Večina migrantov prihaja v Italijo iz Tunizije (nekaj več kot 41 odstotkov), sledi Libija z dobrimi 40 odstotki. Skoraj tretjina prišlekov se je izrekla za državljane Tunizije, ostali pa največkrat za državljane Bangladeša ali Slonokoščene obale, je navedlo notranje ministrstvo.
V zadnjih mesecih prihaja na italijansko južno obalo več sto migrantov dnevno, soočanje države s tem pa dodatno otežujejo ukrepi, ki so bili uvedeni zaradi novega koronavirusa. Država je najela velike križarke, na katerih zadržuje migrante v karanteni, v nekaterih primerih je na pomoč poklicala tudi vojsko, saj so nekateri migranti, okuženi s koronavirusom, pobegnili iz sprejemnih centrov.
Od začetka avgusta lani do konca julija letos je v Italijo po podatkih notranjega ministrstva prispelo 21.618 migrantov, medtem ko so jih je v enakem obdobju leto dni prej našteli 8691.
Še prej, v letih 2016 in 2017, so zabeležili 182.877 prihodov migrantov. Po podpisu dogovora z Libijo, s katerim se je ta zavezala k preprečevanju odhodov migrantov na pot z njihove obale v Italijo, pa se je ta številka znižala na 42.700 med letoma 2017 in 2018.
Ker večina migrantov v zadnjem času prihaja iz Tunizije, je notranja ministrica Luciana Lamorgese med današnjo predstavitvijo podatkov v Milanu napovedala, da bo v ponedeljek z zunanjim ministrom Luigijem Di Maiom in dvema predstavnikoma Evropske komisije odpotovala v Tunizijo. "Gre za pomemben trenutek in znak pozornosti do države v težavah," je dejala.
Tunizija se sooča z visoko brezposelnostjo in politično nestabilnostjo, kar je verjetno vzrok za vedno več t. i. ekonomskih migrantov, ki se odpravljajo na pot v Italijo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.