Anthony Fauci, nekdanji direktor centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštituti za zdravje ZDA, je dobre štiri mesece po svoji upokojitvi odkrito spregovoril z novinarjem časnika New York Times. V intervjuju je razkril nekaj presenetljivih podatkov, ki so bili v času vrha epidemije strokovni javnosti dobro znani, splošni javnosti pa predstavljeni nekoliko drugače. Med drugim se je Fauci dotaknil učinkovitosti cepiva in mask.
Pri teh je posebej izpostavil slabo komunikacijo in manko transparentnosti med zdravstvenimi institucijami ter organizacijami in splošno javnostjo. "V resnici ničesar nismo izpeljali tako dobro, da bi lahko rekel, da je bilo popolno."
Strokovnjaki so namreč decembra že vedeli, da na koronavirus ni mogoče pridobiti imunosti, a so kljub temu začeli s cepljenjem splošne populacije. Cepivo pa javnosti predstavili na način, da bosta dva odmerka cepljene popolnoma zaščitila pred ponovnim obolenjem. Splošna populacija je tako menila, da je pred covidom-19 varna.
A kot omenjeno, to ni držalo. Pozneje se je seveda neimunost pokazala tudi v praksi, saj so zbolevali tudi že cepljeni in prebolevniki. Imunost bi bila namreč mogoča le ob izpolnitvi dveh pogojev, in sicer: virus se ne bi smel spreminjati, zaščita pa bi morala trajati več desetletij, je Fauci izpostavil za NYT. "To bi morali malo boljše skomunicirati," se je nato zagovarjal Fauci. "Poskusili smo."
Meni, da je tudi javnost sama izkrivila dejansko učinkovitost
V odgovoru na naslednja vprašanja pa je del krivde izpostavljenega komunikacijskega šuma prenesel na splošno javnost, ki da je priporočilom začela izkrivljati pomen in jih zato narobe razumela. "Bili smo zelo nazorni. Ali so ljudje slišali? Ne vem. Kako pa bi morali razložiti, da bi ljudje razumeli? Kako glasni bi morali biti?"
Nato je omenil še drugi ukrep, ki ni razdelil le Američanov, ampak svetovno prebivalstvo – uvedbo nošnje mask. "Maske so v splošni populaciji mogoče le 10-odstotno učinkovite," je izpostavil. Nekoliko bolj učinkovite bi bile le v primeru, da bi bila njihova nošnja res pravilna in da bi se vsi posluževali modela KN95 ali N95.
'Nekaj je zelo očitno šlo narobe'
Posebej nepredstavljivo se mu zdi, da so ZDA kot ena izmed najbogatejših držav dopustile, da je za covidom-19 ali njegovimi posledicami umrlo več kot milijon Američanov. "Nekaj je zelo očitno šlo narobe. Ne vem točno, kaj," se je na izpostavljene pomanjkljivostim boja z epidemijo odzval Fauci.
Nato pa odziv ZDA nekoliko opravičeval z izjavo, da sta se na epidemijo in grožnjo, ki jo je predstavljala, ustrezno odzvali le ena ali dve državi na svetu. "Mislim, da bi nam (ZDA, op. a.) sicer lahko šlo še veliko slabše. Sploh, če ne bi bilo cepiv, stopnja umrljivosti bi bila lahko še mnogo višja," je nato zaključil misel.
'Za epidemijo smo krivi sami, ne glede na njen izvor'
Dotaknil se je tudi izvora covida-19, pri katerem bolj verjame, da je prišel iz narave. "Ne glede na to, kako se je razširil, pa smo za epidemijo krivi sami," je dodal. Če je koronavirus živalskega izvora, to pomeni, da nismo vzdrževali higiene na tržnici s hrano, če je laboratorijskega, pa se nismo držali pravil dela v laboratoriju, je nato razložil.
"No, kakor koli, jaz grem spat pomirjen. Spim dobro. Kakor koli je virus nastal, ni na meni. Ni posledica mojega pečenja jutranje omlete."
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.