"Uspelo nam je povrniti več kot 5 milijard dolarjev (4,6 milijarde evrov) gotovine, likvidnostnih kriptovalut in likvidnostnih naložbenih vrednostnih papirjev," je ameriškemu stečajnemu upravitelju sporočil Andy Dietderich, odvetnik FTX. Dietderich je dejal, da ta sredstva ne vključujejo sredstev, ki jih je že zasegla Komisija za vrednostne papirje Bahamov, kjer je imel FTX sedež, poroča BBC. Sodišče je sicer sporočilo, da obseg škode oziroma izgub domnevno ogoljufanih strank še ni znan.
Kot smo poročali, je zvezdniška borza kriptovalut FTX Sama Bankmana-Frieda pred dvema mesecema doživela spektakularni padec. Njenemu propadu je hitro sledila aretacija ustanovitelja, ki je obtožen "ene največjih finančnih goljufij v ameriški zgodovini". Po propadu svojega kriptoimperija je bil aretiran na Bahamih, kjer je njegovo podjetje imelo sedež. Sicer za zapahi ni ostal prav dolgo, varščina v vrednosti okoli 237 milijonov evrov je bila hitro plačana.
Ameriška komisija za vrednostne papirje in borzo nekdanjega milijarderja obtožuje goljufije in kršenja zakonov o financiranju političnih kampanj. Če bo obsojen, mu grozi do 115 let zapora. Domneva se namreč, da je uporabil vplačila strank podjetja FTX za podporo svojemu drugemu podjetju Alameda Research, da je kupil številne nepremičnine in podpiral mnoge politične kampanje, je poročal Sky News.
Malo po tem, ko je FTX bankrotiral, se je Bankman-Fried aktivno pojavljal v medijih, v katerih je priznal napake pri vodenju kripto borze, vendar vedno zanikal, da je šlo za goljufijo.
30-letnik se je pred sodnikom Lewisom Kaplanom na sodišču na Manhattnu izrekel za nedolžnega. Bankman-Fried, ki je FTX ustanovil leta 2019, je bil ena najbolj odmevnih osebnosti v industriji kriptovalut, znan po svojih političnih povezavah, podpori slavnih in reševanju drugih podjetij v težavah.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.