V Franciji so danes zabeležili 112 novih zaradi novega koronavirusa, s čemer se je število žrtev povzpelo na 674. Po besedah direktorja francoske agencije za javno zdravje Jeroma Salomona je doslej zbolelo 16.018 oseb, 7240 jih je v bolnišnični oskrbi. Od četrtka so tudi Francozi v karanteni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
To je že drugi dan zapored, ko so v Franciji zabeležili novih 112 smrtnih žrtev zaradi covida-19. "Virus še naprej ubija," je ob objavi današnjih številk opozoril Salomon.
Po uradnih številkah je v Franciji z novim koronavirusom okuženih 16.018 oseb, a po oceni Salomona so to podcenjene številke, saj vsi okuženi niso bili testirani, čeprav dnevno opravijo okoli 4000 testov.
V Franciji je od četrtka razglašena karantena, prebivalci lahko zapustijo svoje domove le za najnujnejše. Salomon je Francoze danes pozval k potrpežljivosti, da bodo ostri sprejeti ukrepi dali prve rezultate.
Vodja italijanske civilne zaščite Angelo Borrelli je sporočil, da se je trend naraščanja smrti in okužb zaradi koronavirusa malce umiril. V zadnjih 24 urah je umrlo 651 ljudi, včeraj pa kar 793. Skupno je v državi umrlo že 5476 oseb. Ozdravelo je 952 ljudi, skupno 7024. Število okužb glede na sobotne podatke se je povečalo za 10,4 odstotka na 59.138.
Na intenzivnem oddelku se zdravi 3009 oseb, 152 več kot včeraj. Okužbo s koronavirusom so potrdili tudi pri 12 članih civilne zaščite.
Kot kaže, se kažejo učinki prvih ukrepov za zajezitev širjenja okužb, ki so jih pred dvema tednoma, 8. marca sprejeli na severu države, kjer je prišlo do prvega večjega žarišča okužb. Iz dežele Lombardija so tako danes poročali zgolj o 30 odstotkih skupne številke novih okužb.
V Španiji so medtem potrdili 394 novih smrti, država pa je drugo največje žarišče virusa v Evropi. Za skoraj 15 odstotkov se je povečalo tudi število potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom, in sicer za 3646 na 28.572, je sporočilo špansko ministrstvo za zdravje. Opozorilo je, da bo število okuženih v prihodnjih dneh zagotovo še naraslo.
Na intenzivni negi je že 1785 obolelih, vse bolj pa narašča zaskrbljenost, da bodo bolniki s covidom-19 preplavili bolnišnice v državi.
Še posebej je prizadeto območje Madrida, kjer je po uradnih podatkih skoraj 10.000 okuženih, potrdili pa so tudi 1021 smrti. Na severu prestolnice so na območju sejmišča vzpostavili zasilno bolnišnico s 5500 posteljami. Prve bolnike so že sprejeli.
Premier Pedro Sanchez je v soboto zvečer opozoril, da je položaj v državi zaradi novega koronavirusa eden najhujših na svetu. "Čustveno in psihološko se moramo pripraviti na še težje dni, ki prihajajo," je dejal v televizijskem nagovoru državljanom.
"Gre za najhujšo krizo po drugi svetovni vojni"
Italija bo v boju za zajezitev epidemije novega koronavirusa odredila konec vse nenujne proizvodnje in dejavnosti, je v soboto zvečer sporočil italijanski premier Giuseppe Conte. Trgovine, banke, pošte in lekarne bodo še ostale odprte. "Gre za najhujšo krizo po drugi svetovni vojni," je opozoril Conte.
Prenehali bodo vse dejavnosti in proizvodnjo, ki ni nujna za oskrbo ljudi z nujnimi živili in potrebščinami oziroma ki zagotavlja nujne storitve. Ti drastični ukrepi bodo v tretjem največjem gospodarstvu v evrskem območju v veljavi vsaj do 3. aprila, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V Italiji so v soboto potrdili 793 smrtnih žrtev koronavirusa, kar je največ v enem dnevu. Nič ne kaže, da bi se epidemija umirjala, kljub vse strožjim omejevalnim ukrepom in karanteni po vsej državi.
Skupno je novi koronavirus v Italiji zahteval 4825 smrtnih žrtev, kar je največ med vsemi državami, ki so prizadete v pandemiji. Tudi število odkritih okužb še vedno strmo raste. V soboto so jih našteli 4800 več. Skupaj pa jih je v Italiji 53.578.
Še posebej hudo je prizadeta dežela Lombardija. Vlada v Rimu je zato še dodatno zaostrila omejevalne ukrepe in med drugim prepovedala gibanje v parkih in sprehode v naravo. Lokalni politiki pa zahtevajo še dodatne ukrepe.
Kitajci le še z uvoženimi okužbami
Na Kitajskem so danes znova zaznali porast uvoženih primerov novega koronavirusa. Poročajo o 46 primerih okužb. Pri vseh gre za ljudi, ki so na Kitajsko pripotovali iz tujine, medtem ko novih domačih okužb niso potrdili. Iz Južne Koreje pa poročajo o 98 na novo okuženih.
Kitajske oblasti so se zaradi širjenja okužb iz tujine odločile, da bodo vse mednarodne potnike, ki prihajajo v Peking, s ponedeljkom preusmerili na 12 vstopnih točk, in sicer na letališča Šanghaj Pudong, Nandžing, Tiandžin, Dalian, Čingdao, Ši'an, Šenjang, Džengdžov, Taijuan, Hohhot in Šidžiadžuang.
Od tam se bodo lahko ljudje, če bodo izpolnjevali pogoje za karanteno, vkrcali na letala v prestolnico, poroča nemška tiskovna agencija dpa, ki navaja kitajske oblasti.
Največ uvoženih primerov, 13, so danes zaznali prav v Pekingu. Do zdaj je na Kitajskem za novim koronavirusom umrlo 3261 ljudi.
V Južni Koreji pa so danes potrdili 98 primerov okužb z novim koronavirusom, dve osebi sta umrli, tako da se je skupno število žrtev v državi povzpelo na 104. Večina smrtnih žrtev so starejši s pridruženimi boleznimi, le dve osebi sta bili mlajši od 50 let, je sporočil korejski center za nadzor bolezni.
Skupno je v Južni Koreji okuženih 8897 ljudi. V zadnjem tednu se je v Južni Koreji upočasnilo širjenje okužb, najmanj so jih imeli v ponedeljek, 74. Približno 60 odstotkov okužb je povezanih s pripadniki verske skupine v mestu Daegu.
Širjenje okužbe na Balkanu
V Srbiji so od sobote popoldne našteli 17 novih primerov okužbe z novim koronavirusom in jih imajo zdaj že 188. Vendar so skupno doslej naredili le 700 testov, kar pomeni, da je realno število okužb precej višje.
Srbske oblasti se trudijo širjenje virusa zajeziti z drakonskimi omejevalnimi ukrepi za prebivalstvo, tudi s policijsko uro. Večji problem predstavljajo Srbi, ki se vračajo v domovino, tudi bolni, da bi imeli na voljo državno zdravstveno oskrbo.
Zunanji minister Ivica Dačić je zato danes vse Srbe v tujini pozval, naj se ne vračajo v Srbijo. Če pa se že morajo, jih bo brez izjeme čakala karantena, ki so jo vzpostavili v kraju Morović na meji s Hrvaško.
Izrazil je upanje, da bo to ustavilo veliko vračanje srbskih državljanov v državo, vendar pa je hkrati tudi zagotovil, da bodo še vedno pomagali vsem državljanom v težavah.
Severna Makedonija medtem sledi srbskemu zgledu omejevalnih ukrepov proti novemu koronavirusu in je z današnjim dnem uvedla policijsko uro. V veljavi bo od 21. do 6. ure, je v soboto zvečer napovedal premier Oliver Spasovski. To je prvič, da je ta država uvedla tak ukrep.
V Bosni in Hercegovini so policijsko uro začeli izvajati že minulo noč. V Federaciji BiH je tako prepovedano zapustiti domove med 20. in 5. uro. V Republiki Srbski pa bodo to prepoved začeli izvajati z današnjih dnem. V celotni državi so sicer doslej našteli že 94 potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom.
KOMENTARJI (479)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.