Ursula Von der Leyen je dejala, da je komisija Madžarsko obvestila o svoji odločitvi v torek, po tem ko je pregledala odgovore Budimpešte na neformalno pismo, ki ga je komisija poslala novembra lani in od madžarske zahtevala pojasnila glede vprašanj, povezanih z vladavino prava. "Podrobno smo pregledali odgovore in sklenili, da storimo nadaljnje korake."
Madžarska je prva država, ki se sooča s postopki v skladu z novimi pravili, ki dajejo EU pooblastilo za zmanjšanje milijonskih izplačil EU državam, "kjer ugotovljene kršitve načel pravne države ogrožajo evropski proračun". Odločitev komisije bi lahko pomenila prelomno točko v pripravljenosti Bruslja, da sankcionira "svojeglave države članice", ki ne izpolnjujejo zahtev na področju korupcije in zaščite demokracije, piše Politico.
Na besede von der Leynove so se že odzvali v Budimpešti, kjer ocenjujejo, da je Bruselj naredil veliko napako. Vodja kabineta predsednika vlade Viktorja Orbana, Gergely Gulyas je Evropsko komisijo pozval, naj ne kaznuje madžarskih volivcev, ker so na nedeljskih volitvah izrazili mnenje, ki ni po okusu Bruslja, EU pa je pozval, naj se vrne k zdravi pameti in dialogu.
Kljub odločitvi predsednice komisije obstajajo še birokratske ovire, sledila pa bo tudi politična razprava o odločitvi, zato bo do praktične ukinitve dotoka sredstev Madžarski minilo še kar nekaj časa. Po uradni sprožitvi postopka s strani komisije je namreč pričakovati pritožbe Madžarske, na koncu pa bo odločil Svet EU. Za vsako zmanjšanje financiranja je potrebna kvalificirana večina, kar pomeni vsaj 55 odstotkov držav EU, ki predstavljajo najmanj 65 odstotkov prebivalstva bloka, še navaja časnik.
Evroposlanka Ljudmila Novak se je na odločitev EU odzvala z zapisom, da je odločitev EU, da vlado Viktorja Orbana odreže od evropskih sredstev, pomemben korak naprej k zaščiti temeljnih vrednot EU.
V skupni izjavi sta evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj zapisala, da so sprožitev finančnih sankcij proti Madžarski v Evropskem parlamentu zahtevali že od začetka veljave omenjene uredbe v začetku leta 2021, "a je Komisija, tudi zaradi političnega dogovora na Svetu EU, kljub pritiskom in odločitvi Sodišča EU oklevala pri njegovi sprožitvi". "Že leta smo priča grobim kršitvam vladavine prava, kratenju človekovih pravic in očitni zlorabi sredstev EU v korupcijskih primerih, ki so Madžarsko pod vladavino Viktorja Obana in njegove vladajoče stranke Fidesz preoblikovali v iliberalno državo, ki ne pritiče demokratičnim normam in standardom Evropske unije. Sprožitev 'mehanizma vladavine prava je bila zato težko pričakovana in neizbežna."
Joveva in Grošelj pričakujeta, da zamrznitev sredstev s kvalificirano večino držav članic podpre tudi v Svetu EU. Pričakujeta pa, da bo Republika Slovenija, kljub predhodni podpori spornega delovanja Madžarske, tokrat naredila pravi korak in se bo pridružila vsem državam, ki bodo podprle zamrznitev EU sredstev Madžarski.
EU je uredbo o pogojevanju evropskih sredstev s spoštovanjem načela vladavine prava, ki je začela veljati januarja lani, sprejela v okviru pogajanj o večletnem evropskem proračunu za obdobje 2021–2027 in vzpostavitvi sklada za okrevanje po pandemiji covida-19 v skupni vrednosti 1824 milijard evrov.
Madžarska in Poljska sta sicer potem s tožbo zahtevali odpravo te uredbe, ker da zanjo ni ustrezne pravne podlage. A Sodišče EU je njuno pritožbo zavrnilo.
Evropski parlament je že marca pozval Evropsko komisijo, naj začne predvideni mehanizem nemudoma uporabljati.
KOMENTARJI (573)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.