Hrvaški minister za zdravje je tako odredil vzpostavitev karantene na kliniki za nalezljive bolezni Dr. Fran Mihaljević v Zagrebu. Tja bodo pošiljali osebe, pri katerih bo obstajal sum na okužbo z novim koronavirusom.
Kot pravijo pristojni, takšne odločitve sprejemajo na podlagi izkušenj iz Italije, ki se te dni spopada z večjim izbruhom na severu države, zabeležili so že tudi primere smrti zaradi okužbe z novim koronavirusom.
"Pričakujem, da se bo virus prej ali slej pojavil na Hrvaškem," je za medije dejal hrvaški zdravstveni minister Vili Beroš. Prepričan je sicer, da je širjenje novega koronavirusa nemogoče ustaviti, a dodaja, da na srečo smrtnost zaenkrat ni visoka. "Okoli dva odstotka, kar je manj od običajne gripe. Je pa dejstvo, da gre za nov virus, novo bolezen," je dodal in izrazil upanje, da novi koronavirus ne bo mutiral.
Na hrvaški Reki so medtem v tamkajšnjo bolnišnico sprejeli italijanskega pacienta, ki ima simptome, ki bi lahko bili povezani z okužbo s koronavirusom. Sedaj pa so iz bolnišnice sporočili, da je test na okužbo s koronavirusom negativen.
Pacienta so poslali v izolacijo, rezultati testa, ki bo pokazal, ali dejansko gre za novi koronavirus ali za kakšno drugo bolezen, pa bodo znani tekom dneva, piše 24sata.hr. Zaradi respiratornih težav so v bolnišnico sprejeli tudi žensko, ki je bila pred kratkim v Italiji, tudi njen vzorec so poslali na testiranje, pišejo hrvaški mediji.
Kaj pa pri nas?
Bojazen, da bomo kmalu pojav novega koronavirusa zabeležili tudi pri nas, glede na dogajanje v soseščini narašča.
Včeraj je predsednik SDS Janez Janša na Twitterju od vlade, ki opravlja tekoče posle, zahteval, da skliče Svet za nacionalno varnost, ustanovi nacionalni krizni štab ter vzpostavi učinkovit nadzor na kritičnih vstopnih točkah v Slovenijo. Pozval je tudi k sprotnemu seznanjanju javnosti o koronavirusu.
Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Marjan Šarec, je v odgovor Janši na Twitterju zapisal, da se pristojni dnevno usklajujejo in da "obstajajo tudi načrti v primeru širšega obsega bolezni". Po njegovem prepričanju je treba razmere jemati resno, vendar brez politizacije in ustvarjanja panike.
Minister za zdravje Aleš Šabeder, ki opravlja tekoče posle, je že pred tem - v minulem tednu – dejal, da pri nas imamo laboratorij za hitro diagnostiko in kapacitete za morebitno epidemijo.
Nekoliko drugačnega mnenja so v ljubljanskem UKC, kjer so opozorili, da bi nekaj bolnikov s tem virusom na infekcijski kliniki lahko oskrbeli, v primeru množičnega izbruha pa bi se zapletlo.
Svarilo MZZ
Zaskrbljenost pri nas v luči dogajanja predvsem v Italiji, narašča tudi zato, ker so zadnje dni za obisk sosednje države izkoristili tudi številni Slovenci, mnogi so se tja nameravali odpraviti tudi v prihodnjih, počitniških dneh.
"Na severu Italije so zaradi preprečevanja širitve virusa Covid19 sprejeli številne ukrepe za omejitev širjenja virusa. V deželah Lombardija in Veneto so odpovedane vse športne prireditve, uveden je poseben prometni režim. V deželi Furlaniji-Julijski krajini so razglasili izredne razmere, v katerih za zdaj ni predvidena odpoved športnih ali kulturnih prireditev. Slovenskim državljankam in državljanom, ki se nahajajo v Italiji, svetujemo previdnost pri vračanju domov. Vsem, ki nameravate oditi v Italijo, svetujemo, da zaradi spreminjajoče se situacije preverite stanje ukrepov v ciljni destinaciji. Razmere in ukrepi za zajezitev virusa se hitro spreminjajo, zato svetujemo, da pred potovanjem preverite zadnje stanje z gostitelji, potovalno agencijo oziroma hoteli," v odzivu pišejo na našem ministrstvu za zunanje zadeve.
Kot dodajajo, so redno v stikih z italijanskimi oblastmi in redno spremljajo situacijo.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.