Na vprašanje, ali si lahko predstavlja, da bi omenjeni plinovod uporabil kot vzvod za izvajanje pritiska ali za vplivanje na ravnanje ruskih oblasti, je Olaf Scholz v pogovoru za Welt TV odgovoril, da njegova vlada želi, da "se nedotakljivost meja spoštuje" in da "vsi razumejo, da bodo sledile posledice, še temu ne bo tako".
Milijarden projekt izgradnje plinovoda, ki bo Nemčiji pod Baltskim morjem dobavljal ruski plin in pri tem zaobšel Ukrajino, že leta buri duhove, saj naj bi še okrepil odvisnost Evrope od ruskega plina. Še posebej mu nasprotujejo ZDA, ki so zaradi plinovoda že tudi uvedle sankcije, a ne proti Nemčiji.
Čeprav je bil plinovod že septembra končan in je napolnjen s plinom, še ne deluje, ker mu nemška zvezna agencija za omrežja ni odobrila dovoljenja za delovanje. Napetosti med Moskvo in Berlinom zato naraščajo, obenem pa tudi ugibanja o usodi plinovoda. Zeleni, ki so del Scholzeve vlade, so namreč nakazali, da tega ne odobravajo in da bi bilo bolje, da vsaj zaenkrat ne dobi dovoljenja.

Glede še ene aktualne zunanjepolitične teme – diplomatskega bojkota zimskih olimpijskih iger na Kitajskem, ki so ga v ponedeljek napovedale ZDA, nato pa sta ga podprli še Avstralija in Velika Britanija – se Scholz, ki je kot novi nemški kancler prisegel danes, za Welt TV ni jasno izrekel. Kot je opozoril, je treba glede tovrstnih vprašanj "zelo skrbno razpravljati". Vlada bo odločitev sprejela, ko bo čas za to, je zatrdil.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.