Trg kokaina predstavlja jasno grožnjo na svetovni ravni. Trenutno stanje zaznamujejo jasno opredeljene lokacije proizvodnje in porabe, saj je skoraj štiri petine uporabnikov v Ameriki in Evropi. To pa vodi do poti trgovanja od omejenega izvora do določenih, čeprav oddaljenih destinacij, medtem ko imajo nekateri deli sveta ključno vlogo tranzitnih regij.
Vendar se poti, načini in mreže, ki jih uporabljajo kriminalci, še naprej razvijajo, postajajo vedno bolj raznovrstne in učinkovitejše. Poleg tega trenutna relativna koncentracija potrošnikov predstavlja jasen potencial za širitev in grozi, da se bodo pojavili novi trgi. Vse bolj globalizirana, medsebojno povezana, digitalizirana in tehnološko izpopolnjena narava družbe ter vse bogatejša demografija v nekaterih regijah, kjer je bila uporaba kokaina tradicionalno manjša, lahko spodbudita in pospešita to širitev, navaja poročilo ZN.

Število ljudi, ki jemljejo droge, se je z 240 milijonov leta 2011 povečalo za 23 odstotkov na 296 milijonov leta 2021 – zadnje leto, za katero so na voljo podatki –, kot je razvidno iz letnega svetovnega poročila o drogah, ki ga je objavil Urad ZN za droge in kriminal (UNODC).
Pri UNODC-u so dejali, da je le polovico tega povečanja mogoče pripisati rasti svetovnega prebivalstva v tem obdobju. Medtem se je število ljudi, ki trpijo zaradi motenj zaradi uživanja drog, povzpelo na 39,5 milijona, kar je 45-odstotno povečanje v desetih letih. Leta 2021 je bila le ena od petih oseb deležna zdravljenja, je navedeno v poročilu ZN.
Zasegi kokaina pa so se povečevali hitreje kot proizvodnja, kar je do neke mere omejilo skupno ponudbo, je navedeno v poročilu. "Svet trenutno doživlja dolgotrajno povečevanje ponudbe in povpraševanja po kokainu, ki se zdaj čuti po vsem svetu in bo verjetno spodbudilo razvoj novih trgov zunaj tradicionalnih meja," je navedeno v poročilu ZN.
"Čeprav je svetovni trg kokaina še vedno skoncentriran v obeh Amerikah ter v zahodni in srednji Evropi z zelo visoko razširjenostjo tudi v Avstraliji, se zdi, da je relativno najhitrejša rast, čeprav na zelo nizki začetni ravni, na trgih v razvoju v Afriki, Aziji in jugovzhodni Evropi," je navedeno v poročilu.
Vendar ne narašča le količina kokaina, temveč tudi metamfetamina
Čeprav je bilo skoraj 90 odstotkov metamfetamina po vsem svetu zaseženega v dveh regijah – vzhodni in jugovzhodni Aziji ter Severni Ameriki –, podatki o zasegih kažejo, da so se ti trgi ustalili na visoki ravni, vendar se je trgovanje povečalo drugje, na primer na Bližnjem vzhodu in v zahodni Afriki, je navedeno v poročilu.
V poročilo dodajajo, da zasegi metamfetamina, proizvedenega v Afganistanu, kažejo, da se je gospodarstvo z mamili v tej državi, kjer pridelajo 80 odstotkov svetovne količine prepovedanega maka, iz katerega se proizvaja heroin, spremenilo.

"Ostajajo vprašanja glede povezav med nezakonito proizvodnjo heroina in metamfetamina v Afganistanu ter glede tega, ali se bosta oba trga razvijala vzporedno ali bo eden nadomestil drugega," je dodal. Poročilo navaja, da je bila samo leta 2021 večina od približno 90.000 smrti zaradi prevelikega odmerka opioidov v Severni Ameriki povezana s sintetično opioidno drogo.
Poleg tega "obstajajo znaki", da bi vojna v Ukrajini "glede na obstoječe znanje in izkušnje ter velike trge, ki se razvijajo v regiji, lahko sprožila širitev proizvodnje in trgovine s sintetičnimi drogami".
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.