Rok za pogovore med Fordom, General Motorsom, Stellantisom in sindikatom Združenih avtomobilskih delavcev (UAW) se je iztekel v četrtek ob polnoči, strani pa so še vedno daleč od sklenitve dogovora, poroča The Guardian.
Prvič se je zgodilo, da so vsi trije proizvajalci avtomobilov v Detroitu hkrati tarča stavk. Usklajuje jih predsednik UAW Shawn Fain, ki pravi, da namerava sprožiti vrsto ciljno usmerjenih stavk, s katerimi bi zaustavil delo v posameznih avtomobilskih tovarnah po ZDA.
Ob polnoči so se tako stavke že začele v tovarni General Motors v Wentzvillu v zvezni državi Missouri, tovarni Stellantis v Toledu v zvezni državi Ohio in tovarni Forda v Waynu v zvezni državi Michigan. Skupno v stavkah sodeluje 12.700 delavcev, ki so ključnega pomena za proizvodnjo nekaterih najbolj dobičkonosnih vozil detroitske trojice, vključno s Fordom Bronco, Jeepom Wranglerjem in Chevroletom Colorado pickup.
"To je odločilni trenutek," je manj kot dve uri pred začetkom stavke dejal Fain in dodal, da se bo pridružil protestni črti v tovarni Wayne. Ob tem ni izključil možnosti, da bi stavke razširili na še več lokacij.
Sindikat bo delavcem med stavko lahko dajal okoli 500 evrov nadomestila na teden
UAW ima stavkovni sklad v vrednosti 825 milijonov dolarjev (773 milijonov evrov). V času stavke bodo tako delavci lahko prejemali 500 dolarjev (okoli 470 evrov) na teden, sindikat pa bi vse svoje člane lahko podpiral približno tri mesece.
Stavke bodo organizirane tako, da tovarn ne bo zapustilo vseh 150.000 zaposlenih hkrati, s tem pa bodo stavko lahko tudi zavlekli. Tak način stavkanja bi zmanjšal tudi potenialno gospodarsko škodo, ki se jo zaradi obsežne in dolgotrajne zaustavitve dejavnosti bojijo ekonomisti in politiki.
Po podatkih Cox Automotive ima Stellantis na zalogi jeepe, ki bi jih sicer izdelali v 90 dneh, SUV-je in tovornjake pa medtem izdelujejo v času nadur. Pa vendar bi enotedenska zaustavitev Stellantisove tovarne Jeep v Toledu prihodke lahko znižala za več kot 380 milijonov dolarjev (356 milijonov evrov), glede na podatke finančnih poročil podjetja.
"Če pogajanja ne bodo šla v smeri, ki jo bo Fain ocenil kot pozitivno, lahko čez teden ali dva pričakujemo večjo stavko," je dejal Sam Fiorani, napovedovalec proizvodnje pri Auto Forecast Solutions. Zaradi omenjenega ukrepa bodo ustavili proizvodnjo približno 24.000 vozil na teden.
Kaj zahteva sindikat?
Med zahtevami sindikata so 40-odstotno zvišanje plač, odprava plačnih nesorazmerij, saj so nekateri delavci plačani po nižjih plačnih razredih kot drugi, in obnovitev ugodnosti iz prejšnjih pogodb, kot so zdravstvene ugodnosti za upokojence, več plačanega dopusta in pravice delavcev, prizadetih zaradi zaprtja obratov.
Po poročanju Guardiana so delavci v argumentih za svoje zahteve navajali pretekle koncesije in ogromne dobičke velike trojice. Dobiček avtomobilskih proizvajalcev je od leta 2013 do leta 2022 poskočil za 92 odstotkov in znašal 250 milijard dolarjev (okoli 234 milijard evrov). V tem istem časovnem obdobju so se plače izvršnih direktorjev povečale za 40 odstotkov, skoraj 66 milijard dolarjev (61 milijard evrov) pa je bilo izplačanih v obliki dividend ali odkupov delnic delničarjem.
Industrija naj bi prejela tudi rekordne finančne spodbude davkoplačevalcev za prehod na električna vozila. Kljub tem finančnim rezultatom so se urne postavke delavcev od leta 2008 ob upoštevanju inflacije znižale za 19,3 odstotka.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.