Plinovod Severni tok 2 se že dalj časa sooča z nasprotovanjem Združenih držav Amerike in nekaterih drugih evropskih držav, ki pravijo, da bo Evropa preveč odvisna od ruskega plina, čeprav je povišanje cen plina v Evropi zaradi skoka svetovnega povpraševanja spodbudilo nekatere pozive k večji oskrbi iz Rusije, poroča Reuters.
Nemški energetski regulator Bundesnetzagentur je sporočil, da se je družba Nord Stream AG s sedežem v Švici odločila, da se ne bo spremenila v nemško podjetje, ampak je po nemški zakonodaji ustanovila hčerinsko družbo, ki bo obravnavala odsek plinovoda na ozemlju Nemčije. "Certifikat za delovanje Severnega toka 2 bo upoštevan šele, ko bo operater organiziran v pravni obliki, skladni z nemško zakonodajo," so sporočili iz regulatorja in dodali, da bodo vlogo ocenili šele po prenosu večjih sredstev in proračunov za kadrovanje na nemško hčerinsko družbo.
Podjetje Nord Stream AG je na to sporočilo, da ne morejo komentirati postopka, njegovega možnega trajanja in vplivov na čas začetka obratovanja plinovoda.
Ukrajina nasprotuje plinovodu in bo izgubila prihodke, če plin iz Rusije zaobide plinovode na ukrajinskem ozemlju. Zato je vodja ukrajinske energetske družbe Naftogaz pozdravil odločitev nemškega regulatorja, da začasno ustavi certificiranje. Ukrajinski plinski družbi Naftogaz in GTSOU sta bili medtem obveščeni, da bosta vključeni v nemški postopek certificiranja plinovoda Severni tok 2.
Regulator je tudi dejal, da sta bila ministrstvo za gospodarstvo in Evropska komisija seznanjena z obvestilom za Severni tok 2. Komisija ima po odločitvi nemškega regulatorja dva meseca časa, da oceni vlogo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.