugotovil.
Izkazalo se je namreč, da volivci, ki so oddali neveljavno glasovnico, niso upoštevali navodila za izpolnjevanje uradne prazne glasovnice. Te so prejeli volivci v državah zunaj Evrope, izpolniti pa so jo morali tako, da so v prazen okvirček vpisali bodisi ime stranke bodisi ime in priimek kandidata.
A pri tem so lahko glasovali le za kandidata, ki je kandidiral v njihovem volilnem okraju v Sloveniji. V spornih primerih pa so volivci vpisali ime kandidata, ki se za izvolitev ni potegoval v njihovem okraju, zato so bile te glasovnice neveljavne. Največ teh volivcev je sicer vpisalo ime prvakov SDS in NSi, Janeza Janše in Mateja Tonina.
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.