
Švicarska banka USB, ki je pogosto prva izbira najbogatejše peščice Zemljanov, je objavila novo letno analizo njihovega premoženja. Pod drobnogled niso vzeli "običajnega" enega, ampak le 0,00004 odstotka najbogatejših med bogatimi. Ne milijonarjev in multimilijonarjev, pač pa zgolj milijarderje.
To je že deveta tovrstna analiza, prvič doslej pa se je izkazalo, da so novi milijarderji podedovali več denarja, kot so ga ustvarili. Med 137 novimi milijarderji, kolikor se jih je "klubu" pridružilo v 12 mesecih do letošnjega aprila, jih je 53 premoženje podedovalo, 84 pa zaslužilo. Medtem ko je prva skupina podedovala 150,8 milijarde dolarjev (138,2 milijarde evrov), je druga ustvarila 140,7 milijarde dolarjev (128,9 milijarde evrov).
"Pričakujemo, da bo v prihodnjih 20 letih tega še več, saj ocenjujemo, da bo tisoč milijarderjev svojim potomcem zapustilo kar 5,2 bilijona dolarjev (4,8 bilijona evrov)," je dejal Benjamin Cavalli, ki je pri UBS vodi upravljanje s "strateškimi strankami". V poročilu pojasnjujejo, da so do te številke prišli tako, da so sešteli premoženje milijarderjev, starejših od 70 let.
Število milijarderjev se je zvišalo za sedem odstotkov na 2544, njihovo skupno premoženje pa za devet odstotkov na 12 bilijonov dolarjev oziroma 11 bilijonov evrov. Za primerjavo: slovenski BDP po zadnjih podatkih statističnega urada dosega 57 milijard evrov, 210-krat manj.
Ob tem naj spomnimo na Oxfamovo poročilo Preživetje najbogatejših z začetka tega leta. Ugotovili so, da je odstotek najbogatejših od leta 2020 do 2023 ustvaril skoraj dve tretjini vsega novega svetovnega bogastva v vrednosti 42 bilijonov dolarjev (38,6 bilijona evrov), kar je dvakrat več, kot ga je skupaj ustvarilo 99 odstotkov preostalega prebivalstva.
Sklenili so z ugotovitvijo, da bo petodstotna obdavčitev multimilijonarjev in milijarderjev iz revščine potegnila dve milijardi ljudi.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.