David Dushman je bil kot vojak udeležen v prelomnih dogodkih druge svetovne vojne. Udeležil se je namreč bitke pri Stalingradu (1942–1943) ter bitke pri Kursku (1943), 27. januarja 1945 pa je s svojim tankom podrl ograjo koncentracijskega taborišča Auschwitz in pomagal pri osvoboditvi zapornikov.
"Ko smo prišli, smo videl bodeče žice in ograje, za njimi pa nesrečne ljudi. S tanki smo podrli ograje, razdelili hrano ujetnikom," je pred leti za Reuters dejal Dushman. "Stali so tam, oblečeni v zaporniške uniforme, samo oči so jih bile, samo oči. Bilo je grozno, res grozno."
Sovjetski vojak judovskega porekla je dejal, da med vojno – tako kot večina ljudi – ni vedel, da so koncentracijska taborišča sploh obstajala, za vse grozote pa je izvedel šele leta kasneje. Dushman je bil le eden od 69 vojakov dvanajsttisočglave divizije, ki je preživel vojno.
Vseeno je bil v neizprosnih spopadih na vzhodni fronti večkrat ranjen. Kljub vsemu je po vojni postal uspešen športnik v sabljanju, po upokojitvi pa je postal eden najuspešnejših trenerjev v zgodovini tega olimpijskega športa, so sporočili iz Mednarodnega olimpijskega komiteja. Leta 1972 je bil kot trener sovjetske ženske olimpijske reprezentance priča terorističnemu napadu na münchenski olimpijadi. "Zaslišali smo strele in brnenje helikopterjev nad nami. Prebivali smo nasproti izraelske ekipe. Vsi trenerji in športniki smo bili zgroženi," je leta 2018 dejal za časnik Abendzeitung.
Dushmana se je spomnil tudi predsednik MOK Thomas Bach, ki je osvoboditelja Auschwitza spoznal že leta 1970 in z njim stkal prijateljske vezi. "Bil je moj prijatelj in svetovalec, kljub travmatičnim izkušnjam, ki jih je doživel v vojni in kljub temu, da je judovskega porekla," je dejal Bach, nekdanji sabljač zahodnonemške reprezentance.
Dushman je do nedavnega vsakodnevno vodil treninge v svojem sabljaškem klubu v Nemčiji, so še zapisali v Mednarodnem olimpijskem komiteju.
V Auschwitzu so nacisti v času okupacije Poljske ubili 1,1 milijona zapornikov, večinoma Judov.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.