V Italiji so v zadnjih 24 urah zabeležili novih 168 smrtnih žrtev zaradi okužbe z novim koronavirusom, kar predstavlja največje število smrtnih žrtev v enem dnevu od začetka izbruha. Skupno število okuženih pa je preseglo 10.000, umrlo je že 631 ljudi, poročajo tuji mediji.
Italija se je zbudila v prvi dan karantene, v kateri je več kot 60 milijonov ljudi
Potem ko so v Italiji sprva razglasili karanteno za 16 milijonov prebivalcev na severu države, so zaradi velikega porasta v številu okuženih z novim koronavirusom sprejeli nov ukrep in karanteno razširili na celotno državo. "Podpisal bom sklep, ki bi ga na kratko lahko poimenovali 'Jaz ostanem doma'," je ob tem dejal italijanski premier Giuseppe Conte. Tako strog ukrep so sprejeli, da bi zaščitili najbolj ranljive, je povedal Conte, in dodal, da časa zmanjkuje.
Karantena celotne države pomeni, da lahko prebivalci potujejo le zaradi službenih obveznosti ali izrednih družinskih zadev. Odpovedani so vsi javni dogodki, zaprti so muzeji, vse kinodvorane, gledališča, fitnes centri in diskoteke, odpovedani pa vsi pogrebi, krsti in poroke. Javni potniški promet bo neprekinjeno deloval, saj želijo ljudem omogočiti, da hodijo v službo, je ob razglasitvi karantene napovedal Conte.
Bari in restavracije so lahko odprti od 6. do 18. ure, ampak le, če lahko med strankami zagotovijo vsaj en meter razdalje. To velja tudi za trgovine.
Vse tekme bodo prav tako preložene, vsaj do tretjega aprila, to vključuje tudi tekme prve italijanske nogometne lige Serie A, ne pa klubov oziroma reprezentanc, ki sodelujejo na mednarodnih tekmovanjih. Do tega datuma bodo zaprta tudi smučarska središča, šole in univerze.
Tisti, ki se bodo znotraj Italije odpravili na pot, bodo pregledani, s seboj pa bodo morali imeti potrdilo, da lahko potujejo. Preglede bodo izvajali tudi na ladjah za križarjenje v Benetkah, kjer bo potnikom onemogočen vstop v mesto.
Eden izmed italijanskih uporabnikov družbenega omrežja Twitter je objavil fotografijo, na kateri je vidna dolga vrsta pred trgovino, čeprav so navodila oblasti, da se morajo izogniti množicam in ostati doma. "Zaslužimo si, da se celotna Evropa norčuje iz nas," je zapisal.
V trgovine so ljudem dovolili vstopiti le v manjših skupinah, čeprav so bile množice pred vrati v Torinu, Rimu in Neaplju ogromne. V Palermu je morala posredovati celo policija, ko je v vrsti čakajočih na vstop v odprto trgovino prišlo do prerivanja.
Italijanska vlada sicer miri, da živil ne bo zmanjkalo in da oskrba ne bo prekinjena, zato ni nobene potrebe po kopičenju svari. Ob tem poudarjajo, da ni prepovedano zapustiti doma in iti v trgovino.
Italijanski "pacient nič" ni več na intenzivni negi
Kot poroča AP, prvi človek, ki so mu v Italiji potrdili koronavirus, ni več na intenzivni negi. Na testu je bil pozitiven 21. februarja. To je ena izmed redkih dobrih novic v zadnjih dneh za Italijo, saj je v državi po zadnjih podatkih okuženih 7985 ljudi, samo včeraj pa jih je umrlo 97. Skupno število smrtnih žrtev je trenutno 463, od nedelje pa je številka potrjenih okužb poskočila kar za 24 %. Virus je do zdaj prebolelo 724 ljudi.
Kar 44 odstotkov ljudi, ki so zaradi virusa umrli, je bilo starih od 80 do 89 let, 31 odstotkov od 70 do 79, 14 odstotkov nad 90, 10 odstotkov od 60 do 69 ter en odstotek od 50 do 59.
Kakšen je bil odziv ljudi?
V številnih zaporih po državi so izbruhnili protesti, saj so kot del ukrepov omejili oziroma prepovedali tudi obiske. Težave so se začele na severu Italije v Modeni, kjer je protest izbruhnil v zaporu Sant'Anna. Tam sta dva zapornika umrla zaradi prevelikega odmerka mamil, potem ko sta vlomila v zaporniško bolnišnico in ukradla metadon. Še štirje zaporniki so umrli zaradi neznanih razlogov, ranjena pa sta bila tudi dva paznika.
V zaporu San Vittore v Milanu so zaporniki zažgali celico, potem pa skozi okna splezali na streho in začeli protestirati s plakati, medtem ko je v mestu Foggia 12 zapornikov pobegnilo iz zapora. Devet jih je še vedno na begu.
Avstrija uvedla prepoved vstopa v državo iz Italije
Avstrijsko zunanje ministrstvo je danes objavilo svarilo pred potovanji v Italijo ter hkrati svetovalo vsem avstrijskim popotnikom v Italiji, naj se nemudoma vrnejo v domovino, piše STA. Prav tako so avstrijske oblasti odpovedale vse letalske polete v severnoitalijanska mesta Benetke, Milano in Bologno ter nočne hitre vlake v Milano in Benetke. Uvedli so tudi prepoved vstopa v državo iz Italije; izjema so avstrijski državljani, ki se vračajo v domovino, ter osebe z zdravniškim potrdilom.
KOMENTARJI (597)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.