Ob prihodu na vrh je premier Janša dejal, da je najboljša socialna politika politika ustvarjanja novih, dobro plačanih delovnih mest. Za takšno socialno politiko po njegovih besedah potrebujemo šolski sistem, ki mladim ne da samo veliko znanja, ampak predvsem to, kako se znanje, ki ga je danes na voljo zelo veliko, pravilno izbira in inovativno uporablja. Središče dobre socialne politike je vedno družina in ustvarjanje ugodnega okolja za družine je eden bistvenih temeljev socialne politike, je še dejal premier.
V Evropski uniji je veliko odtenkov evropskega socialnega modela, je pa nekaj skupnih imenovalcev. Najmočnejši skupni imenovalec evropske socialne politike je ravno politika ustvarjanja novih delovnih mest, je še poudaril Janša.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je ob prihodu na srečanje kot najpomembnejši temi vrha izpostavil socialno unijo in razmere na trgu dela. Najboljši temelj za močan gospodarski razvoj, zaposlovanje in močno socialno državo je po njegovem ta, da premagamo pandemijo covida-19.
Gostitelj vrha, portugalski premier Antonio Costa, je dejal, da je pandemija covida-19 razkrila stroške prekarnih delovnih razmer in neenakost med spoloma, pa tudi potrebo po urejanju novih oblik dela, kot so delo na daljavo in digitalne platforme. Glede rezultatov vrha pa je menil, da so ustvarjeni dobri pogoji za to, da se na njem sprejmejo zaveze v podporo uresničitvi akcijskega načrta za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic.
Po prepričanju predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen do vrha v Portu prihaja v "absolutno pravem času". Evropa je šla skozi zelo težko leto pandemije, sedaj pa prihaja "drugi pomemben korak, to je okrevanje", je opozorila. Von der Leynova verjame, da bo vrh pokazal, da je Evropa sposobna dejanj.
Tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel je izpostavil pomen vrha v Portu. Danes je pomemben trenutek za evropski projekt, saj je to drugič po vrhu v Göteborgu, da imamo priložnost poslati močan signal - da mora socialna Evropa biti realnost bolj kot kdajkoli prej, je dejal ob prihodu.
Socialni vrh v Portu se je začel s konferenco, ki se je udeležujejo predstavniki držav članic EU in evropskih institucij, socialni partnerji in civilna družba. Janša bo v okviru konference sodeloval na tematskem srečanju Veščine in inovacije. Ugotovitve konference bodo pomemben prispevek k razpravi predsednikov držav in vlad sedemindvajseterice, ki se bodo v Portu v soboto sestali še na neformalnem vrhu, na njem pa naj bi sprejeli tudi posebno izjavo.
Po decembrskem vrhu EU je to prvič, da se evropski voditelji znova sestajajo v živo. Zadnji socialni vrh unije je bil sicer pred skoraj štirimi leti v švedskem Göteborgu, na njem pa so razglasili evropski steber socialnih pravic. EU se je medtem znašla v primežu pandemije covida-19 in se sooča s posledicami krize, ki je močno posegla tudi na socialno področje.
Portugalsko predsedstvo EU želi, da bi socialni vrh v Portu dal nov politični zagon evropskemu stebru socialnih pravic in učinkoviti uresničitvi njegovih načel. To bi pripomoglo k uspešnemu okrevanju ter lažjemu in pravičnejšemu prilagajanju na zeleni in digitalni prehod, ki predstavljata dve ključni prioriteti EU. Evropska komisija je marca predstavila akcijski načrt, ki določa konkretne ukrepe za nadaljnje izvajanje načel stebra. V njem je opredelila vrsto pobud in določila tri glavne cilje, ki naj bi jih do leta 2030 dosegli na ravni EU na področju zaposlovanja, znanj in spretnosti ter socialne zaščite.
Na vrhu spor glede uporabe pojma spol
Poljska in Madžarska sta se na socialnem vrhu zavzeli za to, da bi pojem spol črtali iz sklepov socialnega vrha EU. Glede na vire blizu pogovorov se Poljska zavzema za uporabo pojma moški in ženska.
Spor ni nič novega v uradnih krogih EU, kjer kulturno konservativni vladi v Varšavi in Budimpešti menita, da je beseda spol ideološko obarvana in omogoča prostor za promocijo pravic skupnosti LGBT.
"Poljska vsakič znova poudarja, kako pomembna je pravna jasnost in da bi morali upoštevati ureditve v okviru sporazumov," je povedal predstavnik Poljske, ki je želel ostati neimenovan. "Pogodba o Evropski uniji je zelo jasna, ko ne govori o enakopravnosti med spoloma, ampak enakopravnosti med ženskami in moškimi," je dodal.
Glede na zadnji osnutek sklepov vrha, ki jih bodo predvidoma sprejeli v nedeljo, naj bi se voditelji strinjali, da bodo "spodbujali enakopravnost in pravičnost vsakega posameznika v naši družbi". V osnutku še piše, da bo EU "aktivno delala v smeri zmanjšanja razlik med spoloma na področju zaposlovanja, plač in pokojnin".
To naj bi predstavljalo majhno zmago za države, ki so se želele upreti Varšavi in Budimpešti. "Na eni strani Poljska in Madžarska nista želeli pojma spol, na drugi strani pa se Finska, Avstrija in Španija niso niti želele pogajati o pojmu enakopravnosti spolov," je povedal diplomat. "Končno smo našli kompromisno rešitev," je dodal.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.