Po uradnih podatkih iranskih oblasti je v protestih umrlo najmanj 17 ljudi, vključno s petimi pripadniki varnostnih sil. A kot je sporočil Center za človekove pravice v Iranu, njihovi viri navajajo precej višjo številko. "Na sedmi dan iranskih protestov so uradniki priznali vsaj 17 smrti, neodvisni viri pa pravijo, da jih je 36," je nevladna organizacija, ki ima sedež v New Yorku, zapisala včeraj zvečer na družbenem omrežju.
Ob tem so opozorili, da se bo število smrtnih žrtev protestov še povečalo. "Svetovni voditelji morajo pritisniti na iranske uradnike, da dovolijo proteste brez uporabe smrtonosnega nasilja," so nagovorili.
Golam Husein Mohseni Edšeni, ki je na čelu iranskega pravosodja, je v četrtek varnostnim silam ukazal, naj ostro posredujejo na protestih.
Iranske oborožene sile so medtem izdale najstrožje opozorilo pred ogrožanjem varnosti v državi: "Sovražniku ne bomo dovolili, da bi izkoristil situacijo." Tudi iranska tajna služba je posvarila pred udeležbo na "nezakonitih zbiranjih".
Aretacije novinarjev in aktivistov
Varnostne sile so aretirale enega najvidnejših iranskih aktivistov civilne družbe in novinarja, ki je igral ključno vlogo pri razkrivanju primera Mahse Amini, ki je sprožil proteste po vsej državi. Madžida Tavakolija, ki je bil v Iranu v zadnjih letih večkrat zaprt, je policija aretirala ponoči na njegovem domu, je na družbenem omrežju zapisal njegov brat Mohsen.
Varnostni agenti so prišli tudi na dom Hoseina Ronagija, še enega uglednega aktivista, med intervjujem za londonski kanal Iran International. Kot so navedli, se je aktivistu, ki med drugim piše za Washington Post, uspelo izogniti aretaciji, pozneje pa je objavil video sporočilo z nerazkrite lokacije.
Oblasti so medtem aretirale tudi novinarko Nilufar Hamedi, ki je odšla v bolnišnico, kjer je Mahse Amini ležala v komi, in pomagala razkriti primer pred celotnim svetom, je na Telegramu zapisal časnik Šarg, za katerega dela.
Zakaj protesti?
Spomnimo. 22-letno Mahso Amini je 13. septembra med obiskom v iranski prestolnici Teheran aretirala moralna policija zaradi domnevno neprimernega nošenja naglavne rute hidžab. Aktivisti trdijo, da je umrla zaradi udarca v glavo, medtem ko policija zavrača krivdo za njeno smrt in zanika, da bi jo pretepali ali z njo slabo ravnali. Policija je sporočila, da ni dokazov o kakršnem koli trpinčenju in da je umrla zaradi "nenadne odpovedi srca".
Novica o njeni smrti je sprožila vsesplošno ogorčenje in proteste v Teheranu in drugih mestih po državi. Varnostni organi so, da bi zatrli proteste, odgovorili s silo, pri čemer naj bi uporabili kovinske krogle, solzivec in vodne topove, so poročale organizacije za človekove pravice.
Iranski predsednik Zahod obtožil dvojnih standardov
Iranski predsednik Ebrahim Raisi je včeraj dejal, da je treba raziskati smrt mlade Kurdinje. Na novinarski konferenci v New Yorku, kjer se je udeležil Generalne skupščine ZN, je sicer ponovil uradne ugotovitve glede njene smrti, rekoč, da Mahse Amini niso pretepali. "Ampak ne želim hiteti s sklepanjem," je dejal.
Raisi je ob tem Zahod obtožil "dvojnih standardov", pri čemer je opozoril na uboje, ki so jih zagrešili policisti v ZDA, ter omenil statistične podatke o smrti žensk v Veliki Britaniji in staroselskih žensk v Kanadi.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.