Index se sklicuje na tvit, ki ga je objavila Vlada Republike Slovenije 27.2., v katerem je zapisala, da ukrepi, ki jih uvaja Hrvaška niso učinkoviti ter da bodo povzročili negativne gospodarske posledice.
Hrvaške postopke pri uvajanju preventivnih ukrepov je kritiziral tudi premier v odhodu Marjan Šarec. “Voznike sprašujejo, od kod prihajajo ter jim vzemajo bris. Rezultat tega pa so zastoji na meji. Pri Obrežju je kolona proti Hrvaški dolga 12 kilometrov,” je takrat za Delo povedal Šarec.
Kot poroča Index.hr, se je na Šarčeve besede takrat odzvala Alemka Markotić, direktorica Klinike za infekcijske bolezni Dr. Fran Mihaljević. “Navedbe slovenskega premiera, da se na meji vzemajo brisi, niso resnične. Samo mi opravljamo diagnostiko,” je dejala takrat in dodala, da je Hrvaška na dobri poti pri omejavanju širjenja.
“Mislim, da se Hrvaška v tej situaciji vede zelo odgovorno. Sledimo trendom v vseh državah, ki imajo dobro organizirane zdravstvene sisteme. Ostajamo tudi v kontaktu s kolegi po celem svetu – od Singapurja, Nemčije, Evropskega centra za nadzor bolezni. Mislim, da so torej vsi sprejeti ukrepi povsem na mestu,” je povedala Markotićeva.
“Medtem pa je virus prišel v Slovenijo. Bila je sreda 4. Marec. V samo šestih dneh se je število povzpelo na 31 (po novih podatkih je pri nas že 57 okuženih, op.a.). Zelo zaskrbljujoče je dejstvo, da je osmi oboleli v Sloveniji bil zdravnik. Po vrnitvi iz Italije je bil še tri dni v stiku s pacienti,” piše Index, ki situacijo v Sloveniji ocenjuje kot “precej kaotično” pri tem pa omenja dogodek, ko sta v koprsko bolnišnico prišla moška, “ki sta kazala vidne znake okužbe”. Kasneje se je sicer izkazalo, da sta bila oba pri testu na koronavirus negativna.
Na Hrvaškem so doslej potrdili 16 primerov okužb z novim koronavirusom. Hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš je ob tem pojasnil, da na Hrvaškem zaenkrat ni znakov, da bi se virus prosto širil med prebivalstvom in zaenkrat ostaja znotraj ožjih družinskih ali prijateljskih krogov prvookuženih, poroča STA.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.