Borza kriptovalut FTX je 11. novembra lani razglasila stečaj, potem ko je Bankman-Fried od vlagateljev zbral 1,8 milijarde dolarjev (1,6 milijarde evrov), ki jih je usmeril v posebno podjetje Alameda Research, kjer je imel tesne sodelavce. Podjetje je bilo namenjeno tveganim naložbam v hedge sklade kriptovalut, pri tem pa Bankman-Fried strankam ni razkril, da je tvegal z njihovim denarjem.
In prav prek Alameda Research naj bi nakazovali podkupnine na Kitajsko, kjer so uradniki v začetku 2021 zamrznili nekatere račune za trgovanje s kriptovalutami družbe Alameda na dveh največjih kitajskih borzah s kriptovalutami. Na računih naj bi bilo za okoli milijardo dolarjev kriptovalut, poroča AP. Kitajska se je za zamrznitev sredstev odločila v okviru preiskav Alamede.
Bankman-Fried je do zamrznjenega premoženja želel priti s pomočjo odvetnikov in lobiranja, a ker so bili neuspešni, so se odločili za večmilijonsko podkupnino, navaja obtožnica.
Podkupnina v višini 40 milijonov dolarjev (36,9 milijona evrov) je bila novembra 2021 z glavnega trgovalnega računa družbe Alameda nakazana na zasebno denarnico s kriptovalutami. V skoraj istem trenutku so se sprostila tudi sredstva na zamrznjenih računih, je navedeno v obtožnici, ki Bankman-Friedu očita kršitev Zakona o preprečevanju podkupovanja v tujini. Število obtožb, s katerimi se sooča Bankman-Fried, se je tako povečalo na 13.
V zvezi z obtožbami se je že izrekel za nedolžnega in je do sojenja, ki naj bi se začelo oktobra, v hišnem priporu na domu svojih staršev v Kaliforniji.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.