"Velika večina članic z izjemo morda dveh ali treh je jasno povedalo, da je treba sodelovanje s palestinskimi oblastmi in izplačevanje finančne pomoči nadaljevati," je po hibridnem zasedanju zunanjih ministrov, ki je deloma potekalo v Omanu, deloma pa prek videokonference, povedal Josep Borrell.
Evropska komisija sicer predlaga ponoven pregled razvojne pomoči za Palestince, s čimer se strinjajo tudi nekatere članice. Vendar pa ta pregled ne sme biti izgovor za zamude pri izvajanju sodelovanja, je še dejal.
Poudaril je, da so tudi v Gazi humanitarne razmere zelo slabe, tako da bodo Palestinci potrebovali še več pomoči, ne pa manj. "Mislim, da tako meni 95 odstotkov držav članic," je povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije.
Pri tem je treba po njegovih besedah ločevati med Hamasom, ki je teroristična organizacija, in palestinskimi oblastmi. "S Hamasom ne sodelujemo, podpiramo in sodelujemo pa s palestinskimi oblastmi. Niso vsi Palestinci teroristi. Kolektivno kaznovanje vseh Palestincev bi bilo nepravično in neproduktivno," je povedal.
Ministri so se za nadaljevanje oziroma celo povečanje pomoči Palestincem zavzeli, potem ko je v ponedeljek evropski komisar za sosedstvo Oliver Varhelyi prek družbenega omrežja X sporočil, da EU ustavlja razvojno pomoč za Palestince. Kasneje so na komisiji poudarili, da bodo pomoč zgolj pregledali, a je ne bodo zaustavili. Varhelyi se pred objavo ni posvetoval z drugimi člani Evropske komisije, so še pojasnili v Bruslju.
Na vprašanje, ali bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kakor koli ukrepala proti Varhelyiju, je odgovoril, da se predsednica trenutno osredotoča na dogajanje na terenu, ne pa na notranje razprave v komisiji. V Bruslju so danes znova zagotovili, da pregled finančne pomoči ne vključuje humanitarne pomoči Palestincem, ki za letošnje leto znaša 27,9 milijona evrov.
Fajonovo veseli, da EU ne ustavlja pomoči Palestincem
Ministrico za zunanje in evropske zadeve Tanjo Fajon veseli, da Evropska komisija ne ustavlja pomoči Palestincem. Pred neformalnim zasedanjem zunanjih ministrov EU se je zavzela za rešitev dveh držav.
Po koncu zasedanja je sporočila, da Slovenija "najostreje obsoja vse oblike terorizma vključno s terorističnim napadom Hamasa na Izrael, ki je povzročil izgubo številnih civilistov in nedolžnih življenj".
Slovenijo skrbi zlasti humanitarna situacija in zaščita civilnega prebivalstva na obeh straneh, ustaviti je treba ubijanje ljudi in se zavzeti za izpustitev talcev. "Civilisti žal vedno plačajo najvišjo ceno v konfliktih, pot do miru mora biti vedno največja prioriteta," je poudarila ministrica Fajon in dodala da "Palestinci niso Hamas in zato ne smejo trpeti zaradi dejanj Hamasa."
V svojem nagovoru je pozvala k upoštevanju mednarodnega humanitarnega prava in mednarodnega prava človekovih pravic. "Vrniti moramo upanje ljudem na Bližnjem vzhodu," je poudarila.
Ministrica Fajon je sicer o razmerah v regiji že opravila pogovore z zunanjimi ministri Izraela, Palestine, Egipta in Jordanije.
Zunanji ministri držav članic unije so danes na neformalnem zasedanju razpravljali o razmerah v Izraelu in širši regiji po sobotnih napadih palestinskega gibanja Hamas na izraelske cilje. Obravnavali so tudi nadaljevanje razvojne in humanitarne pomoči Palestincem. Zunanjim ministrom članic sta se pridružila tudi izraelski minister Eli Koen in palestinski minister Rijad al Maliki.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.