Donald Trump je v Rožnem vrtu gradil podobo odločnega predsednika, ki bo poskrbel za red in mir. Potem, ko je dneve poslušal kritike, da ni nagovoril Američanov, osuplih, žalostnih in jeznih ob krutem prizoru smrti Georgea Floyda v Minneapolisu, ter skušal pomiriti razgretih čustev, je pograbil priložnost ob razraščanju divjanja. Kljub pozivom temnopoltih aktivistov, naj bodo protesti miroljubni, in prizorom čez dan, ko so policisti v več mestih pokleknili v znak solidarnosti s protestniki, so se popoldne in zvečer začeli ponavljati prizori nasilja. V New Yorku so tolpe zvečer znova razbijale izložbe in vdirale v trgovine, tokrat še prej kot ponavadi, kar je bila morda posledica uvedbe policijske ure ob 23. uri po lokalnem času.
Nagovor predsednika je bil pretkan z grožnjami, "če mesto ali zvezna država ne bo sprejela ukrepov, potrebnih za branjenje življenja in premoženja prebivalcev, bom poslal vojsko in hitro razrešil težave," je sporočil. Pri tem se naslanja na več kot dvesto let star zakon, ki je bil po mnenju pravnih strokovnjakov sprejet za vojaško pomoč v primeru naravnih nesreč. V hipu, ko je končal, so policijske enote rezervnih vojaških enot pred Belo hišo skočile pred policiste in razgnale mirne protestnike. Policija pa je s solzilnim plinom, gumijastimi kroglami in svetlobnimi granatami naredila prostor, da se je Trump lahko sprehodil do bližnje cerkve sv. Janeza, kjer je v nedeljo med protesti zagorelo, in se fotografiral s Svetim pismom v roki.
Zloraba cerkve in svete knjige
Škofinja Mariann Edgar Budde iz Episkopalne cerkve je bila izjemno jezna. "Ogorčena sem, sem škofinja washingtonske škofije, a me niso niti obvestili, da bodo s solzivcem izpraznili trg ter eno od naših cerkva uporabili za kuliso," je s tresočim glasom dejala za Washington Post. Po njenih besedah je predsednik izrabil Sveto pismo, ki "razglaša, da je bog ljubezen". "Vse, kar je rekel in naredil, podžiga nasilje. Potrebujemo moralno vodstvo, on pa je naredil vse, da bi nas razdelil. In je ravno izrabil enega najbolj svetih simbolov židovsko-krščanske tradicije," je bilo jasno njeno sporočilo.
Toda Trumpa ne skrbijo posamezni ogorčeni glasovi, ki jih dušijo podobe vse več izropanih trgovin. V New Yorku se je tudi po policijski uri po ulicah Manhattna valila množica ljudi, za in pred njimi pa so urne skupinice vdirale v izložbe in nato polnih rok hitro bežale v temo. Očitno organizirane tolpe so dale priložnost medijem na desnici, predvsem konservativni provladni televiziji Fox News, da je lahko uboj Floyda odpravila kot nesrečni dogodek, za katerega bo policist kaznovan, nato pa proteste spremenila v nevarno početje skrajne levice in vandalov. Trumpu pa so dale izhodišče, da svoji volilni bazi, beli, predvsem podeželski Ameriki zagotovi, kako ji bo vedno stal ob strani in jo branil pred nasilneži, ki jih vidijo na zaslonih.
Trump je ob prisegi 2017 zagotovil, da bo "končal ameriško prelivanje krvi" in hitro končal "nasilje na naših ulicah in kaos v naših skupnostih". Štiri leta kasneje so ZDA še vedno sredi zdravstvene katastrofe, ki jo je izdatno pomagal zakuhati z odlašanjem ukrepov in zmanjševanjem nevarnosti, hkrati gorijo mesta po vsej državi. Vandalizem uničuje sporočilo o globokem rasizmu in povezanem policijskem nasilju, toda temnopolti Američani so prežeti z besom, ki ga sproža obup. Predsednik, ki vedno najde dobroto v najbolj zavrženih iz njegovega plemena in je videl dobre ljudi med strašljivim pohodom skrajnežev za belo nadvlado v Charlottesvillu, je molčal teden dni, ko se je država zvijala v krčih še enega policijskega uboja temnopoltega moškega.
"Izgredi so jezik neupoštevanih," je pred dobrega pol stoletja dejal Martin Luther King. Njegov sopotnik v gibanju za pravice temnopoltih John Lewis je te dni žalosten tako zaradi usode Floyda kot prizorov, ki mečejo senco na zahteve za bolj pravično družbo. "Vidim vas, slišim vas, poznam vašo bolečino, vaš bes, vaš občutek obupa in brezupa. Predolgo so nam odrekali pravico. Toda divjanje, ropanje in zažiganje niso pravi način," je temnopolti kongresnik, ki veni z zadnjo stopnjo raka na slinavki, sporočil (temnopoltim) Američanom. "Organizirajte se. Demonstrirajte. Sedite na ceste. Vstanite. In volite," je pokazal, kakšna je pot, ki sedanjemu predsedniku ne daje izgovora, da z vojsko ureja kaos v državi. "Ne moremo se z ognjem boriti proti ognju. Ljudje sovražijo, sovražijo, sovražijo, povsem besni so. Tega si ne bi želel," je v Minneapolisu dejala tudi Ross, dekle pokojnega Floyda.
KOMENTARJI (543)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.