Johnson je po številnih aferah z mesta šefa konservativcev odstopil julija. V stranki je sledilo glasovanje o nasledniku oziroma naslednici, najprej so poslanci izbor osmih kandidatov zožili na dva, o katerih se je nato od začetka avgusta po pošti izrekalo okoli 200.000 članov britanske vladajoče stranke.
Trussova je prejela 81.326 glasov, Sunak pa 60.399 glasov. Volilna udeležba britanske vladajoče stranke je torej bila 82,6 odstotna, poroča BBC.
V prvem odzivu po zmagi se je zahvalila Borisu Johnsonu, ker se je uprl Vladimirju Putinu, dosegel Brexit, izvedel cepljenje proti covidu-19 in "uničil Jeremyja Corbyna".
Obljubila je, da bo izpolnila obljube, ki jih je dala volivcem. Povedala je, da ima "drzen načrt" za znižanje davkov in rast gospodarstva. "Ko bo prišlo do krize zaradi energije, bodo ukrepali," je dodala in napovedala, da bodo razrešili tudi vprašanje dolgoročne oskrbe z energijo. V njeni ekipi naj bi po poročanju BBC že več tednov pripravljali paket pomoči. Ta vsebuje več opcij, ena naj bi bila tudi zamrznitev cen energentov.
Tudi v anketah je imela med člani stranke večjo podporo Liz Truss, ki je med kampanjo v ospredje postavila znižanje davkov. Njena zmaga je bila pričakovana in se bo kot tretja ženska v britanski zgodovini vselila na Downing Street 10.
Zaradi njene zmage odstopila notranja ministrica Priti Patel
V luči zmage se je ministrica za notranje zadeve Priti Patel odločila, da po treh letih odstopa s svojega položaja. "Ponosna sem na naše delo, reformacijo imigrantskega sistema, sodelovanje s policijo in uspešno varovanje naše države," je zapisala ob svoji odstopni izjavi.
Johnssonu se je zahvalila za podporo, novi premierki pa čestitala za nov položaj in ji obljubila podporo. "Odločila sem se, da svojo javno službo nadaljujem na volilnem okrožju Witham," je tudi zapisali v izjavi.
Vrstijo se odzivni podpornikov in nasprotnikov
Riski Sunak se je na zmago svoj nasprotnice že odzval z zapisom na družbenih omrežjih. "Hvala vsem, ki ste glasovali zame v tej kampanji. Med tekmovanjem sem večkrat povedal, da smo konzervativci ena sama družina in strinjam se z besedami nove premierke, da se moramo združiti," je zapisal.
Za zmago ji je med drugim čestitala tudi škotska prva ministrica Nicola Sturgeon. "Čeprav so najine politične razlike velike, si želim ustvariti korekten in dober odnos," je zapisala. Ministrica in prihodnja britanska premierka sta se med Trussinio tekmo za stolček sicer sporekli, pri čemer je Trussova Sturgeonovo označila za 'iskalko pozornosti', ki bi jo bilo najbolje ignorirati. Takrat je Trussova tudi pojasnila, da bo nove zahteve po referendumu za škotsko neodvisnost ignorirala.
Sodelovanja z novo premierko se veseli tudi Ursula von der Leyen, ki je v svojem odzivu na njeno zmago zapisala, da tako EU kot Veliko Britanijo čaka več skupnih izzivov. "Veselim se konstruktivnega razmerja in nadaljevanja naših dogovorov."
Vrstijo se tudi odzivi opozicijskih strank. Vodja stranke Lib Dems Ed Davey meni, da se bo država pod Trussinim vodstvom srečevala "z istimi krizami in kaosom", kot pod Johnsonom. "Konzervativci so že večkrat dokazali, da nimajo načrtov," je še dodal.
Johnson bo s položaja premierja predvidoma odstopil v torek, kraljica Elizabeta II. pa bo nato na čelo vlade imenovala novega vodjo konservativcev. To bo že 15. premier, ki ga bo imenovala v svoji 70-letni vladavini.
Običajno se to zgodi v Buckinghamski palači, tokrat pa bosta morala Johnson in njegov naslednik oziroma naslednica na Škotsko. 96-letna monarhinja je namreč v dvorcu Balmoral, in ker ima v zadnjem času težave z zdravjem, so se odločili, da ji prihranijo pot v London.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.