Rusi so z veliko večino na referendumu podprli ustavne spremembe, na podlagi katerih bo lahko ruski predsednik Vladimir Putin ostal na oblasti še nadaljnjih 16 let. Do zdaj je volilna komisija preštela 98 odstotkov glasovnic, spremembe pa je podprlo 78 odstotkov volivcev. Referendum je potekal od minulega četrtka do srede, udeležilo pa se ga je več kot 64 odstotkov ljudi.
Reforma dovoljuje, da se Putinu leta 2024, ko se mu izteče mandat, ta podaljša še za dva šestletna mandata. Opozicija mu očita, da želi biti "predsednik za vse življenje", a to Putin zanika. Državljane je v torek pozval, naj ga podprejo, saj bi s tem zagotovili stabilnost, varnost in blaginjo države.
Neodvisnega nadzora nad potekom glasovanja ni bilo, kopije nove ustave pa so se med tednom že pojavile v nekaterih knjigarnah. Opozicijski voditelj Aleksej Navalni je izide označil za "ogromno laž", ki ne odraža realnosti. "Rezultati, ki so jih objavili, so laž, ki nima nič skupnega z mnenjem ruskih državljanov," je dejal Navalni.
Delni rezultati so bili objavljeni že nekaj ur pred zaprtjem zadnjih volišč po državi. Še preden se je glasovanje uradno zaključilo, je ministrstvo za notranje zadeve sporočilo, da ni bilo kršitev, ki bi lahko vplivale na rezultat. Toda neodvisni nadzornik Golos je sporočil, da je prejel približno 2100 prijav o možnih kršitvah. Več sto nasprotnikov ustavnih sprememb je uprizorilo proteste v Moskvi in Sankt Peterburgu.
Referendum bi sicer moral potekati že 22. aprila, a ga je Kremelj zaradi pandemije novega koronavirusa precej nejevoljno preložil. Predčasno glasovanje na referendumu se je začelo dan po veliki vojaški paradi v Moskvi ob 75. obletnici konca druge svetovne vojne, glavni dan pa je bila sreda, ki je bila tudi dela prosta.
Putin, star 67 let, še ni sporočil, ali bo znova kandidiral leta 2024, a je ob tem poudaril, da je bistveno, da mu je zagotovljena ta možnost. Na čelu Rusije, kot predsednik vlade ali pa države, je Putin že 20 let. Poleg podaljšanja mandata Putinu pa nove ustavne spremembe med drugim prepovedujejo istospolne zakonske zveze.
Na ruskih voliščih je običajno zelo živahno z glasbo, stojnicami s hrano in zabavo. A tokrat je glasovanje potekalo v luči koronavirusa. Volivcem so merili temperaturo in delili zaščitne maske. A za nekatere Ruse je bil včerajšnji dan žalosten. Veliko jih je namreč naveličanih svojega 'večnega' predsednika. Kot je za BBC povedala ena od sogovornic, je to žalosten dan za demokracijo in liberalne vrednote. Spet drugi so Putina podprli. "Če kapitan ladjo usmeri v pravo smer, zakaj bi ga zamenjali," se je spraševal Moskovčan.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.