Ministrstvo za notranje zadeve Kantona Sarajevo je potrdilo, da so v povezavi s primerom Dženana Memića danes prijeli dve osebi. Na območju Sarajeva potekajo tudi hišne preiskave. Prav tako je bilo več hišnih preiskav v Banjaluki in Zenici, ki bi lahko bile povezane s primerom.
Bosanski mediji poročajo, da sta bila aretirana Dženanovo nekdanje dekle Alisa Mutap Ramić in Muamer Ožegović, ki je bil tistega usodnega večera receptor v hotelu Crystal na Ilidži.
Dženan Memić je umrl 8. februarja 2016, ko se je s svojim dekletom Aliso sprehajal po sprehajališču Velika aleja na Ilidži, v predmestju Sarajeva. Primer so organi BiH sprva obravnavali kot umor, dva meseca kasneje pa kot prometno nesrečo, za katero so sodili Ljubi in Bekriji Seferoviću, a nato nista bila obsojena.
Mladenič je tisti večer utrpel hude poškodbe in pristal v sarajevskem kliničnem centru, kjer je po tednu dni umrl. Kaj točno se je zgodilo na Ilidži, ni bilo nikoli pojasnjeno. Njegovo dekle pa trdi, da je izgubila spomin in da se ničesar ne spomni. Primer je v petih letih doživel neverjetne preobrate, menjali so se osumljenci in obtoženci, dokazi so izginjali, pojavljali pa so se novi in izmišljeni.
Medtem ko je Kantonalno tožilstvo v Sarajevu trdilo, da je Dženan umrl zaradi udarca vozila, pa je njegova družina od začetka prepričana, da so ga ubili. Medicinski izvedenec Vlado Marković je lani na sodišču prav tako potrdil domneve družine, saj je dejal, da so poškodbe, ki jih je utrpel 22-letnik, bile zadane z udarcem, z zamahom s topim predmetom in ne v trčenju.
V ozadju organiziran kriminal?
Odvetnik družine Memić Ifet Feraget je po poročanju bosanske televizije N1 dejal, da je sumljiva smrt 22-letnika očitno povezana z organiziranim kriminalom. "Vse kaže na povezavo z organiziranim kriminalom. Celoten niz dokazov od samega začetka postavlja pod vprašaj vse tisto, kar se govori o Alisi Mutap. Dvakrat je tudi Kantonalno sodišče potrdilo, da se zdi, da ona ve veliko več od tega, kar govori in da skriva pravo resnico," je dejal odvetnik Feraget.
Od umora je sicer minilo več kot pet let oziroma natanko 1955 dni. "Ni pomembno, koliko časa je minilo. Mnogi so upali, da zaradi pretečenega časa nikoli ne bodo odgovarjali. Ne želim prejudicirati, tudi Alisa uživa vse privilegije predpostavke nedolžnosti kot vsi ostali. Vendar Muriz in njegova družina Memić morajo uživati dostojanstvo, vendar so bili za to prikrajšani," je dejal Feraget.
Oče ubitega 22-letnika Muriz Memić je za portal Radiosarajevo.ba dejal, da je družina ta trenutek pravice za Dženana dolgo čakala. "Alisa je končno aretirana in pričakujemo, da bodo še mnogi drugi. Malo lisico so ujeli, zdaj pa pričakujemo še eno veliko lisico, ki je vse skupaj organizirala," je o vpletenosti Ramićeve prepričan oče.
Pravi, da je preprosto neverjetno, da je imela amnezijo in da se ne spomni, kaj se je zgodilo. "Zdravnik Alija Čeljo je takoj dejal, da laže, kajti poškodbe, ki jih je dobila Alisa, nikoli ne bi mogle povzročiti kakršne koli vrsto amnezije. Ona je sokrivka," je poudaril.
Dogajanje naj bi posnele kamere na bližnjem hotelu Crystal, v katerem je bil takrat receptor Ožegović. Toda posnetek je bil izbrisan. "Posnetek je sporen. Slišali smo, da je lastnik hotela ponujal milijon (konvertibilnih mark) za izvedenski pregled posnetka," je dejal Memić in lastnika pozval, naj pove, zakaj je bil posnetek namerno izbrisan.
V prikrivanje vpleteni tudi policisti?
Hišne preiskave so danes potekale tudi pri dveh osebah, ki sta pripadnika Direkcije za koordinacijo policijskih enot BiH, celotna preiskava pa je povezana s sumi o oviranju preiskave in prikrivanju dokazov.
V preteklosti so v tej zadevi aretirali tudi Hasana Dupovca, nekdanjega šefa Enote za preiskave prometnih nesreč pri kantonalnem ministrstvu za notranje zadeve, ter Zijada Mutapa, Alisinega očeta. Oba sumijo organiziranega kriminala in pomoč storilcu po izvršenem kaznivem dejanju. Prav tako so prijeli tudi policista Josipa Barića, ki ga sumijo, da je storil kaznivo dejanje organiziranega kriminala v povezavi s kaznivimi dejanji protizakonitega posredovanja pomoči storilcu po izvršitvi kaznivega dejanja. Policist, ki je po dogodku zaslišal edino pričo v primeru, Aliso Mutap Ramić, je dvakrat povsem različno opisal njeno izjavo, kar je preiskavo peljalo v povsem drugo smer, je spomnil portal Klix.ba. Vsi trije so še vedno v priporu.
Primer ima precej podobnosti tudi z nepojasnjeno smrtjo Davida Dragičevića v Banjaluki leta 2018. Tudi Davidova starša se vse od smrti svojega sina, ki so jo skušali prikazati kot nesrečo, borita za to, da resnica pride na dan. V obeh primerih pa družini trdita, da gre za poskus, da sistem oziroma posamezniki v njem skušajo prikriti umore. Davidova starša sta prepričana, da so njegov umor naročile kriminalne organizacije, katerih lovke naj bi segale v ustanove in policijo Republike Srpske.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.