Veliki načrti Rusije, da se bo njihova ofenziva na Ukrajino končala hitro in zmagovito, so kmalu po prvih napadih padli v vodo, Ukrajina pa se sedaj za svoje ozemlje bori že skoraj leto dni. Država je v tem času prejela tudi veliko podpore z zahoda. A kako si je zadevo predstavljala Rusija? Kakšne boje je predvidevala in kje naj bi se ti odvijali?
Kot kaže analiza britanskega inštituta RUSI, naj bi se Rusija pri svojem načrtovanju poteka bojev v Ukrajini zanašala predvsem na jedrske elektrarne, ki bi po ocenah Kremlja služile za tri različne namene. Ključ do elektrarn naj bi jim omogočil prevzem največje evropske jedrske elektrarne v Zaporožju, poroča Insider.
Rusija načrtovala tri scenarije uporabe jedrskih elektrarn
Najprej naj bi ukrajinske jedrske elektrarne služile kot baze ruskih vojakov in njihove opreme. Na območju elektrarn naj bi Rusi postavili tudi točke nadzora.
Drugi namen jedrskih elektrarn naj bi bil prevzem nadzora nad ukrajinskim energetskim sistemom. Jedrske elektrarne namreč proizvedejo več kot 60 odstotkov vse elektrike v Ukrajini, s prevzemom sistema pa bi Rusija lahko vplivala na gospodarstvo in prebivalce. V načrtih naj bi Rusija namreč regijam, ki se ne bi strinjale z novim (ruskim) vodstvom, prekinila dotok elektrike.
Navsezadnje pa naj bi Moskva nadzor jedrskih elektrarn izrabila za namen izsiljevanja Ukrajine pa tudi drugih držav na zahodu.
Čeprav ruski načrti niso bili uspešni, so njihove sile konec avgusta uspešno zavzele elektrarno v Zaporožju, a jim ta (še) ni omogočila prevzema drugih, kot naj bi to predvidevali. Na območje so sicer iz Rusije po prevzemu poslali več sil, ki še vedno stražijo tovarno. Boji ob reaktorjih so se kljub temu nadaljevali, a brez sprememb za katero koli izmed strani, ruski vojaki so na območju začeli shranjevati orožje in drugo vojaško opremo. Napadi v regiji se sicer nadaljujejo.
Na območje je tudi zaradi tega mednarodna skupina za jedrsko varnost (IAEA) namestila dva strokovnjaka, ki redno spremljata dogajanje v in okrog elektrarne. Moskva je želela zavzeti tudi jedrsko elektrarno v Pivdennoukrainsku na jugu Ukrajine, a so jo domači vojaki uspešno obranili.
Ker se bliža prva obletnica začetka ruske ofenzive, pa več uradnikov in politikov opozarja, da bi se lahko Rusija pripravljala na nove napade. Ukrajinski obrambni minister meni, da bi se ti zgodili 24. februarja, strokovnjak Sveta za nacionalno varnost pa, da bo do njih prišlo že prej.