Na ulice Pariza in drugih večjih francoskih mest se je danes podalo najmanj 1,1 milijona ljudi v protest dvigu upokojitvene starosti. V Parizu so izbruhnili tudi nemiri, policisti so uporabili solzivec. Predsednik Emmanuel Macron pa vseeno vztraja, da bo nadaljeval s predlaganimi pokojninskimi reformami. Francoski sindikati so za 31. januar napovedali nove stavke in proteste.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so sindikalne organizacije takoj po predstavitvi reforme skupaj pozvale k mobilizaciji, kar se je zgodilo prvič po 12 letih. Takrat so starostno dobo za upokojitev dvignili s 60 na 62 let. Največ težav zaradi stavke je bilo v javnem prometu, obstalo je več železniških povezav po vsej državi.
Številni starši so medtem danes skrbeli za otroke, saj naj bi se stavki po ocenah sindikatov pridružilo okoli 70 odstotkov osnovnošolskih učiteljev. Kot so navedli v glavnem učiteljskem sindikatu, bodo šole zaprte ves dan. V zgodnjih jutranjih urah so stavkajoči v državnem energetskem podjetju EDF znižali proizvodnjo elektrike. "Uporabniki ne bodo čutili nobenih posledic zaradi redukcij," so ob tem zagotovili v sindikatu CGT.
Upravljalec pariškega metroja je medtem sporočil, da bodo eno od linij danes zaprli, pri 12 pa lahko uporabniki pričakujejo velike zamude.
Stavki so se pridružili tudi na javnih radijih Franceinfo in France. Novice so danes zamenjali z glasbo, na televizijskem programu France 2 pa predvajajo le ponovitve.
Vodja sindikata CGT Philippe Martinez je za televizijsko hišo Public Senat povedal, da je načrtovana pokojninska reforma združila vse, ki so nezadovoljni z vlado. "Dejstvo, da so delavci enotni, kaže, da je problem zelo resen," Martineza povzema AFP.
Francoski delavci bi morali po novih pravilih delati dlje, preden bi dobili pokojnino. Nominalna upokojitvena starost bi se tako zvišala z 62 na 64 let. Sindikati trdijo, da prenova pokojninskega sistema ogroža težko izbojevane pravice in za financiranje pokojninskega sistema predlagajo davek na premožne ali večje prispevke delodajalcev. Ankete kažejo, da večina Francozov reformi nasprotuje, poroča AP News.
"Inflacija, delovni pogoji, pokojnine ... Ljudje so vsega tega naveličani, zato menimo, da se nam bodo mnogi pridružili," je dejala Simone Legendre, članica sindikata CFE-CGC.
Sodelujejo tudi policijski sindikati, ki nasprotujejo pokojninski reformi, tisti policisti, ki ne protestirajo, pa se pripravljajo na morebitno nasilje, če se demonstracijam pridružijo še ekstremistične skupine.
Francoska vlada bo v ponedeljek uradno predstavila predlog pokojninskega zakona, ki bo prihodnji mesec predložen parlamentu. Njegov uspeh bo delno odvisen od obsega in trajanja stavk in protestov. Dolgotrajne stavke so leta 2019 botrovale Macronovemu zadnjemu prizadevanju za dvig upokojitvene starosti, ki ga je po izbruhu pandemije covida-19 na koncu umaknil.
Tiskovni predstavnik vlade Olivier Veran je povedal, da bo 40 odstotkov francoskih delavcev v skladu s predlagano ureditvijo lahko prenehalo delati pred 64. letom, saj bodo izjeme veljale za tiste, ki so začeli delati zgodaj ali opravljajo fizično obremenjujoča dela, navaja CNN.
"Imamo najbolj zaščiten, najbolj razvit sistem v Evropi," je dejal. "Tudi po reformah se bomo v Franciji upokojevali bolje in prej kot v skoraj vseh državah evro območja."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.