ZDA so v sredo sporočile, da bodo Ukrajini na pomoč poslale raketni sistem srednjega dosega HIMARS. Šlo naj bi za mobilne raketne sisteme, ki so nameščeni na tovornjakih. Ti lahko izstreljujejo tako rakete srednjega kot tudi dolgega dosega tja do 300 kilometrov. Toda Američani nameravajo za zdaj poslati le rakete z dosegom do 70 kilometrov.
S to odločitvijo so precej razburile ruske oblasti, ki so Washington obtožile, da s takšnimi potezami namerno prilivajo olje na ogenj. Kremelj je opozoril, da v tem primeru obstaja nevarnost, da se bodo ZDA zapletle v neposreden konflikt z Rusijo.
Še korak dlje je v svoji kritiki šel upokojeni generalpodpolkovnik Evgenij Bužinski, ki je v pogovoru za rusko državno televizijo Rossiya 1 dejal, da takšne poteze pomenijo, da so ZDA Rusiji napovedale vojno. Dodal je, da bo Rusija na to odgovorila z napadi na centre odločanja.
"Ko je Putin govoril o centrih odločanja, je šlo za jedrsko orožje, ne več raketne sisteme. Vendar če se ti sistemi pojavijo, bo to povsem na drugem nivoju ... Ne bo več šlo za posebno operacijo, pač pa za običajno vojno. Potem bomo morali ravnati kot v običajni vojni in napasti centre odločanja," je dejal 72-letnik.
Ameriški predsednik Joe Biden je potrdil, da bodo ZDA v okviru nove pomoči ukrajinsko vojsko oskrbeli z majhnim številom orožja srednjega dosega. Biden je sicer javno zagotovil, da jim ne bodo dostavili raketnih sistemov, s katerimi bi lahko dosegli cilje v Rusiji, saj da bi to lahko prispevalo k nadaljnjemu stopnjevanju napetosti.
A to ni pomirilo Rusov. Bužinski se je celo zavzel, da bi ruske sile napadle vladne in industrijske objekte v Ukrajini. "Da, tudi civilna infrastruktura bo poškodovana," je še dejal in zatrdil, da so se ruske sile doslej izogibale napadom na civilne cilje.
Ukrajina bi lahko rakete uporabila v vzhodnem Donbasu za ciljanje položajev Rusije okoli mest, kot je Severodoneck, katerega zajetje je ključno za prevzem nadzora nad celotno regijo.
"Ne spodbujamo ali omogočamo Ukrajini, da udari onkraj svojih meja. Ne želimo podaljševati vojnega samo zato, da bi zadali bolečino Rusiji," je za New York Times dejal Biden.
Tudi Dmitrij Peskov, tiskovni predstavnik Vladimirja Putina, je v sredo opozoril, da ZDA namenoma in vestno prilivajo olje na ogenj.
Bužinski je sicer znan po svojih odmevnih in provokativnih izjavah, zato ga ruski državni mediji pogosto gostijo v oddajah in intervjujih. V preteklosti pa je že večkrat dejal, da je svet na robu poslednje vojne. Nazadnje je to dejal po zastrupitvi Sergeja Skripala v Združenem kraljestvu, za katerega so britanske oblasti krivile ruske agente. Takrat so se namreč odnosi med Združenim kraljestvom in Rusijo zelo zaostrili, Bužinski pa je dejal, da so napetosti hujše kot med hladno vojno.
Švedska Ukrajini med drugim pošilja protiladijski raketni sistem
Novo pomoč v višini milijarde kron oziroma 95 milijonov evrov Ukrajini pa je obljubila tudi Švedska. Del pomoči bo finančne, del pa v obliki vojaške opreme, vključno s protiladijskimi raketami in protitankovskimi napravami za lansiranje.
"Priča smo novi fazi ruske invazije, v kateri Rusija zbira moči v vzhodni in jugovzhodni Ukrajini, ukrajinska stran pa nas je zaprosila za pomoč na več področjih," je povedal švedski obrambni minister Peter Hultqvist.
Finančni minister Mikael Damberg je dejal, da bo Švedska prispevala 578 milijonov kron (55,5 milijonov evrov) v sklad Ukrajinske centralne banke, 60 milijonov kron (5,76 milijonov evrov) bo namenila Natovemu skladu za pomoč ukrajinskim oboroženim silam, Ukrajini pa bo namenila tudi vojaško opremo v vrednosti 262 milijonov kron (25 milijonov evrov). Poleg tega bo prek Švedske agencije za izredne civilne razmere namenila 100 milijonov kron (9,6 milijonov evrov) za potrebe civilnega prebivalstva.
Vojaški del pomoči je sestavljen iz švedskega protiladijskega raketnega sistema Robot 17, ki je modificirana različica ameriškega raketnega sistema Hellfire, 5000 protitankovskih lansirnikov in jurišnih pušk AG 90 s primernim strelivom. "To je takšna oprema, za kakršno je Ukrajina zaprosila," je dejal Hultqvist.
Konec februarja, ko je Stockholm naznanil, da bo Ukrajini doniral 500 milijonov kron (48 milijonov evrov) za njeno vojsko in vojaško opremo v vrednosti 400 milijonov kron (38,4 milijona evrov), je Švedska prvič po letu 1939 prekinila svojo doktrino, v skladu s katero naj ne bi pošiljala orožja državam, ki so udeležene v aktivnih vojaških spopadih.
Slovaška bo Ukrajini dobavila osem havbic
Slovaško obrambno ministrstvo je sporočilo, da bo Slovaška Ukrajini dobavila osem samovoznih havbic Zuzana 2. V nasprotju s prejšnjo dobavo protiraketnega sistema S-300 pa tokrat ne gre za darilo, pač pa za komercialno prodajo. Posel, sklenjen na podlagi komercialne pogodbe, je podpisalo proizvodno podjetje v državni lasti.
Havbica Zuzana je vodilni izdelek slovaške obrambne industrije in edini težki oborožitveni sistem, ki se proizvaja v državi. Po navedbah proizvajalca lahko strelja z vsemi vrstami Natovega streliva kalibra 155 mm.
Slovaško proizvodno podjetje v državni lasti upa, da bodo na podlagi tega v prihodnje naročila prihajala tudi iz drugih držav. Slovaška je Ukrajini sicer že zagotovila vojaški material v vrednosti 153 milijonov evrov.
Ukrajini bo orožje dobavila tudi Nemčija, ki ji je obljubila sodoben sistem protiletalske obrambe za boj proti ruskim silam in sodobni radarski sistem. ZDA pa bodo poleg raketnega sistema Ukrajini poslale še več raketnih sistemov za uničevanje tankov javelin, oklepna vozila, helikopterje in rezervne dele.