Odstavljeno mjanmarsko voditeljico Aung San Su Či je sodišče zaradi domnevne korupcije obsodilo na nadaljnjih sedem let zapora. Sodišče jo je spoznalo za krivo v petih točkah obtožnice korupcije. Su Či naj bi zlorabila svoj položaj in povzročila izgubo državnih sredstev, ker ni upoštevala finančnih predpisov, ko je članu kabineta v njeni prejšnji vladi Win Myat Ayu izdala dovoljenje za najem, nakup in vzdrževanje letala. Prav tako je bivši član kabineta Vin Mjat Aje prejel enake kazni.
Su Či je tako prejela triletno kazen za vsako od štirih obtožb in štiri leta za obtožbo, povezano z nakupom helikopterja, kar je skupaj sedem let zaporne kazni. 77-letni nekdanji voditeljici zdaj grozi skupaj 33 let zaporne kazni, poroča Sky News.
Predhodno je bila Su Čijeva obsojena več kaznih dejanj, med katerimi so hujskanje proti vojski, volilne prevare, nezakoniti uvoz in posedovanje voki-tokijev, kršenje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa, kršenje zakona o naravnih nesrečah in kršenje zakona o državnih skrivnostih.
V priporu je Nobelova nagrajenka in borka za človekove pravice vse od 1. februarja 2021, ko je vojska izvedla državni udar in po relativno kratkem obdobju demokracije znova prevzela oblast v Mjanmaru.
Vojska je prevzem oblasti z udarom upravičila z domnevnimi goljufijami na splošnih volitvah, na katerih je prepričljivo slavila stranka Su Čijeve Narodna liga za demokracijo. Za obtožbe sicer ni predstavila dokazov, opazovalci pa so volitve ocenili kot poštene in svobodne.
Proteste proti udaru je vojska silovito zatrla, kar je terjalo več sto žrtev. Prvi mož vojske je v omenjenem intervjuju število umrlih ocenil na okoli 300, češ da mediji navajajo pretirane številke. Po podatkih Organizacije za pomoč političnim zapornikom (AAPP) je bilo ubitih več kot 800 ljudi, več kot 5300 jih je bilo priprtih.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.