Pošiljko orožja somalskim oblastem, ki jih podpirajo ZDA in Združeni narodi, nima pa učinkovite oblasti in nadzora v celotni državi, so potrdili na ameriškem zunanjem ministrstvu. Vzrok za ta korak pa naj bi bil nujen poziv omenjene somalske prehodne vlade za pomoč.
''Na prošnjo vlade je ameriško zunanje ministrstvo pomagalo zagotoviti orožje in municijo,'' je povedal tiskovni predstavnik ministrstva Ian Kelly. Dodal je, da bo to orožje somalski vladi pomagalo pri odvračanju napredovanja ''skrajnih sil, ki nameravajo pokvariti prizadevanja za dosego miru in stabilnosti v Somaliji''.
ZDA bodo zagotovile tudi pomoč pri usposabljanju, vendar ne bodo neposredno usposabljale vladnih vojakov, pravijo na ministrstvu. Po poročanju spletnega časopisa AllAfrica.com pa ameriške sile že nekaj časa ''potiho'' usposabljajo somalijske vojake v ameriški vojaški bazi v Džibutiju.
Po poročanju BBC, ki se sklicuje na navedbe analitikov, pa je vzrok za pošiljanje orožja, ker so ameriške oblasti izvedele za nove ozemljske pridobitve in krepitev moči upornikov v Somaliji in se zato odločili za vojaško pomoč.
V Somaliji sicer učinkovite oblasti ni že od leta 1991. Zadnja večja institucionalna sprememba se je zgodila januarja letos, ko je predsedniško mesto prevzel po navedbah zahodnih medijev ''zmerni islamist'' Šejk Šarif Šejk Ahmed, ki je pred tem vodil Zvezo islamskih sodišč (ICU), zvezo uporniških islamističnih skupin. Čeprav je uvedel več sprememb v smeri večje islamizacije države, to ni zadovoljilo njegovih nekdanjih zaveznikov.
Sedaj naj bi tako somalijske oblasti najbolj ustrahovala skupina Al-Šabab (Mladina), ki jo vodi nekdanji sodelavec Šejka Ahmeda iz UIC Šejk Hasan Dahir Avejs. Al-Šabab po navedbah AllAfrica nadzirajo velik dej južne in osrednje Somalije, v prestolnici Mogadiš, kjer srditi spopadi trajajo od 7. maja, pa je le nekaj ulic, ki niso pod njihovim nadzorom.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.