Liz Truss je v ponedeljek svojo zmago s samozavestnim prihodom v dvorano razglasila, še preden so bili znani uradni rezultati glasovanja. Tudi ankete so napovedovale, da se bo na Downing Street 10 vselila Trussova, a da je prava izbira, marsikdo tudi dvomi. Zanjo je glasovalo le 41,7 odstotka njenih strankarskih kolegov. Za primer – Johnson, ki prav tako ni užival velike podpore, je leta 2019 osvojil 51,3 odstotka podpore parlamentarne stranke, poroča Sky news.
Strastna zagovornica brexita, ki Unije v svojih načrtih skorajda ne omenja
Tako kot Johnson je tudi Trussova strastna zagovornica brexita, zato se sklepa, da se bodo nemirni odnosi med Otokom in Unijo nadaljevali. A še preden se je Liz podala na kampanjo za predsednico vlade, je kot zunanja ministrica začela zaostrovati razmere, saj je že pred napovedjo kandidature močno podprla predloga zakona o protokolu za Severno Irsko, ki območje ohranja znotraj evropskega trga za blago in preprečuje trdno mejo med Severno Irsko in Irsko, ki je članica Unije. S tem bi lahko prekršila mednarodne zakone.
Ob podprtju predloga pod Johnsonom so bili mnogi kritični, predvsem njegova predhodnica Thersa May, saj da naj bi zmanjšal ugled Velike Britanije v Evropi. "To bi lahko sprožilo trgovinsko vojno in poslabšalo že tako napete odnose med Združenim kraljestvom in EU," je v analizi politike konservativnih kandidatov zapisal raziskovalec in mislec Anand Menon. Tudi severnoirski sindikalisti se ne strinjajo s protokolom, za čas njegove veljave so zavrnili sodelovanje z britansko vlado.
"Spuščamo se v padajoči cikel dogovorov med Britanijo in Unijo, hkrati pa v Evropi divja vojna, pri nas pa se srečujemo z najvišjo inflacijo v zadnjih 40 letih," je pretekli ambasador v Franciji Peter Ricketts za BBC komentiral trenutno situacijo. A spet drugi menijo, da večjih pretresov v odnosu ni pričakovati, saj so navsezadnje Velika Britanija in države Unije še vedno članice Nata in zato tudi skupni zaveznice proti ruski agresiji na Ukrajino.
A med svojo kampanjo se je lotila tudi francoskega predsednika Emanuela Macrona, ko je dejala, da "bo gledala ne njegova dejanja in ne besede," ter mu očitala, da je do Rusije preveč razumljiv. "Menim, da se bo zato odnos še poslabšal," je povedal pretekli britanski diplomat v Franciji Peter Ricketts.
'Njen pristop je preveč ekstremističen.'
A Trussova je kljub trenutnemu nezadovoljstvu kot nova premierka s svojim imenovanjem zunanje ministrice v začetku leta 2022 državi prinesla novo upanje, saj Otočani niso bili zadovoljni z njenim predhodnikom Davidom Frostom. "Prihod Lizz Truss nam je prinesel veliko upanja, sedaj pa k težavam pristopa s preveč ekstremističnim pristopom," je za Euronews povedal eden izmed diplomatov.
Analisti zato predvidevajo, da bo Trussova z nadaljevanjem Johnsonove politike ter svojim pristopom odnose lahko celo nekoliko poslabšala, sta v političnem komentarju zapisala Fabian Zuleeg in Emily Fitzpatrick. Zaradi poostrenih odnosov zaradi vojne v Ukrajini, pa tudi že omenjenega sprejetega protokola Severne Irske, bi se lahko zaostrili predvsem trgovski odnosi med območjema. "Thussova je že spodkopala svojo kredibilnost v očeh Evropejcev, ko je kot zunanja ministrica predstavila protokol. Vzpostavitev novih, boljših odnosov, bo zato izredno težka," sta še zapisala.
Vendar pa se trenja ne pojavljajo le na področju mednarodne trgovine. Ko je britanska vlada izdala uradno pritožbo proti izključitvi Združenega Kraljestva iz znanstvenih programov EU, jo je Trussova večkrat obtožila, da s tem poskuša politizirati ključno znanstveno raziskovanje. Med svojo kampanjo je zato obljublja, da bo do avgusta pregledala, kateri zakoni Unije se še nanašajo na Britance in poskušala zmanjšati "evropsko birokracijo", predvsem v finančnem sektorju.
"Kot premierka se verjetno ne bo pripravljena pogajati z Brusljem, verjetno bo tudi redno in namerno ustvarjala konflikte z Unijo, da bi si s tem pridobila pozornost medijev," je dejal Adam Harrison iz Evropskega sveta za zunanje odnose. S tem bi prišla navzkriž tudi z javnim mnenjem svojih ljudi, ki po zadnjih anketah močno podpirajo sodelovanje z Unijo.
Svetla točka odnosa obramba?
Kot že rečeno, pa nekateri menijo, da bo nova premierka odnos vzdrževala, če ne drugače, skozi obrambo. S sodelovanjem na področju ozemeljske varnosti bi se lahko razmerja celo izboljšala. A kaj, ko tudi v svojih načrtih glede varnosti in obrambe Trussova Unije skoraj ne omenja.
Raziskovalna analitičarka na področju obrambe in varnosti Isabella Antinozzi meni, da je zato priložnosti za izboljšanje odnosa malo. "Prvič, ker ne bo vodila drugačne politike kot njen predhodnik, zato se bo 'večni brexit' nadaljeval, in drugič, ker ima zelo slabe diplomatske sposobnosti." Meni, da je identiteta njenega političnega vodstva "prežeta z željo po umetnem konfliktu z Unijo," zato misli, da drugače zelo koristno obrambno sodelovanje ne bo pomagalo pri izboljšanju odnosov.
A z nekaterimi državami se želi Trussova vseeno povezati, v prejšnjem mesecu je tako pokazala željo po povezovanju s Poljsko, s čimer želi pomagati Ukrajini, a pri tem znova ni omenila Unije. Evropski analitiki pa kljub temu upajo, da se bo Trussova morda le nekoliko omehčala in se večkrat odločila sodelovati z Unijo, s tem pa bi lahko izboljšala tudi odnos med območjema.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.