Odkar je 13. septembra v policijskem pridržanju umrla Mahsa Amini, ki jo je moralna policija aretirala zaradi domnevno neprimernega nošenja islamske naglavne rute hidžab, Iran pretresa ulično nasilje. Njen bratranec Erfan Mortezae, politični aktivist in borec kurdskih oboroženih sil pešmerge, ki živi v Iraku blizu iranske meje, je prvi član družine Amini, ki je spregovoril za zahodne medije.
V ekskluzivnem pogovoru za Sky News je dejal, da je šla Aminijeva po nakupih v Teheran s sorodniki, med katerimi je bil tudi njen brat Aškan. Ustavila jih je moralna policija: "Ko so videli Mahso, so se odločili, da njen hidžab ni pravilno nameščen. Aškan jim je poskušal razložiti, da niso v svojem domačem kraju, da so tujci v Teheranu, zato jih je prosil, naj to upoštevajo in je ne odpeljejo. Začeli so se prerivati in policisti so ga s solzivcem poškropili po obrazu. Mahso so strpali v kombi in jo odpeljali na policijsko postajo."
Priča, ki je bila v policijskem kombiju, je nato družini povedala, kaj se je zgodilo. "Med potjo na policijsko postajo so Mahso mučili in žalili. Po prihodu na policijsko postajo je začela izgubljati vid in se onesvestila. Reševalci so potrebovali 30 minut, da so prišli do nje, in uro in pol, da so jo spravili v bolnišnico. Obstaja poročilo iz bolnišnice Kasra [v Teheranu], ki pravi, da je bila, ko je prispela v bolnišnico, že mrtva. Zaradi udarca v glavo je utrpela pretres možganov," je še dodal Mortezae.
Kljub trditvam v nekaterih medijih, ki jih podpira iranska vlada, Mahsa po njegovih besedah ni bila vpletena v politiko. Je pa bila družina deležna pritiskov, naj ne nastopi na iranski televiziji. Prizadevali so si, da bi utišali njene starše in brata.
Mortezae je še povedal, da Mahsina družina prek njega poziva mednarodno skupnost, naj ji priskoči na pomoč in poskrbi, da bo iranski režim odgovarjal za njeno smrt. "Mahsina smrt je iskra, ki je zanetila protestniško gibanje po Iranu in Kurdistanu. Mahsa je trenutno glas jeze iranskega ljudstva," je še dodal.
Spomnimo
22-letnico je pridržala moralna policija, ker naj bi nosila preohlapen hidžab. Njena družina in aktivisti trdijo, da je umrla zaradi udarca v glavo, medtem ko policija zavrača krivdo za njeno smrt in zanika, da bi jo pretepali ali z njo slabo ravnali. Po navedbah iranskih oblasti preiskava smrti 22-letnice sicer še poteka.
Jeza zaradi njene smrti se je prelevila v najresnejše proteste v državi v zadnjih letih, pri čemer je bilo ubitih na desetine ljudi. Ženske so prevzele vidnejšo vlogo, zažigale so svoje hidžabe in mahale z njimi, nekatere so si celo javno postrigle lase. V več kot tednu dni protestov v podporo ubiti in proti strogim islamskim pravilom oblačenja je iranska policija samo v provinci Guilan aretirala 739 protestnikov, med njimi 60 žensk.
Po zadnjih uradnih podatkih je v protestnih po državi umrlo najmanj 41 ljudi, večinoma protestnikov, nekaj pa tudi pripadnikov varnostnih sil. Skupine za človekove pravice sicer trdijo, da je dejanska številka veliko višja.
V petek se je medtem na tisoče ljudi zbralo tudi na vladno podprtih shodih za hidžab oziroma proti neprimernemu nošenju islamske naglavne rute. Shodi so potekali v prestolnici Teheran in več drugih mestih, med drugim v Isfahanu, Tabrizu, Qomu in Ahvazu.
Iranski predsednik Ebrahim Raisi je proteste označil za nemire in pozval k "odločnemu ukrepanju proti nasprotnikom varnosti in miru v državi in med ljudmi".
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.