Najpomembnejši organ Združenih narodov za človekove pravice je lani izključil Rusijo, potem ko je Vladimir Putin sprožil obsežno invazijo na Ukrajino, letos pa bi Rusija rada nazaj svoje mesto v svetu, poroča BBC.
Dokument, ki so ga ruski diplomati poslali ZN, je pridobil tudi BBC, Rusija pa v njem obljublja, da bo našla "ustrezne rešitve za vprašanja človekovih pravic". Ob tem so omenili tudi, da želijo preprečiti, da bi svet postal inštrument, ki služi politični volji ene skupine držav, kar najbrž pomeni Zahod.

Rusija, kot so dejali njeni diplomati, upa, da si bo povrnila nekaj mednarodne verodostojnosti, potem ko je bila obtožena hujših kršitev človekovih pravic v Ukrajini, pa tudi znotraj svojih meja. Zadnji dokazi o teh zlorabah so bili Svetu predstavljeni nedavno v poročilu preiskovalne komisije o Ukrajini. Predsednik komisije Eric Mose je poudaril, da obstajajo dokazi o vojnih zločinih, vključno z mučenjem, posilstvi in napadi na civiliste.
Posebna poročevalka ZN za Rusijo Mariana Katzarova pa je v ločenem poročilu zapisala, da so se tudi razmere na področju človekovih pravic v Rusiji znatno poslabšale, predvsem pa je izpostavila nezakonite aretacije, mučenje in grdo ravnanje.
Svet Združenih narodov ima sedež v Ženevi in ima 47 članov, od katerih je vsak izvoljen za triletni mandat. Na naslednjih volitvah, 10. oktobra, se bo Rusija skupaj z Albanijo in Bolgarijo potegovala za dve mesti v Svetu, rezervirani za države srednje in vzhodne Evrope. Glasovanje bo vključevalo vseh 193 članic generalne skupščine ZN v New Yorku. Diplomati teh članic so že poudarili, da je povsem mogoče, da bo Rusija izvoljena, saj naj bi vodila agresivno kampanjo in državam ponujala žito ter orožje v zameno za glasove.
Rusija je bila aprila 2022 suspendirana, pri čemer je 93 članov glasovalo za, 24 proti, 58 pa je bilo vzdržanih. V svojem dokumentu za izgubo članstva Rusija krivi ZDA in njihove zaveznike.

Poročilo treh kampanjskih skupin – UN Watch, Fundacije za človekove pravice in Centra za človekove pravice Raoula Wallenberga – je ta mesec navedlo, da je Rusija nekvalificrana za sprejem. "Ponovna izvolitev Rusije v svet zdaj, medtem ko njena vojna proti Ukrajini še vedno traja, bi bila kontraproduktivna za človekove pravice in bi poslala sporočilo, da ZN ne mislijo resno, ko Rusijo pozivajo k odgovornosti za njene zločine v Ukrajini."
Kot prvi so se oglasili iz Združenega kraljestva in sporočili, da močno nasprotujejo prizadevanju Rusije za pridružitev. "Razširjeni dokazi o zlorabah in kršitvah človekovih pravic s strani Rusije v Ukrajini in proti lastnim državljanom, kažejo popoln ruski prezir do dela sveta," je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva. David Lammy je poudaril, da je Rusija v Ukrajini zagrešila razna grozodejstva.
"Zamisel, da bi se Rusija vrnila v Svet za človekove pravice, je žalitev za sam koncept človekovih pravic in nevaren korak nazaj," je opozoril. "Vlada bi morala intenzivno sodelovati z državami, ki so se v preteklosti vzdržale, da bi jim dokazali, da morajo podpreti bistvene vrednote ZN."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.