Čeprav jim je v mrtvašnici zmanjkalo prostora, v bolnišnici v Cremoni ostaja globoko spoštovanje do umrlih. Naslednja skupina tistih, ki so izgubili življenja, odvoz na upepelitev čaka v bolnišnični kapeli. Njihovi svojci se niso mogli niti posloviti. Vsi so namreč v karanteni. Nova realnost je, da vsak umre sam. Umrli so na intenzivnem oddelku bolnišnice, ki je na robu zloma.
"Tako je, ko virus prevlada – in tukaj v Lombardiji je nadvladal vse," so v bolnišnici povedali ekipi Sky News.
Stanje pacientov na oddelku za intenzivno nego je kritično. Verjetnost, da bolezni ne bodo premagali, je žal velika. Zdravila ni, osebje se lahko zgolj trudi pacienta obdržati pri življenju.
Pacienta tukaj vsakih 13-16 ur obrnejo, da sprostijo pritisk na pljuča. Čeprav so pacienti zelo kužni, je osebje z njimi v tesnem stiku, le malo dela lahko opravijo z razdalje.
Nihče ničesar ne tvega. Ves čas se umivajo, razkužujejo, rokavice, maske in zaščitna oblačila redno menjavajo. Osebje je sicer izčrpano - prav tako kot sistem, so tudi zdravstveni delavci tukaj na robu zloma. A vztrajajo, saj niso prva, ampak edina bojna linija.
"Vse skupaj je katastrofa, cunami. Delamo po 12 ur na dan. Domov gremo samo za par ur, potem pridemo nazaj in delamo. Tukaj smo za paciente," pravi zdravnica Leonor Tamayo.
Prva, morda edina dobra novica za osebje, je pacient, ki je pomahal tudi novinarski ekipi. Z njim niso smeli spregovoriti, saj še okreva. A po dveh kritičnih tednih se njegovo stanje izboljšuje, kar je veliko olajšanje za osebje in pravi žarek upanja na oddelku - v tem času namreč po tako hudem stanju ni okreval nihče drug, veliko jih je umrlo.
Edine bolezni, ki jih te dni zdravijo v bolnišnici v Cremoni, so povezane s koronavirusom, ki pa se širi še naprej. V bolnišnici so morali povečati oddelek za intenzivno nego, ampak zdaj je tudi vse to povsem polno. Podobno je v prav vseh bolnišnicah v Lombardiji.
Kar pretresa območje pa je, da so pacienti s covid-19 vse mlajši, ampak jih ne zdravijo v bolnišnicah, ker ni prostora. Če je virus prizadel starejše, je zdaj vse bolj govora o ljudeh v tridesetih in štiridesetih letih.
Emanuela Catenacci je običajno nevrokirurginja. Zdaj dela na intenzivni negi. Novinarsko ekipo je prosila, naj svetu pošlje enostavno sporočilo - zaprite se: "Če vidite, kaj se dogaja v drugih državah, drugih delih vaše države in čakate z ukrepi ... Mislim, da to ni več opcija. Morda na začetku, ko na še nismo vedeli, kaj se lahko zgodi. Ampak zdaj vemo. Ne mislite, da se to dogaja pri nas, drugod se pa ne bo. Ker se bo, če ne boste storili ničesar, da to ustavite."
V Lombardiji upanje še ni ugasnilo, imajo pa težave s skoraj vsem drugim. Čakajo, da bo epidemija dosegla vrhunec. A do takrat lahko mine še nekaj tednov, po bolj pesimističnih ocenah bo trajalo še veliko dlje.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.