Leta 2020 so v ZDA odobrili paket pomoči za vladne programe za brezposelne in gospodarske spodbude v vrednosti 3,1 bilijona dolarjev (3,05 bilijona evrov) pod administracijo Donalda Trumpa, čemur je sledil dodaten paket v vrednosti 1,9 milijarde dolarjev (1,87 milijarde evrov), ki ga je leta 2021 podpisal predsednik Joe Biden.
Izkazalo se je, da je šel denar v roke državljanov, ki so izpolnjevali zgolj nekatere minimalne pogoje, poleg tega se je na njihove račune iztekal skoraj povsem nenadzorovano. Na tisoče ljudi je tako državi skupaj ukradlo milijarde evrov, med njimi je bil tudi moški, ki se je s svojimi kriminalnimi dejavnostmi celo hvalil na YouTubu.
S primeri goljufij v času pandemije se trenutno ukvarja 500 ljudi, zaposlenih v 21 uradih državnih inšpektoratov, med drugim v preiskavah sodelujejo tudi agenti FBI in drugih tajnih služb.
'Ne morete se skriti'
Do zdaj je vlada zaradi goljufij, povezanih s programi pomoči v času pandemije, obtožila 1500 ljudi, več kot 450 oseb je že bilo obsojenih. Urad generalnega inšpektorata na ministrstvu za delo je začel 39.000 preiskav, poleg tega je treba razrešiti še dva milijona potencialno goljufivih vlog za posojila. Zaradi neverjetno velikega števila primerov policisti že priznavajo, da nekaterih majhnih tatvin morda nikoli ne bodo preganjali.
V začetku tega meseca je sicer predsednik Biden podpisal zakonodajo, ki podaljšuje zastaralni rok za nekatere goljufije, povezane s pandemijo, s petih na deset let, kar naj bi vladi dalo več časa za vložitev primerov. "Moje sporočilo lopovom je naslednje: Ne morete se skriti. Našli vas bomo," je ob podpisu v Beli hiši dejal Biden.
Ljudem so verjeli na besedo
"Pred nami so leta in leta dela. Prepričan sem, da bomo kar najbolje izkoristili vsak dan teh 10 let," je dejal Kevin Chambers, glavni tožilec ministrstva za pravosodje v primerih, povezanih s pandemijo. Preiskovalci ugotavljajo, da je kongres v svoji naglici, da bi ljudem pomoč zagotovil čim prej, vse pakete pomoči oblikoval z enako napako: zanašali so se na poštenost ljudi.
Prek razširjenih nadomestil za brezposelnost so tako ljudje poleg sredstev, ki so jih prejemali od svoje zvezne države, od zvezne vlade prejeli še dodatnih 600 dolarjev (589 evrov) na teden. Čeprav je program financirala zvezna vlada, so ga upravljale posamezne države, ki so imele pogosto ohlapna pravila glede pristopnih pogojev. Prosilcem tako na primer ni bilo treba predložiti dokazil o izgubi dohodka zaradi covida-19, preprosto so morali obljubiti, da dejansko imajo izpad dohodka. Podoben pristop "verjamemo vam na besedo" so uporabili tudi pri dveh programih za posojila, ki ju je vodila uprava za mala podjetja.
Nadomestilo za brezposelnost isti osebi plačevalo 29 držav
V nekaterih primerih je bilo prav smešno lahko opaziti, da gre za goljufijo. V enem primeru je tako isti osebi nadomestilo za brezposelnost plačevalo kar 29 držav. V drugem primeru je uslužbenec poštne službe prejel 82.900 dolarjev (81.481 evrov) posojila za podjetje, imenovano "U.S. Postal Service". Spet tretji Američan je z elektronskim naslovom trgovine s hitro hrano dobil 10 posojil za 10 neobstoječih podjetij, ki naj bi se ukvarjala s prenovo kopalnic, piše New York Times.
A človeški um ne pozna meja. Mati in hči iz okrožja Westchester v New Yorku sta goljufije spremenili v posel. Ljudem sta namreč pomagali ustvarjati lažna podjetja, prek katerih so se prijavljali na razpise za posojila. Med drugim naj bi strankam svetovali, naj jemljejo manjša posojila, saj naj bi bile tako možnosti, da bodo kaznovani, manjše. Celo YouTube so preplavili posnetki, v katerih je podrobno razloženo, kako ogoljufati državo in najeti posojila, podobne nasvete pa so ljudje delili tudi na družbenih omrežjih.
In medtem ko so nekateri denar zapravljali za osnovne življenjske potrebščine, so si nekateri iz pohlepa kupovali jahte, vile in celo drage zbirateljske Pokemon karte – prevarant Vinath Oudomsine je zanje odštel kar 57.000 dolarjev (56.024 evrov). "Jasno je, da gre za desetine milijard goljufij. Ali bi bil presenečen, če bi bila država ogoljufana za več kot 100 milijard dolarjev (približno 100 milijard evrov op. a.)? Ne," je sklenil Michael Horowitz, vodja vseh inšpektorjev agencije za goljufije.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.