Italijanska vlada se je sedaj odločila za uvedbo še strožjih ukrepov, da bi preprečila nadaljnje širjenje koronavirusa. Italijanski premier Giuseppe Conte je zdaj razširil prepovedi na celotno državo - med drugim so prepovedana vsa javna zborovanja.
Italijanska vlada je zaradi "pomembnega porasta v številu okuženih z novim koronavirusom" nocoj sprejela nov previdnostni ukrep in karanteno razširila na celotno državo. "Podpisal bom sklep, ki bi ga na kratko lahko poimenovali 'Jaz ostanem doma'," izjavo Conteja povzema italijanska tiskovna agencija Ansa.
Kot je dejal Conte, bodo prebivalci lahko potovali le zaradi službenih obveznosti ali pa za izredne družinske zadeve. Z ukrepi želi vlada zaščitit najbolj ranljive skupine prebivalstva. Dodal je še, da so v državi odpovedani vsi športni dogodki, vključno z nogometnimi tekmami.
Odpovedani so tako vsi javni dogodki, zaprti so vse kinodvorane, gledališča, fitnes centri, diskoteke, bari, odpovedani pa vsi pogrebi in poroke.
Še naprej pa bo deloval javni potniški promet, da bi s tem zagotovili neprekinjenost proizvodnje in da bi ljudem omogočili, da bi lahko šli v službo, je še napovedal Conte. Na mejah bo Italija izvajala tudi nadzore vstopov v državo.
"Številke nam govorijo o pomembnem naraščanju števila oseb v intenzivnih terapijah bolnišnic in na žalost tudi števila umrlih. Svoje navade moramo spremeniti, zdaj. V dobro Italije se moramo vsi nečemu odreči. In to takoj. Uspelo pa nam bo le, če bomo sodelovali vsi in se prilagodili tem novim omejujočim normam," je v večerni izjavi medijem v vladni palači dejal Conte.
Odločitev italijanske vlade ima podporo vseh strank, poroča Ansa. Tako je predsednik opozicijske stranke PD Andrea Orlando na Twitterju zapisal, da Italija "potrebuje žrtvovanje vseh, če želi premagati virus. Kdor ima radi Italijo, njen narod, najbolj ranljive, spoštuje pravila in poskrbi, da jih spoštujejo drugi. Zdaj je čas, da podpremo družine in podjetja", je zapisal.
Predsednik pokrajine Puglia Michele Emiliano, ki je pozival k razširitvi karantene na celotno državo, je na Twitterju zapisal, da ukrep lahko veljal od 15 do 20 dni.
V enem dnevu umrlo 97 ljudi
Italijanska civilna zaščita je medtem sporočila nove podatke v povezavi s koronavirusom v državi. Po zadnjih podatkih je okuženih že 7985 ljudi. Samo danes je umrlo 97 ljudi, skupna številka smrtnih žrtev pa je tako že preseglo 400 - umrlo je 463 oseb.
Število okuženih je iz včeraj na danes naraslo za 1598. 724 ljudi je virus že prebolelo, danes 102 osebi več kot včeraj. Italijanska vlada se je glede na nadaljnje naraščanje okužb soglasno odločila za popolno zaprtje vseh italijanskih smučišč. Največ okužb so danes zopet zabeležili v Lombardiji.
Podali so tudi podatke o starosti umrlih. Največ, 44 odstotkov, umrlih je bilo starih od 80 do 89 let, 31 odstotkov od 70 do 79, 14 odstotkov nad 90, 10 odstotkov med 60 in 69 ter en odstotek med 50 in 59.
Skupno je v Evropi umrlo že več kot 500 ljudi. Prvi smrtni žrtvi je danes zabeležila tudi Nemčija.
Življenje v krajih, kjer od včeraj velja stroga karantena, je tako obstalo. Vse, ki bodo skušali pobegniti iz karantene, čakajo trije meseci zapora, je sporočilo italijansko notranje ministrstvo. Poleg zapora je ena od možnih kazni tudi globa v višini 206 evrov.
Italijanska policija nadzor izvaja na vseh avtocestah in na lokalnih cestah, Nadzor potovanj poteka tudi na železniških postajah. Tisti, ki se bodo odpravili na pot, bodo pregledani, s seboj pa bodo morali imeti potrdilo, da lahko potujejo. Enako bo veljajo tudi za potnike na letališčih.
Preglede bodo izvajali tudi na ladjah za križarjenje v Benetkah. Potnikom bo prepovedan vstop v mesto, dovoljena jim bo izkjučno pot domov.
V več italijanskih zaporih pa je včeraj prišlo do nemirov, tudi v teh ustanovah namreč zaradi širjenja koronavirusa po državi, veljajo posebni ukrepi.
V zaporu v Modeni je pri tem umrlo šest zapornikov. Poškodovana sta bila tudi dva paznika. Zapornike je razjezila predvsem odločitev oblasti, da - zato, da bi omejili širjenje koronavirusa - omejijo tudi obiske.
Po uporu naj bi premestili okoli 80 zapornikov.
Uprli so se tudi zaporniki v mestu Pavia južno od Milana, kjer naj bi zaporniki za nekaj časa za talca vzeli dva paznika. Zaporniki so vzeli ključe in izpustili druge zapornike. V zaporu v mestu Frosinone južno od Rima pa se je okoli 100 zapornikov zabarikadiralo v del zapora.
Upori so izbruhnili tudi v nekaterih drugih zaporih po Italiji, med drugim tudi v Bariju, Firencah in Genovi. Pred nekaterimi zapori pa so se na protestih zbrali svojci zapornikov.
Zaradi razmer v državi sicer vse več letalskih prevoznikov odpoveduje polete v Italijo in iz nje - tudi British Airways, Ryanair in Lufthansa. Ryanair je sporočil, da bo do 8. aprila suspendiral vse notranje lete v tako imenovane rdeče cone v Italiji. To vključuje lete na in iz letališč Bergamo, Milano Malpensa, Parma in Treviso.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.