"Srbija si bo prizadevala napredovati na evropski poti. Menimo, da je za ljudi v Srbiji pomembno, da naše gospodarstvo in naša vladavina prava napredujeta," se je na kritike Evropske komisije v sredo odzval srbski predsednik Aleksandar Vučić.
Evropska komisija je namreč objavila letno širitveno poročilo o šestih državah Zahodnega Balkana in Turčiji, pri katerem je bila Srbija glede delovanja svoje zunanje politike deležna precej kritik – ta naj bi se od evropske precej oddaljevala.
"Nazadovanje Srbije je zabeleženo le na enem področju – v našem odnosu do sankcij proti Ruski federaciji in našem spoštovanju zunanje politike EU. Vse to drži," je dejal Vučić. Srbski predsednik je povedal tudi, da za te politične odločitve Srbije zdaj v državi plačujejo ceno, poroča Radio Svobodna Evropa. Pred tem je Vučić namreč trdil, da se sankcijam proti Rusiji ne želi pridružiti, vse dokler bodo te Srbiji bolj škodovale kot koristile.
Vučić je v sredo dejal še, da bo kritike komisije vzel v obzir, ter povedal, da se v veliki meri strinja s tem, kar je napisano v poročilu. "V premislek bomo vzeli vse, kar ste povedali in napisali," je evropskemu ambasadorju v Srbiji dejal Vučić.
Stopnjevanje evropskega pritiska nad Srbijo je morda povečala tudi nedavna zavrnitev predloga Evropske komisije, po katerem bi Srbija še naprej lahko uvažala rusko nafto prek Jadranskega naftovoda (Janaf). A je Hrvaška na glasovanju o osmem paketu sankcij Evropske unije proti Rusiji skupaj z nekaj drugimi državami dosegla, da članice predloga Evropske komisije niso sprejele.
Naftna industrija Srbije namreč rusko nafto uvaža prek Omišlja na Krku in Janafa. Ko je EU junija sprejela embargo na uvoz ruske nafte v EU po morski poti, ki bo začel veljati decembra, je to pomenilo, da Srbija po Janafu od decembra naprej ne bo več mogla transportirati ruske nafte od Omišlja do rafinerije v Pančevu.
Evropska komisija je v osmem paketu sankcij za Srbijo predvidela izjemo in predlagala, da ji EU omogoči nadaljnji transport ruske nafte od Omišlja in Janafa do Pančeva, saj da gre za vprašanje energetske varnosti Zahodnega Balkana. Srbija je zdaj že napovedala gradnjo novega naftovoda iz Srbije na Madžarsko. S tem bo Srbija dobila novo pot za dobavo nafte in s tem tudi možnost izbire, kaj je zanjo ugodnejše.
Spomnimo, Generalna skupščina ZN je v sredo sprejela resolucijo, ki zavrača ruske lažne referendume za priključitev ukrajinskih ozemelj ter zahteva konec agresije proti suvereni in neodvisni članici ZN.
Za resolucijo je glasovalo 143 članic, pet jih je bilo proti, 35 pa vzdržanih. To je četrta resolucija Generalne skupščine ZN od ruskega napada na Ukrajino.
KOMENTARJI (399)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.