Raziskovalna skupina na Kitajskem je več kot tri leta od prve okužbe s koronavirusom objavila analizo vzorcev s trga, kjer se je vse začelo. Gre za prvo strokovno pregledano študijo o izvoru virusa, ki temelji na podlagi bioloških vzorcev s tržnice z morsko hrano Huanan.
Vzorce virusa, ki so ga leta 2020 odvzeli na omenjeni lokaciji, so primerjali z vzorci živali, ki se prodajajo na trgu, s tem pa poskušali ugotoviti, kaj je začelo izbruh virusa, ki se je razširil po vsem svetu. In nekaj pozitivnih brisov je vsebovalo tudi živalski DNK. Nekateri znanstveniki tako dokaz razumejo kot še enega v vrsti, ki potrjuje, da virus ni ušel iz laboratorija, poroča BBC.
Drugi znanstveniki pa opozarjajo, da je pri interpretaciji dokazov potrebna velika mera pozornosti, pa tudi previdnosti. Predvsem zato, ker je javna objava rezultatov analize trajala kar tri leta, ob tem pa kitajski znanstveniki niso povedali, zakaj.
V bližini pozitivnih brisov prodajali rakunaste pse, virus bi vseeno lahko prinesel človek
Kljub temu se večina znanstvenikov strinja, da novoobjavljena študija vključuje zelo pomembne informacije o vsebini zbranih vzorcev. Te so raziskovalci zbrali z več krajev po tržnici, in sicer s stojnic, pultov in z miz, s kletk in z različnih strojev. Nekateri, ki so bili zbrani z območij, kjer so prodajali divje živali, pa so se ujemali s tistimi, ki so bili prisotni na brisih covida-19.
V analizi, ki je bila objavljena v reviji Nature, so znanstveniki izpostavili tudi, da so na omenjenem območju prodajali rakunaste pse in druge živali, dovzetne za bolezen. Obenem pa poudarjajo, da analiza ni končna in da točen izvor virusa ostaja nejasen. "Ti vzorci ne morejo dokazati, da so bile živali okužene. Obstaja možnost, da je virus na trg prinesla oseba," opozarjajo v študiji.
Virolog z Univerze v Glasgowu David Robertson, ki je že od leta 2020 vključen v raziskavo izvora SARS-CoV-2, pa dodaja, da je študija vseeno izredno pomembna, ker zagotavlja dodaten nabor podatkov. Sam je sicer prepričan, da je študija prepričljiv dokaz, da so bile tamkajšnje živali okužene z virusom. "Ko to združite z dejstvom, da so zgodnji primeri covida-19 v Vuhanu povezani s trgom, slednje predstavlja močan dokaz, da je prišlo do prenosa iz živali," meni.
Kot že omenjeno, pa se nekateri drugi znanstveniki zavzemajo za razlago, da je virus ušel iz laboratorija. K tej razlagi se vse bolj zatekajo predvsem oblasti v ZDA, med njimi FBI in ameriško ministrstvo za energijo. V začetku marca je direktor FBI Peking obtožil, da "po svojih najboljših močeh skuša preprečiti in zamegliti" dejstvo, da je virus ušel iz laboratorija. Ob tem FBI svojih ugotovitev ni javno objavil.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.