Aktivisti skupine Pravica za Davida (Pravda za Davida) so po 300 dneh svojega obstoja in 10 mesecev po umoru Davida Dragičevića, čigar truplo so po šestih dneh iskanja našli 24. marca v strugi reke Crkvena v Banjaluki, sklicali novinarsko konferenco, na kateri so opozorili na napake v postopku dela banjaluškega tožilstva.
"Več kot 300 dni se ta skupina skupaj z družino Dragičević bori, da bi našla in kaznovala Davidove morilce," sta po poročanju N1 BIH na začetku povedala Ozren Perduv in Dragan Dabić. Kljub fizičnim napadom na njihove člane in kljub temu, da se Davor Dragičević ne more svobodno gibati, njihova skupina vztraja, vse ovire pa jih le še bolj ženejo v boj za resnico in pravico, sta pojasnila.
Spomnila sta na številne lapsuse v preiskavi Davidove smrti. "Potem ko so našli njegovo truplo, sta na teren odšla dežurni tožilec in mrliški oglednik. Ta je ugotovil, da truplo v vodi ni bilo dlje od 36 ur in – kar je najpomembneje – pregledal je njegove žepe ter izjavil, da v njih ni bilo mobilnega telefona in drugih predmetov, ki so se kasneje pojavili na obdukcijski mizi. A to oglednikovo poročilo je izginilo in utemeljeno sumimo, da ga je nekdo namenoma uničil, saj se ni skladalo z uradnim scenarijem, ki so ga določeni predstavniki institucij predstavili javnosti." Tožilstvo zato sprašujejo, kdo je odgovoren za to in kako bo ukrepalo v povezavi s tem.
Po najdbi Davidovega trupla so se oglasili predstavniki notranjega ministrstva in celo sam notranji minister Dragan Lukač, ki so trdili, da je smrt nastopila zaradi utopitve in da – kljub številnim poškodbam na telesu – ne obstajajo niti najmanjši indici, da gre za umor.
"Poziv predsednika Republike srbske Milorada Dodika, ki je naročil dodatno obdukcijo, je primer nedovoljenega vmešavanja v preiskavo. Je on pooblaščen za to, da usmerja preiskavo? In od kod policiji pravica, da izpolnjuje njegove ukaze o sprejemanju ukrepov? Če bi tožilec opravljal svoj posel, preiskave ne bi vodila notranje ministrstvo in policija, pač pa on in njegova ekipa. In če bi pravilno opravljal svoj posel, bi javno reagiral na izjavo ministrstva o vzroku smrti in povedal, da odločitev o rezultatih preiskave sprejema tožilec, ne pa minister. Prav tako bi se moral javno oglasiti, ko se je predsednik Republike srbske vmešal v preiskavo."
Obdukcija Davidovega telesa je bila na predlog dežurnega tožilca opravljena 25. marca. Tudi sicer se obdukcija opravi izključno po naročilu tožilstva in ta institucija je edina, ki prejme oz. razpolaga s poročilom. V tem primeru pa je notranje ministrstvo dan pozneje sklicalo novinarsko konferenco, na kateri je bil prvič v svoji karieri prisoten tudi mrliški oglednik Željko Karan, ki je opravil reobdukcijo.
"On je takrat, brez odobritve tožilstva, v javnost posredoval podrobnosti iz obdukcijskega zapisnika. Tiskovna konferenca pa je potekala brez prisotnosti tistega, ki je edini pristojen, da komentira primer in kvalificira kaznivo dejanje, to je tožilec. Primer so tistega dne zaključili. Davida so razglasili za vlomilca, njegova smrt pa ni bila kaznivo dejanje. Po njihovem mnenju je vse jasno. Zato tožilstvo javno sprašujemo: kakšne ukrepe ste sprejeli po tej škandalozni novinarski konferenci?"
Rezultati reobdukcije so pokazali, da je bil David pod vplivom droge LSD in marihuane. Pod pritiskom javnosti in z novo obdukcijo, ki jo je Davidova družina naredila na Dunaju, se je pokazalo, da je vse to laž. Zavod za sodno medicino RS namreč nima niti ustreznih naprav, s katerimi bi lahko naredili te vrste analize. "Kar pa se tiče vloma v hišo družine, za kar ga je ministrstvo obtožilo, se je izkazalo, da ogled kraja dogodka sploh ni bil opravljen in da na predmetih, ki so bili ukradeni iz hiše, niso našli Davidovega DNK."
"Iz tega upravičeno lahko sklepamo, da je nekomu bilo v interesu, da kriminalizira žrtev Davida Dragičevića. In novo vprašanje za tožilstvo – kaj boste storili v povezavi s tem? Vemo, da je bila vložena obtožnica zoper mrliškega oglednika, a kasneje je bila preiskava ustavljena. Tam se je vse končalo," sta še povedala Perduv in Dabić.
Med lapsusi sta omenila tudi skrivnostno izginotje Davidovih spodnjih hlač, zaradi česar je vložena obtožnica zoper dva kriminalistična tehnika. "Tehnika, ki sta zbirala Davidove stvari, sta priznala, da sta hlače odvrgla. Glede na to, kako pomembno vlogo ima spodnje perilo, utemeljeno sumimo, da to ni bila malomarnost, pač pa zavestno in namerno dejanje. Res je, da je tožilstvo vložilo obtožnico zoper njiju, a to je storilo šele šest mesecev pozneje, pod pritiskom javnosti in na številne pozive Davidovih staršev."
Aktivista skupine Pravica za Davida sta zaključila, da upata, da si bodo izborili tako svobodo ljudi, ki je zapisana v ustavi, kot tudi rešitev primera umorjenega Davida, s katero bodo družini Dragičević prinesli duševni mir. "Pravica in resnica za nas kot svobodno družbo nimata alternative," so zaključili.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.