Med štiriurno operacijo so kirurgi v splošni bolnišnici v Massachusettsu povezali krvne žile in sečevod genetsko predelane prašičje ledvice s krvnimi žilami in mehurjem 62-letnega Richarda Slaymana.
Prašičja ledvica je bila spremenjena tako, da so iz nje odstranili nekatere prašičje gene in dodali človeške. Gre za velik preboj v medicini, saj so prašiče, ki so jih uporabili kot darovalce organov, po navedbah bolnišnice vzredili v izolaciji in v posebnih razmerah, da bi preprečili izpostavljenost okužbam, ki bi lahko škodovale človeškemu prejemniku, smo poročali.
Zdaj pa dobre novice. 62-letnik je, kot poroča BBC, že zapustil bolnišnico. Zdravnik Tatsuo Kawai, ki je izvedel operacijo, je dejal, da je bila ledvica povsem enake velikosti kot človeška ledvica. Takoj, ko so jo presadili, je začela delovati in proizvajati urin. Kot je povedal, je bila to 'najlepša ledvica', kar jih je videl.

Bolnišnica Massachusetts General Hospital, kjer so izvedli operacijo, je zdaj sporočila, da je pacient že odpuščen iz bolnišnice. Njegova nova ledvica pa dobro deluje in 62-letnik ne potrebuje več dialize. Kot je za BBC povedal 62-letnik, je presrečen, ker lahko odide domov z delujočo ledvico: "To je eden najsrečnejših trenutkov v mojem življenju."
Iz bolnišnice so sporočili, da ta operacija predstavlja velik mejnik v prizadevanju, da bi bili organi bolj dostopni bolnikom, ki jih potrebujejo. "Uspeh te presaditve je vrhunec prizadevanj več tisoč znanstvenikov in zdravnikov v zadnjih desetletjih," je dejal Tatsuo Kawai, član kirurške ekipe. "Počaščeni smo, da smo odigrali pomembno vlogo pri tem mejniku. Upamo, da bo ta pristop k presaditvi organov ponudil rešilno bilko milijonom bolnikov po vsem svetu, ki trpijo zaradi okvare ledvic," je dodal.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.