Na prepričljivo zmago kažejo tudi prvi delni uradni izidi volilne komisije, po katerih je dolgoletni predsednik dobil 88 odstotkov glasov. Delni izidi temeljijo na preštetju glasov s 24,4 odstotka volišč.
Putin je tako verjetno dosegel najboljši volilni rezultat, saj je pred tem na predsedniških volitvah največji odstotek glasov prejel leta 2018, in sicer 76,7 odstotka, poroča portal tiskovne agencije Reuters.
V največji državi na svetu z okoli 113 milijoni volilnih upravičencev so volitve prvič potekale tri dni. Prva volišča so se že v četrtek zvečer po srednjeevropskem času odprla na polotoku Kamčatka, kot zadnja pa so se danes ob 19. uri zaprla volišča v eksklavi Kaliningrad. Volitve so tokrat potekale tudi v zasedenih ukrajinskih regijah Lugansk, Doneck, Zaporožje in Herson ter na polotoku Krim.
Kot je povedal predstavnik volilne komisije, je prek spleta glasovalo več kot 8 milijonov ljudi.
Putin, ki Rusiji kot predsednik ali premier vlada od leta 1999, tudi na tokratnih volitvah ni imel prave konkurence. Proti njemu so se pomerili trije kandidati, ki pa so vsi zvesti njegovemu režimu in niso imeli možnosti za zmago.
Zahod kritičen
Na prve izide se je že odzval ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je Putina označil za diktatorja, željnega oblasti.
"Vsem na svetu je jasno, da je ta figura - kot se je v zgodovini že velikokrat zgodilo - preprosto bolna od oblasti in dela vse, da bi vladala večno. Ni zla, ki ga ne bi storil, da bi podaljšal svojo oblast," je dodal.
Bela hiša je v izjavi zapisala, da ruske volitve glede na to, kako je Putin zaprl nasprotnike in drugim preprečil, da bi kandidirali proti njemu, "očitno niso bile ne svobodne ne poštene".
Poljsko zunanje ministrstvo je medtem opozorilo, da volitve niso bile zakonite, svobodne in poštene in dodalo, da je glasovanje potekalo ob strogi represiji in v okupiranih delih Ukrajine, s čimer je bilo kršeno mednarodno pravo.
Zaveznik pokojnega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, Leonid Volkov, pa je zavrnil rezultat volitev. "Odstotki podpore za Putina seveda nimajo niti najmanjše zveze z realnostjo," je poudaril.
Tudi češko zunanje ministrstvo je zapisalo, da ruske volitve "ne izpolnjujejo mednarodnih standardov". "Režim je že vnaprej utišal vse kritične glasove in opozicijske kandidate. Obsojamo 'volitve' na zasedenih ozemljih Ukrajine. To je še ena manifestacija ruske agresije proti Ukrajini," je zapisalo.
Pobuda "Opoldne proti Putinu" in več aretacij
V Vladivostoku, Novosibirsku, Omsku, Irkutsku, Jekaterinburgu in drugih ruskih mestih so se številni volivci udeležili pobude imenovane "Opoldne proti Putinu", katere namen je pokazati odpor ljudstva do Putinove dolgoletne vladavine v Rusiji, je na platformi YouTube prikazala ekipa Navalnega.
Kot je sporočila nevladna organizacija za človekove pravice OVD-Info, je bilo danes v Rusiji v povezavi z volitvami pridržanih okoli 70 ljudi, navaja britanski BBC. Nevladniki razen lokacij niso podali več informacij o razlogih za aretacije.
K protestom na zadnji dan volitev je v preteklih dneh sicer pozvalo več predstavnikov ruske opozicije oziroma nasprotnikov Putina, med njimi tudi oligarh v izgnanstvu in kritik Kremlja Mihail Hodorkovski ter žena Navalnega, Julija Navalna.
Predstavniki opozicije so v preteklih dneh napovedovali simbolične proteste ob 12. uri po lokalnem času v vseh ruskih regijah. V luči tega so pozvali Ruse, naj se opoldne postavijo v vrsto na voliščih in na glasovnico napišejo ime Navalnega ali izberejo kateregakoli kandidata, ki ni Vladimir Putin.
Predsedniške volitve so že zaznamovali številni incidenti na voliščih po vsej državi in v zasedenih ukrajinskih regijah, kjer te prav tako potekajo. Ljudje so namreč v petek med drugim vlivali barvo v volilne skrinjice, ponekod pa naj bi prišlo tudi do poskusov zažiga. Zaradi vandalizma je policija pridržala več ljudi.
Protesti tudi pred ruskimi ambasadami v številnih državah po svetu
Na zadnji dan ruskih predsedniških volitev je svoje glasove v tujini oddalo več tisoč ruskih državljanov.
Hkrati so potekale tudi številne demonstracije proti ruskemu predsedniku Putinu. Protesti so med drugim potekali v Nemčiji, Srbiji in Gruziji.
Protesta v bližini ruskega veleposlaništva v Berlinu se je po podatkih policije udeležilo okoli 800 ljudi, med njimi pa je bila tudi žena pokojnega opozicijskega politika Alekseja Navalnega, Julija Navalna, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Demonstranti so vzklikali "Zmaga za Ukrajino!", "Svoboda za Rusijo!" in "Navalni je junak Rusije". Pred veleposlaništvom je v vrsti za glasovanje stalo približno 2000 ljudi, med njimi tudi Navalna ter ruski tajkun v izgnanstvu in kritik Kremlja Mihail Hodorkovski.
Več tisoč volivcev se je kljub dežju zbralo pred ruskim veleposlaništvom v Parizu, kjer so nasprotniki Putina pozvali k protestu v spomin na Navalnega, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V gruzijski prestolnici Tbilisi se je zbralo več sto protestnikov, ki so vzklikali "Dovolj je Putina!" in "Rusija bo svobodna!".
Tudi v Srbiji, Bosni in Hercegovini ter Črni gori so se številni ruski državljani udeležili predsedniških volitev. Na volišču v Beogradu, kamor se je po izbruhu vojne v Ukrajini zateklo mnogo Rusov, je glasovalo več kot tisoč ljudi, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
V srbski prestolnici so ob 12. uri potekale manjše demonstracije proti Putinu, na katerih je bilo videti transparent z napisom "Putin ni Rusija", kar so številni, ki so stali v vrsti za glasovanje, pozdravili z aplavzom.
Dolga vrsta je nastala tudi pred konzulatom v Ljubljani.
V Moldaviji aretirali moškega, ki je v rusko amabasado vrgel dve molotovki
Moldavska policija medtem poroča, da je 54-letni Moldavec, ki je trdil, da ima tudi rusko državljanstvo, v rusko ambasado v prestolnici Kišinjev vrgel dve molotovki. Napad se je zgodil v času, ko se je pred veleposlaništvom zbrala kolona ljudi, ki je prišla glasovat. Poškodovanih sicer ni bilo.
54-letnik je svoje dejanje utemeljil z nezadovoljstvom nad ruskimi oblastmi, je pojasnila policija in dodala, da v napadu ni bil nihče poškodovan, poroča Moscow Times.
V odziv na današnje proteste Moskva načrtuje številne proslave in dogodke. Na volitvah se ob izostanku resnične opozicije pričakuje prepričljiva zmaga aktualnega predsednika.