Biden je potrdil ukaz, da se bodo morali v naslednjih dveh mesecih cepiti vsi zdravstveni uslužbenci ministrstva za veteranske zadeve, ki jih je 115.000. Novinarko, ki ga je vprašala o tem ob srečanju z iraškim premierjem Mustafo al Kadimijem, je sicer v šali označil za "tečko", vendar je vseeno potrdil ukaz o cepljenju.
Biden bi lahko izdal tudi ukaz o obveznem cepljenju vsega vojaškega osebja ZDA, vendar se za zdaj za to še ni odločil. Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je dejala, da Bela hiša podpira bolnišnice, ki od osebja zahtevajo, da se cepi, vendar pa je dodala, da ima zvezna vlada le določena pooblastila, ne pa vseh. V ponedeljek je 60 zdravstvenih organizacij iz združenj preko krovnega Ameriškega zdravstvenega združenja (AMA) pozvalo vse bolnišnice in druge zdravstvene ustanove, naj zahtevajo, da se osebje cepi.
K cepljenju začelo pozivati tudi vse več republikancev
St. Louis se je v ponedeljek pridružil Los Angelesu z zahtevo po nošenju mask v zaprtih javnih prostorih tudi za cepljene. Kalifornija je naznanila, da bodo morali biti vsi državni uslužbenci cepljeni do konca avgusta, podoben ukrep pa je za mesto New York napovedal tudi župan Bill de Blasio.
K cepljenju je začelo pozivati tudi več republikancev in televizija Fox News, med njimi tudi znani televizijski voditelj in podpornik Donalda Trumpa Sean Hannity, ki je doslej udrihal čez Bidna zaradi pozivov k cepljenju. Republikanci namreč ugotavljajo, da s širjenjem različice delta umirajo "njihovi". Demokrati večinoma nimajo težav s cepljenjem, ki pa zelo zaostaja v konservativnih delih Amerike. Tam je sedaj največ novih okužb in smrti.
V ZDA okuženih že 34,5 milijona ljudi
Do ponedeljka se je s koronavirusom v ZDA po podatkih univerze Johnsa Hopkinsa okužilo 34,5 milijona ljudi, umrlo pa jih je že skoraj 611.000. V tednu do 11. julija je bilo povprečje novih okužb na dan 19.000, v tednu do 25. julija pa že 52.000.
Naraščanje okužb in smrti je glede na statistiko ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi bolezni le nekoliko predramilo tiste, ki so doslej zavračali cepljenje. V soboto se je v ZDA cepilo 657.000 ljudi, v nedeljo 780.000 in povprečje sedmih dni je sedaj 583.000 na dan. Teden prej pa je bilo 525.000 na dan.
Ob upoštevanju tistih, ki so preboleli covid-19, in cepljenih je precepljenost v ZDA trenutno 67-odstotna. Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo, da bi morali doseči vsaj 83-odstotno precepljenost.
ZDA za zdaj ne bodo odpravile omejitev na potovanja
Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki je v ponedeljek novinarjem sporočila, da ZDA podaljšujejo obstoječe omejitve pri potovanjih zaradi pandemije covida-19 in da tujci, ki doslej niso smeli v ZDA, še vedno ne bodo dobili dovoljenja. Razlog je širjenje pandemije z različico delta in drugimi.
"Širi se različica delta, tako pri nas kot po svetu. Zaradi tega spet raste število okužb, še posebej med tistimi, ki niso cepljeni. Okužbe bodo v naslednjih tednih še bolj naraščale in obstoječe omejitve potovanj bomo ohranili," je dejala. ZDA trenutno ne dovoljujejo vstopa državljanom večine držav EU oziroma tistih, ki so v schengenskem območju. Prepoved velja tudi za Veliko Britanijo, Indijo, Kitajsko, Brazilijo, Južno Afriko in Iran. Ameriški državljani in tisti z dovoljenjem za delo in bivanje v ZDA lahko nemoteno potujejo.
Dovoljene so tudi številne druge izjeme, na primer za študente, novinarje, profesorje, poslovneže. Le turisti ne smejo na obisk. Psakijeva je dodala, da ne ve, kdaj bodo omejitve odpravljene. Na vprašanje, kako prepoved potovanj zmanjšuje nevarnost pandemije v ZDA, če so ob naraščanju okužb v ZDA problem Američani, ki se nočejo cepiti, je Psakijeva odgovorila, da povečanje števila ljudi z različico delta ob sprostitvi potovanj v ZDA zanesljivo ne bo pomagalo.
Bela hiša ni pojasnila, kako bi okužbe v ZDA naraščale, če bi sprostili potovanja za cepljene tujce in tiste z negativnimi testi. Še posebej evropski državljani, ki si želijo obiskati ZDA, so razburjeni zaradi prepovedi, ki jo je uvedel že prejšnji predsednik Donald Trump. EU je junija odprla svoje meje za cepljene Američane in tiste z negativnimi testi na koronavirus.
Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je nazadnje Američanom sicer priporočil, naj se izogibajo potovanjem v Španijo in Portugalsko, ker tam okužbe spet naraščajo.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.