Evropska komisija

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?
03. 04. 2025 06.00Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

EU Ukrajini izplačala nov večmilijardni sveženj pomoči
01. 04. 2025 21.07Evropska komisija je Ukrajini v okviru rednih izplačil namenila 3,5 milijarde evrov pomoči, večino v obliki posojil z nizkimi obrestmi. Ta pomoč je po besedah ukrajinskega premierja Denisa Šmihala ključna za ohranitev makroekonomske stabilnosti v času vojne.

EU zaradi kartelnega dogovarjanja oglobila 15 proizvajalcev avtomobilov
01. 04. 2025 19.41Evropska komisija je 15 večjim avtomobilskim proizvajalcem in Evropskemu združenju proizvajalcev avtomobilov (ACEA) naložila globe v skupni višini 458 milijonov evrov zaradi kartelnega dogovarjanja glede recikliranja vozil. Vsa podjetja so priznala svojo vpletenost in pristala na poravnavo, so sporočili iz Bruslja.

Bruselj predlaga: preusmeritev kohezijskih sredstev v varnost in obrambo
01. 04. 2025 17.08Evropska komisija je predlagala spremembe zakonodajne podlage evropske kohezijske politike, ki bo državam članicam omogočila preusmeritev kohezijskih sredstev v nova prednostna področja, kot so varnost in obramba, konkurenčnost gospodarstva in stanovanjska politika. Preusmeritev sredstev bo prostovoljna, poudarjajo na komisiji.

Zamude letal: bo 85 odstotkov potnikov prikrajšanih za odškodnino?
01. 04. 2025 10.56Evropska komisija naj bi načrtovala posodobitev predpisov iz leta 2004, ki evropskim potrošnikom omogočajo odškodnino v primeru zamud v letalskem prometu. Evropska organizacija za zaščito potrošnikov opozarja, da v Bruslju načrtujejo spremembo pogojev za pridobitev odškodnine, na podlagi katerih bi bilo do nje upravičenih manj potnikov.

Gore ruševin, derviš proti solzivcu, ugibanje o modri spirali in mokra Planica
30. 03. 2025 15.00Če smo se v začetku tedna ozirali v nebo zaradi nenavadne modre spirale, smo konec tedna brez besed ostali ob posnetkih iz Mjanmara in Tajske, ki ju je prizadel močan potres. Papež Frančišek je po več kot mesecu dni zapustil bolnišnico, v Vatikanu ga je pričakala množica. Nič kaj topel sprejem pa ni pričakal podpredsednika ZDA in njegove soproge na Grenlandiji, pravzaprav ju ni želel sprejeti nihče od domačinov. V Istanbulu so se nadaljevali protesti zaradi aretacije župana, med protestniki pa so kamere ujele tudi derviša in Pikačuja. Vrhunec tedna in sezone smučarskih skokov pa smo dočakali v Planici, kjer kljub dežju dobre volje in gledalcev ni manjkalo.

Premik ure: Na svidenje, zima, pozdravljen poletni čas
30. 03. 2025 07.05Z današnjim premikom urinih kazalcev z druge na tretjo uro smo prešli na poletni čas in se poslovili od zimskega obdobja. V Sloveniji urine kazalce premikamo od leta 1983, leta 2006 pa je bila sprejeta odločitev, da jih vsako zadnjo nedeljo v marcu premaknemo za eno uro naprej in vsako zadnjo nedeljo v oktobru za eno uro nazaj.

S premikom urinih kazalcev na poletni čas bomo spali uro manj
29. 03. 2025 19.29Urine kazalce bomo v nedeljo ob 2. uri premaknili za eno uro naprej. Premik na poletni čas nam bo znova prinesel uro manj spanja. Na zimski čas se bomo vrnili zadnjo nedeljo v oktobru. V EU bomo uro premikali vsaj še naslednjih nekaj let, saj je Evropska komisija v uradnem listu EU objavila časovni razpored poletnega časa za obdobje do leta 2026.

'Postavljati ultimate, ko je varnostno stanje zelo razgreto, ni pametna pot'
28. 03. 2025 06.32Evropski komisarki Marti Kos so kritiki po srečanju s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem očitali, da EU spodkopava demokracijo v Srbiji. "Kako je lahko srečanje z avtokratom konstruktivno?" jo sprašuje opozicija. Kdo je bil pobudnik srečanja? Je Vučić na srečanju dobil ultimat ali se je Evropska komisija zadovoljila z lepimi besedami, da bo Srbija ostala zavezana evropski poti? V oddaji 24UR ZVEČER je bila gostja Marta Kos.

Prebivalci nekaterih držav prejeli brošure z napotki, kako ravnati ob vojni
27. 03. 2025 20.08Na Švedskem, Finskem in Norveškem so prebivalci že lani dobili brošure z napotki, kako ravnati v primeru vojne in drugih kriznih dogodkov, da bi vsaj prvih 72 ur lahko preživeli sami. Nemčija načrtuje obnovo starih in gradnjo novih zaklonišč, prebivalce pa spodbuja, naj si uredijo zaklonišča tudi v lastnem domu. Posebna zaklonišča izdeluje tudi podjetje v Sloveniji.

Levica za posvetovalni referendum glede višanja obrambnih izdatkov
27. 03. 2025 13.12Poslanci Levice zahtevajo sklic nujne skupne seje odborov DZ za obrambo in za zunanjo politiko glede povečanja izdatkov za vojsko in oboroževanje. V enem od sklepov za sejo predlagajo razpis posvetovalnega referenduma glede višanja izdatkov za obrambo, je povedal vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec.

'To je vse, kar potrebujete, da preživite prvih 72 ur'
27. 03. 2025 11.00Evropska komisija je državljanom EU priporočila, da si naredijo za vsaj 72 ur zalog v primeru vojn, velikih naravnih nesreč in epidemij. In kaj pravzaprav potrebujemo? Odgovor na to ima evropska komisarka za enakost, pripravljenost in krizno upravljanje, Hadja Lahbib.

'Uspelo nam je': zbrali 1,2 milijona podpisov za varen in dostopen splav v EU
26. 03. 2025 16.08Pobuda Inštituta 8. marec Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi je zbrala 1,2 milijona podpisov. "Imamo jih in imamo skupnost, ki je pripravljena fajtat dalje," je ob tem sporočila Nika Kovač. Mejnik milijon podpisov so izpolnili decembra, a so se odločili zbrati še dodatnih 200.000 podpisov, če bi bili kateri od zbranih neveljavni.

Evropska komisija: Naredite si za vsaj 72 ur zalog
26. 03. 2025 11.10Evropska komisija državljanom priporoča, naj imajo doma dovolj zalog, da bodo v primeru izrednih razmer lahko vsaj 72 ur samozadostni. To je zapisano v osnutku strategije, s katero želijo poskrbeti, da bo Unija bolje pripravljena na morebitne krize. V dokumentu predvidevajo različne scenarije, od vojne in kibernetskih napadov do smrtonosnih bolezni in poplav zaradi podnebnih sprememb.

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas
25. 03. 2025 18.41Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

Komisarka Marta Kos bo obiskala Slovenijo: Golob, Fajonova in ministri na Brdu
25. 03. 2025 09.21Evropska komisarka za širitev Marta Kos se bo ta teden mudila na delovnem obisku v Sloveniji. Sestala se bo s premierjem Robertom Golobom in zunanjo ministrico Tanjo Fajon, na Brdu pri Kranju se bo srečala z notranjimi ministri držav Brdo procesa. Ob tem bo pristojnima odboroma DZ predstavila delovni program Evropske komisije za leto 2025.

Belgijski minister: EU bi morala Trumpa udariti tam, kjer najbolj boli
24. 03. 2025 16.54Kaj o Trumpovi trgovinski vojni meni novi belgijski minister za zunanje in evropske zadeve? "Proti ognju bi se morali boriti z ognjem," je jasen Maxime Prévot. S carinami bi tako morala EU po njegovem mnenju ciljati tudi visoko tehnologijo, s čimer bi po mnenju zunanjega ministra EU Washington udarila tam, "kjer najbolj boli". Pa tudi, da bi se Trump v tej carinski vojni moral zavedati, da se ta "bumerang lahko hitro vrne".

Bodo ZDA prevzele in vodile elektrarne v Ukrajini? 'Bila bi najboljša zaščita'
20. 03. 2025 09.10Predsednika ZDA in Ukrajine Donald Trump in Volodimir Zelenski sta se v sredo v okviru pogovorov o končanju vojne na ukrajinskih tleh dotaknila tudi možnosti ameriškega upravljanja ukrajinskih elektrarn. Kot je zatrdil Zelenski, je bilo sicer govora zgolj o eni, jedrski elektrarni Zaporožje, ki je trenutno pod ruskim nadzorom.

Golob: Bela knjiga o evropski obrambi gre v pravo smer
20. 03. 2025 11.47V sredo predstavljena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe gre po mnenju premierja Roberta Goloba v pravo smer. Slovenija bo predvidoma izkoristila tako evropska posojila kot možnost odstopanja od proračunskih pravil unije za potrebe naložb v obrambo, je dejal pred vrhom EU v Bruslju. Strinjal se je z oceno, da Rusija predstavlja grožnjo.

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Konec madžarske parade ponosa, v parlamentu zadonela sovjetska himna
18. 03. 2025 17.13Madžarski parlament je sprejel zakon, ki prepoveduje vsakoletno parado ponosa v Budimpešti. Organizatorje in udeležence bodo kaznovali z globo do 500 evrov. Policija bo za ta namen lahko uporabila programsko opremo za prepoznavanje obrazov.

'Če se želi Evropa izogniti vojni, se mora pripraviti nanjo'
18. 03. 2025 15.48Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v nagovoru na danski vojaški akademiji v Koebenhavnu dejala, da mora Evropa, če se želi izogniti vojni, nanjo pripraviti. Evropa mora po njenih besedah do leta 2030 vzpostaviti "močno obrambno držo". Temu bo namenjena bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe, ki jo bo Bruselj predstavil v sredo.

Makedonca s hudimi opeklinami prispela v Slovenijo
17. 03. 2025 16.54Poškodovanim v sobotni tragediji v severnomakedonskih Kočanih bo pomagala tudi Slovenija. V naših bolnišnicah bodo zdravili štiri paciente s hudimi opeklinami. Dva pacienta z izjemno hudimi opeklinami, ki ju bodo zdravili v ljubljanskem kliničnem centru, sta že prispela v Slovenijo. Druga dva bodo predvidoma zdravili v Mariboru.

Protestniki si običajno zatisnejo ušesa. Kaj je prestrašilo Srbe?
17. 03. 2025 14.00V Srbiji ne potihnejo očitki o uporabi zvočnega topa, čeprav jih oblasti vsakodnevno zanikajo in grozijo s sankcioniranjem tistih, ki širijo informacije o tem. Nevladniki po drugi strani zahtevajo neodvisno mednarodno preiskavo in napovedujejo kazenske prijave. (Ne)uporaba zvočnega topa med nedavnimi protivladnimi protesti pa ne odmeva samo v Srbiji, ampak tudi drugod po svetu, saj incident komentirajo tudi tuji varnostni strokovnjaki. Ti menijo, da bi se nenavaden zvok morda lahko uporabil za izzivanje strahu. Kaj sicer t. i. zvočni top sploh je? Naprava je bila razvita za potrebe vojske, njena uporaba pa se je nato razširila.

Evropska komisija razmišlja o izdaji evroobveznic za financiranje obrambe
17. 03. 2025 19.23Slovenija spada med manj zadolžene države evroobmočja. Načrtovano povečanje izdatkov za obrambo bo stopnjo zadolženosti precej dvignilo. Ne le pri nas. Evropska komisija želi izdati za 800 milijard evrov obveznic, s katerimi bi financirali evropsko obrambo.

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice
15. 03. 2025 07.00Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

EU podaljšala sankcije proti Rusiji: prepoved potovanj, zamrznitev premoženja
14. 03. 2025 15.02Evropska unija krepi pritisk na Rusijo, je na družbenem omrežju zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ko je sporočila podaljšanje sankcij proti skoraj 2400 posameznikom in drugim subjektom zaradi ruske agresije v Ukrajini. Svet EU je sprejel tudi skupno stališče glede dodatnih carin na kmetijsko blago iz Rusije.

V Sloveniji čez dve leti Center za tehnologije genske in celične terapije
12. 03. 2025 18.42Novi prostori Centra za tehnologije genske in celične terapije bodo predvidoma zgrajeni do konca leta 2027, povsem pa naj bi zaživeli do konca leta 2029, je ob obisku premierja Roberta Goloba na Kemijskem inštitutu dejala vodja centra Mojca Benčina. Golob verjame, da bo inštitut z novim centrom zadržal vodilno vlogo na področju genskih raziskav.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično
12. 03. 2025 18.00Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Sloveniji za superračunalnik 67,5 milijona evrov evropskih sredstev
12. 03. 2025 12.59Evropska komisija je objavila rezultate drugega roka razpisa za postavitev tovarn umetne inteligence, za katerega se že ve, da je bil uspešen tudi za Slovenijo. Prej izbranim sedmim lokacijam se poleg Slovenije pridružujejo še Avstrija, Bolgarija, Francija, Nemčija in Poljska, so sporočili. Skupna vrednost naložb je okoli 485 milijonov evrov. Vrednost slovenskega superračunalnika znaša 150 milijonov evrov, od tega bo EU prispevala 67,5 milijona evrov.