Nekdanji nemški minister za zdravje Jens Spahn je v času boja s pandemijo potegnil več nerodnih potez, ki so med drugim pomenile neuspešen začetek cepljenja, kaotično nabavo mask in pomanjkljivo aplikacijo za opozarjanje o potencialni okužbi z covidom. S tem je pri številnih vzbujal dvome, ali ima najpomembnejši krizni menedžer v državi dovolj sposobnosti.
Nič kaj drugače ni bilo niti pri drugem velikem projektu: hitri testi. Promoviral jih je kot glavni steber pri obvladovanju pandemije, hitre teste pa brezplačno zagotovil za vse državljane. Izvajalci testiranj so po vsej Nemčiji od poletja 2020 odprli več tisoč testirnih mest in pri tem dobili več kot 14 milijard evrov.
Testiranje na vsakem vogalu
Izvajanje testiranj je že od začetka veljalo za državno povabilo goljufom. Tistim, ki so želeli vzpostaviti testirno mesto, sploh ni bilo treba predložiti posebnih dokazil, saj so do posla prišli le z nekaj kliki na internetu. Za opravljanje testiranj ni bilo potrebno niti medicinsko osebje, zato so v posel skočili vsi, na primer lastniki okrepčevalnic, barov, klubov, telovadnic in tržnic. Nemci so se tako lahko testirali na vsakem vogalu, saj so testiranje izvajali na več kot 20 tisoč testiranih mestih po državi.
Focus izpostavlja tudi nekaj najbolj bizarnih primerov. 19-letni vajenec je avgusta 2021 z le nekaj kliki prišel do posla in odprl testirno mesto. Zaračunal je več kot 400 tisoč testov, za kar je dobil 5,7 milijona evrov. Na sojenju je fant priznal, da je na idejo prišel, ko je bil pijan na praznovanju. Želel je prikazati, kako preprosto je bilo izpeljati posel in dobiti denar. Da se je posel res izplačal, potrjuje tudi podatek, da so se aktivirali tudi kriminalci. V Berlinu je imel eden od ponudnikov testiranj v preteklosti že več kot 160 zapisov v policijskem zapisniku.
Poslovanje je bilo dobičkonosno, še razkriva Focus. Še do julija 2021 so izvajalci prejemali 12 evrov na test, nato 8,5 evra. In z zgolj nekaj sto testi na dan so se mošnje še vedno polnile, država pa pri poslovanju ni postavila nobenih nadzornih mehanizmov. Več birokracije imajo prodajalci klobas na tržnici, kot so jo imeli ponudniki hitrih testov, so svarili kritiki.
Na potencialne zlorabe in prevare so že v času testiranj opozarjali mnogi, a takrat je bilo glavno vodilo le: testiranje, testiranje, testiranje. Sedaj krivdo za nastanek cvetoče industrije goljufij pripisujejo prav Spahnu in njegovi ekipi.
Zaračunavali za teste, ki jih niso opravili
Država na primer ni izrecno določila, da je treba vse izvajalce testiranj ustrezno preveriti. To dokazuje tudi dokument nemškega zdravstvenega ministrstva, ki ga je pred kratkim povzela televizija Speigel TV. Dokument razkriva, da se za preverjanje ponudnikov niso odločili, ker bi to povzročilo precejšnje zamude, posledično naj bi se zmanjšala tudi pripravljenost ponudnikov, da bi izvajali testiranje.
Danes poteka več sto preiskav sumljivih poslov, ko so ponudniki zaračunavali tudi za teste, ki jih niso opravili, ali pa so pridobili denar za testna mesta, ki nikoli niso obstajala. Veliko denarja jim ne bo uspelo nikoli iztržiti, saj je že odtekel v temne kanale, večinoma v tujino, poroča Focus.
Ocenjena skupna škoda: do 1,2 milijarde evrov
Kaos je vladal tudi pri načrtovanju testirnih mest. Nekatere načrt spominjajo na sličice iz vrtca, saj je bila na njih označena le ena beseda: vhod. Med osebami, ki naj bi se testirale, so bile zabeležene tudi osebe, ki so že umrle. Tudi naslovi, kjer naj bi se opravljalo testiranje, so bili lažni, česar dolgo sploh nihče ni opazil.
Šele sčasoma so za goljufije izvedeli organi kazenskega pregona, ki so skoraj vsak dan v Nemčiji izvedli preiskave, racije, zasege in aretacije. Brezno goljufij s testiranjem na covid pa se je iz dneva v dan večalo.
Spahn je šele po več preiskavah izdal uredbo, ki predvideva naključne preglede dokazil o tesitranju, a le pri enem odstotku računov. Velika večina je ostala nedotaknjena. Šele v odredbi, ki velja od konca letošnjega junija, določajo, da se mora preveriti dva odstotka računov, zmanjšali so tudi nadomestilo za teste centre, od katerih sedaj lahko zahtevajo, da predložijo več dokazil.
Strokovnjaki tudi opozarjajo, da vlada bolj malo motivacije za razkrivanje goljufij. Tudi zdravniškim združenjem je v interesu, da se obračuna čim več testov, saj za vsak rešen primer prejmejo povračilo upravnih stroškov. Kritiki opozarjajo še, da so v goljufijo vpletena tudi zdravniška združenja. Obstaja sum, da odgovorni niso prijavili očitnih sumljivih primerov.
Ob vsem dogajanju pa nekdanji zdravstveni minister molči. Ko ga je televizijska ekipa vprašala za izjavo, jo je gladko zavrnil.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.