rdeča armada

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti
27. 01. 2025 06.07Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Poljska ne bo aretirala Netanjahuja, če se bo udeležil slovesnosti v Auschwitzu
10. 01. 2025 09.35Predstavniki izraelskih oblasti se lahko udeležijo slovesnosti ob obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau brez bojazni, da jih bodo aretirali, je sporočil poljski premier Donald Tusk. Mednarodno kazensko sodišče (ICC) je lani sicer izdalo nalog za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja.

Donava razkrila okostje potopljene nacistične flotilje
15. 09. 2024 07.06Nemške sile so pred skoraj natanko 80 leti v Donavi, na območju današnje Srbije, potopile okoli 200 ladij donavske in črnomorske rečne flote, da bi zaustavile tranzit Rdeče armade skozi pomembno rečno pot. Sovjeti so takrat nekaj ladij odstranili, da so sprostili pot, veliko razbitin pa je ostalo. Nizek vodostaj Donave na pragu jeseni je razkril okostja nemške flotilje.

Iz Donave izvlekli prvo od več kot 20 nacističnih vojaških ladij
07. 08. 2024 19.00V Srbiji so iz Donave izvlekli prvo vojaško ladjo potopljene nemške flote iz druge svetovne vojne. Novico je sporočil minister za promet in infrastrukturo Goran Vesić, ki je ob tem napovedal, da nameravajo v prihodnjih mesecih izvleči 21 ladij, ki že 80 let ležijo na dnu Donave.

Poljska obeležuje 80. obletnico varšavske vstaje
31. 07. 2024 09.05Na Poljskem te dni obeležujejo 80. obletnico začetka varšavske vstaje proti nemški okupaciji med drugo svetovno vojno. Osrednje slovesnosti na varšavskem trgu Krasinski se bo drevi na predvečer obletnice udeležil tudi nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier.

'Vzoren učenec Evrope in črna ovca'
02. 05. 2024 13.35Dvajset let po vstopu v EU se velika večina Slovencev strinja, da je bila odločitev pravilna. Na drugi strani je madžarski premier Viktor Orban, evroskeptik, ki pa vlada državi, v kateri je naklonjenost EU še vedno velika, piše nemški Tagesschau, ki v primerjavi dveh članic Slovenijo označuje za "vzornega učenca", Madžarsko pa za "črno ovco".

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'
18. 02. 2024 20.26Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Nazaj v prihodnost: strojnice 19. stoletja, puške iz '1. vojne', muzejski tank
11. 03. 2023 07.00V Ukrajini se vse pogosteje pojavljajo 60 let stari predelani oklepniki iz sovjetskih časov, havbice iz druge svetovne vojne, strojnice in puške iz 19. stoletja, tanki, odstranjeni s spomeniških podestov, dostavna vozila z nameščenimi strojnicami, "zvarjeni" kosi odpadnega orožja ... Le redkokateri strokovnjak, še manj pa laična javnost, je pred rusko invazijo pričakoval, da bodo na bojišču grmela 'predpotopna' orožja iz nekih drugih, pozabljenih časov. Meja med zgodovino in sedanjostjo je včasih zabrisana.

Operacija Kavboj: Neverjetna zgodba lepotcev iz Lipice
29. 01. 2023 12.26Negotova usoda in reševanje slovenskih lipicancev, ki so jih Nemci odpeljali na Češko in so bili ob koncu druge svetovne vojne ujeti med nacisti in sovjeti, je zdaj prvič prikazana skozi slovenske oči v dokumentarnem filmu. V njem so izpostavili tudi vidik predanosti lipiških konjarjev, ki so ves čas, tudi v ujetništvu, skrbeli za naše lipicance.

'Potem so otroški glasovi počasi utihnili, spoznali so, da ne bo nikogar'
27. 01. 2023 13.38"Najhuje je bilo ponoči. Otroci so jokali, vpili so, ker so bili lačni, ker jih je zeblo, ker so pogrešali svoje matere. Ampak potem so otroški glasovi počasi potihnili, spoznali so, da ne bo nikogar." Tako se obdobja v koncentracijskem taborišču Auschwitz spominja Zdzislawa Wlodarczy. Ko so njeno družino odpeljali v taborišče, je bila stara 11 let.

Svet 'mrtvih in črvov': 'Otroci morajo vedeti, da ne smeš stati in gledati'
27. 01. 2023 08.07Svet se spominja žrtev holokavsta. Mineva 78 let, odkar je sovjetska Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau na Poljskem – in tam ob obletnici tudi pripravljajo slovesnost. Spomin na grozljive dogodke druge svetovne vojne sicer vse bolj bledi, odhajajo tudi zadnji preživeli. To pa odpira prostor za nove grozote, tudi za dogodke, kot je vojna v Ukrajini.

Estonijo sredi napetosti z Rusijo prizadel najobsežnejši kibernetski napad
18. 08. 2022 15.04Estonija je bila žrtev "najobsežnejšega kibernetskega napada" po letu 2007, je sporočila estonska vlada dan po tem, ko je začela odstranjevati vojne spomenike iz obdobja Sovjetske zveze z javnih površin, za kar se je odločila zaradi letošnje ruske invazije na Ukrajino. Ruska in proruska hekerska skupina Killnet je v aplikaciji za sporočanje Telegram sporočila, da je odgovorna za kibernetski napad v sredo, in dejala, da je blokirala dostop do več kot 200 državnih in zasebnih estonskih ustanov. V državi so začele veljati tudi omejitve pri vstopu v državo za ruske državljane.

Estonija začela odstranjevati spomenike iz časa Sovjetske zveze
16. 08. 2022 13.21Estonija bo odstranila več spominskih obeležij iz časov Sovjetske zveze, je sporočila estonska vlada, ki je zaradi ruskega napada na Ukrajino ta korak naznanila že pred časom. Prvi je 'padel' sovjetski tank T-34, ki so ga umaknili iz mesta Narva na vzhodu države, kjer je Rdeča armada med drugo svetovno vojno prečkala reko Narvo in pregnala nemško vojsko iz mesta.

Soustanoviteljica japonske Rdeče armade Šigenobu izpuščena zapora
28. 05. 2022 13.17Soustanoviteljica militantne skupine japonske Rdeče armade Fusako Šigenobu je bila izpuščena iz zapora, po tem, ko je odslužila 20 let zaradi sodelovanja v obleganju veleposlaništva leta 1974.

Vse oči na Moskvi: Kaj se bo zgodilo 9. maja?
07. 05. 2022 10.5711.000 vojakov, 131 tankov in oklepnikov, 77 letal in helikopterjev je pripravljenih na tradicionalno vojaško parado ob Dnevu zmage v Moskvi, ki bo potekala 9. maja na Rdečem trgu. Gre za enega najpomembnejših praznikov v Rusiji, ki obeležuje zmago v drugi svetovni vojni. Čeprav vsakoletni dogodek pritegne pozornost svetovne javnosti, pa je letošnji zagotovo brez primere po koncu hladne vojne. Zaradi vojne v Ukrajini se pred letošnjim 9. majem sprožajo številna ugibanja in špekulacije o nadaljnjih Putinovih potezah.

Poboj civilistov v Buči je bil 'načrtovan masaker', Rusija zanika odgovornost
03. 04. 2022 07.50Na 39. dan vojne v Ukrajini so svet šokirale podobe iz kijevskega predmestja Buča. "Vse je bombardirano in požgano. Mlade družine so pobite, moški pogrešani, ženske posiljene," je sporočil svetovalec ukrajinskega zunanjega ministra Anton Geraščenko. Da gre za "načrtovan masaker" in "genocid nad Ukrajinci", menijo številni evropski politiki. Rusija medtem zanika odgovornost, na tamkajšnjem obrambnem ministrstvu pa poudarjajo, da so ruske sile Bučo zapustile že v sredo, 30. marca, dan po tem, ko je Moskva napovedala bistven umik svojih sil. Posnetki trupel so nato v javnost prišli šele v soboto, so opozorili.

'EU se je odzvala izjemno hitro, prepričljivo in enotno. Presenetili smo celo same sebe'
12. 03. 2022 16.31Ruski predsednik Vladimir Putin predstavlja grožnjo celotnem svetu, je jasna predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Tega so se že dolgo zavedale predvsem ruske sosede, zdaj pa je do tega spoznanja prišel tudi ves svet. Poleg okupirane Ukrajine je na grožnjo dlje časa opozarjala tudi baltska država Estonija. Premierka te države, Kaja Kallas, je vojno, ki trenutno divja v Ukrajini, povezala z že znano zgodovino Sovjetske zveze, ko so bili deportirani tudi njeni predniki. "V konfliktu vedno glejte, kam bežijo begunci," pravi. "Trenutno so se ti usmerili proti Evropski uniji, in ne proti Rusiji," opozarja na očitno.

Svet se spominja žrtev holokavsta: 'Nikoli ne smemo pozabiti, kaj se je zgodilo'
27. 01. 2022 06.42Po svetu in v Sloveniji se spominjamo žrtev holokavsta. 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost v Sloveniji je potekala že v sredo.

'Ostal je samo pepel, pomešan z blatom'
02. 10. 2021 08.0033.771 ljudi v dveh dneh: septembra 1941 sta SS in nemška policija izvedla največji posamični pokol v drugi svetovni vojni. Jurij Fuks, Alexander Berljant in Wladimir Pinschuk so se tragični usodi izognili - in letos ob obletnici tega grozljivega dogodka so z nemškim Spieglom delili svoje zgodbe iz tistega časa.

Protitalibanski odpor v dolini Pandžšir, zbralo naj bi se na tisoče borcev
24. 08. 2021 09.15Odpor proti talibanom se krepi v dolini Pandžšir, kjer se zbirajo ostanki razpadle afganistanske vojske in borci iz vse države. Vodja Nacionalne odporniške fronte pravi, da si želijo miru in pogajanj z novim režimom v Kabulu, a na agresijo ne bodo pristali. Talibani naj bi medtem svoje sile zbirali pred vhodom v dolino, ki je v preteklosti ni mogla zavzeti niti Rdeča armada.

V bližini Auschwitza odkrili množično pokopališče
12. 06. 2021 14.27Poljski tožilci preiskujejo množično pokopališče blizu nekdanjega nacističnega taborišča smrti Auschwitz. Lokalni prebivalec je namreč na bregovih reke Sole odkril 12 človeških lobanj in več kosti. Voda v reki, ki poteka skozi mesto Oswiecim, je bila v času odkritja še posebej nizka.

V 98. letu starosti umrl zadnji osvoboditelj Auschwitza
07. 06. 2021 07.47David Dushman, zadnji še živeči vojak, ki je bil udeležen v osvoboditvi nacističnega taborišča Auschwitz, je umrl v 98. letu starosti. Veteran rdeče armade, ki je po vojni tekmoval v sabljanju in bil trener sovjetske olimpijske reprezentance, je umrl v Nemčiji, kjer je živel od devetdesetih let prejšnjega stoletja.

Šesti april, jutro, ki je prineslo smrt Kraljevine Jugoslavije
06. 04. 2021 08.496. aprila 1941 so sile osi napadle Kraljevino Jugoslavijo. Velik del slovenskega etničnega ozemlja je takrat spadal pod Dravsko banovino. Na pomladno jutro so sile nemškega letalstva brez vojne napovedi poletele nad Beograd in mesto prebudile z oglušujočim bombnim napadom. Začela se ni le aprilska, temveč totalna vojna, ki se je tudi na naših tleh zadržala štiri leta in mesec dolgo.

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'
27. 01. 2021 07.22Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

Putin: Svet mora biti hvaležen Sovjetski zvezi za prispevek k zmagi nad nacizmom
24. 06. 2020 12.26Ruski predsednik Vladimir Putin je na vojaški paradi ob 75. obletnici konca druge svetovne vojne poudaril, da je glavno breme boja proti nacizmu padlo na Sovjetsko zvezo, zato bi jim moral biti svet za prispevek k zmagi nad nacizmom hvaležen. Na paradi je sodelovalo okoli 14.000 vojakov iz 13 držav. V Rusiji sicer še vedno preti nevarnost širjenja novega koronavirusa, zato bi lahko parada postala prizorišče hitrega širjenja okužb.

'Soglašamo z brezpogojno kapitulacijo vseh naših oboroženih sil na kopnem, morju in v zraku'
09. 05. 2020 07.00Druga svetovna vojna, ki je šest let divjala na kopnem, na vodi in v zraku, je terjala od 70 do 85 milijonov življenj. Posledice uničujočega spopada, ki so ga sprožile ambicije in vizije nekega Avstrijca, so občutile praktično vse svetovne države, najhuje pa sta jo odnesli Sovjetska zveza in Kitajska, ki sta utrpeli grozljivo število žrtev. 9. maja 1945 so (skoraj) povsod po Evropi prenehali grmeti topovi. Nemčija se je vdala.

Pred 75 leti je general Patton v drzni operaciji pred sovjeti rešil na stotine lipicancev
19. 04. 2020 07.00Leta 1943 so nacisti iz Lipice odstranili vseh 179 konjev in jih preselili na češko ozemlje, kjer so hoteli narediti posebno kobilarno, ki bi združevala vse lipicance in druge plemenite konje. Sanje so bile leta 1945 v razsulu, območje, kjer bi morala biti kobilarna, je bilo na sovjetskem teritoriju, usoda konjev pa je bila pred napredujočo in lačno sovjetsko armado vprašljiva. A eden bolj kontroverznih generalov ameriške vojske se je odločil, da jih bo spravil na varno: "Rešite jih. Bodite hitri."

75 let od tragedije na morju, v kateri je umrlo 9.400 ljudi, od tega 5.000 otrok
30. 01. 2020 11.55V zadnjih mesecih druge svetovne vojne, 30. januarja 1945, je nemška ladja Wilhelm Gustloff zapustila Gdansk, na njej je bilo več kot 10.000 ljudi, ki so bežali pred napredujočo Rdečo armado. Kmalu po izpljutju jo je na periskopu podmornice S-13 opazil Aleksandr Ivanovič Marinesko in se pripravil na napad, posadki je ukazal, naj se približa transportni ladji. Za 9.300 ljudi, od tega 5.000 otrok, so bili usodni trije torpedi, ki so jih poimenovali: za domovino, za Leningrad, za Sovjete. Zatajil je le Stalin.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov
16. 06. 2019 07.00Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?