somalija

Slovenija pri zaznavanju korupcije napredovala za šest mest
11. 02. 2025 12.19Slovenija je pri indeksu zaznavanja korupcije za leto 2026 napredovala za štiri točke oz. za šest mest, a predsednik KPK Robert Šumi opozarja, da nas kljub izboljšanju čaka še veliko dela, saj ostajamo pod povprečjem EU in OECD. Medtem ministrstvo za pravosodje pozdravlja napredek in izpostavlja zakonodajne spremembe, kot sta dopolnitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2020 in zakon o zaščiti prijaviteljev, ki je bil sprejet leta 2023.

V Somaliji ubiti 'pomembni pripadniki Islamske države'
02. 02. 2025 14.15Oblasti v somalijski regiji Puntland so sporočile, da so bili v ameriškem vojaškem napadu ubiti "ključni predstavniki" skrajne Islamske države. Predsednik ZDA Donald Trump je pred tem sporočil, da je ukazal zračni napad na "pomembnega načrtovalca napadov Islamske države in druge teroriste" v Somaliji.

Trump ukazal zračne napade na pripadnike Islamske države v Somaliji
01. 02. 2025 21.38Donald Trump je vojski ukazal, naj naj z zračnimi napadi ciljajo na pripadnike Islamske države v Somaliji. V napadih v gorovju Golis na severu Somalije naj bi ubili več teroristov.

Fajonova: Na držo in vlogo Slovenije v Varnostnem svetu smo lahko ponosni
27. 12. 2024 10.39Slovenija s 1. januarjem vstopa v drugo polovico članstva v Varnostnem svetu (VS) Organizacije združenih narodov (OZN). "V prvem letu se je uveljavila kot načelna, odgovorna in spoštovana članica, ki je pri svojem delovanju dosledno spoštovala Ustanovno listino OZN in mednarodno pravo," so sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve.

Tanja Fajon kot prva predstavnica Slovenije obiskala Somalijo
03. 11. 2024 18.51Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je kot prva predstavnica Slovenije obiskala Somalijo. S somalijskim premierjem Hamzo Abdijem Barrejem sta govorila o razmerah v državi in širši regiji ter o mednarodnih operacijah v podporo miru, ki jih je Fajonova izpostavila kot nujne za izgradnjo stabilnosti Somalije.

30.000 evrov priseljenski družini, če zapusti Švedsko
13. 09. 2024 06.00Švedska bo močno okrepila shemo, ki sicer obstaja že desetletja in omogoča plačilo priseljencem v zameno za njihov odhod iz države, je sporočila vlada v Stockholmu. Trenutno lahko ena družina skupno prejme največ 40.000 švedskih kron (3500 evrov), ta znesek pa naj bi z letom 2026 povišali na 350.000 kron (več kot 30.000 evrov).

Najprej samomorilski napad, nato pa so prišli še strelci
03. 08. 2024 11.04V somalijski prestolnici Mogadiš se je na plaži moški razstrelil, takoj po tem samomorilskem napadu pa so na plažo pritekli strelci in začeli napadati ljudi. Umrlo je najmanj 32 ljudi, več kot 63 jih je bilo ranjenih.

Največ olimpijskih športnikov na milijon prebivalcev ima ... Slovenija
29. 07. 2024 20.57Slovenci zase radi rečemo, da smo športen narod in radi se pohvalimo, koliko uspešnih športnikov daje tako majhna država. Najnovejša statistika, ki so jo objavili ameriški mediji, kaže, da smo upravičeno ponosni. Na igrah, ki pravkar potekajo v Parizu, je olimpijsko normo glede na milijon prebivalcev izpolnilo največ prav tistih s sončne strani Alp.

Pa kaj delaš v Parizu?
26. 07. 2024 10.58S spektakularno otvoritvijo se bodo v Parizu uradno začele olimpijske igre, čeprav se je dogodek že krepko začel – videli smo prve slovenske nastope, pojavile so se že prve organizacijske težave – imajo mnogi še vedno dilemo, zakaj je nekdo že v Parizu, če je otvoritev šele danes.

Med gledanjem finala odjeknila eksplozija, ubitih več ljudi
15. 07. 2024 11.43V somalijski prestolnici Mogadiš je pred priljubljeno kavarno, kjer se je zbrala množica, da bi spremljala finale evropskega prvenstva v nogometu, odjeknila bomba. V eksploziji je bilo ubitih najmanj devet ljudi, še 20 pa jih je bilo ranjenih. Bomba je bila nameščena v avtomobil, ki je bil parkiran pred kavarno.

Več kot 117 milijonov razseljenih ljudi: 'Mednarodna skupnost mora ukrepati'
14. 06. 2024 09.09Svet pretresajo konflikti. Od vojne v Ukrajini, Gazi, Sudanu, Mjanmaru in Jemnu do nestabilnosti v Pakistanu in Afganistanu. Samo v Afriki poteka več kot 35 oboroženih konfliktov. In v vseh teh državah, kjer potekajo konflikti, ljudje stradajo, bežijo in so razseljeni. Po podatkih agencije ZN za begunce je bilo lani po vsem svetu število ljudi, ki so morali zapustiti svoje domove, enako številu prebivalcev Londona.

Na 'prestolu' ostaja Grčija, zanimanje pa raste tudi za bolj unikatne kraje
28. 04. 2024 16.18Temperature so bile že v začetku aprila marsikod po Sloveniji poletne. In čeprav je kasneje sledila ohladitev, je marsikdo že takrat z mislimi odpotoval v bolj ali manj oddaljene kraje. Zdaj pa so pred vrati že prvomajske počitnice, ko bodo številni te "sanje" tudi uresničili. Kam se odpravljajo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja in kakšni so letošnji prvomajski potovalni trendi? No, med njimi zagotovo ne najdemo več "last minute" potovanj, vse bolj priljubljeni pa so tudi poleti kar z ljubljanskega letališča. Kako pa na povpraševanje vpliva inflacija?

'Ubila ju je somalijska roka, a domneve so, da so za tem stali Italijani'
24. 03. 2024 17.0630 let teče, odkar sta v somalijski prestolnici Mogadiš umrla novinarka Ilaria Alpi in fotograf Miran Hrovatin. A okoli njune smrti še vedno marsikaj ni razjasnjeno, zločinci pa ostajajo nekaznovani še danes. Je šlo za načrtovan umor ali splet okoliščin, v katerih sta se znašla?

Pohabljanju spolovil podvrženih vse več deklic še pred petim letom
10. 03. 2024 16.37Novi podatki o pohabljanju žensk in deklic razkrivajo velik porast, v zadnjih osmih letih so se tovrstne prakse povečale za kar 15 odstotkov. Podatki, ki jih je objavila agencija ZN za otroke Unicef, kažejo, da je bilo pohabljanju podvrženih več kot 230 milijonov deklic in žensk.

Sin somalijskega predsednika v Turčiji trčil v kurirja na motorju in pobegnil
10. 12. 2023 17.24Turški mediji poročajo, da je Mohamed Hasan Šejk Mohamud med obiskom Turčije z avtomobilom trčil v dostavljavca na motorju. A po povzročitvi prometne nesreče se sin somalijskega predsednika ni ustavil in nudil pomoči, temveč je s kraja pobegnil. Kurir, v katerega je trčil, je v nesreči umrl. Policisti so v poročilu o nesreči so zapisali, da voznik motornega kolesa ni kršil prometnih pravil.

Vojaki, letalonosilke, orožje: katere so najmočnejše vojske na svetu?
25. 08. 2023 15.32V času, ko varnost ni več tako samoumevna in se vojske pripravljajo, opremljajo ter povečujejo, je Global Firepower pripravil letno poročilo in razvrstitev nacionalnih oboroženih sil, od najmočnejših do najšibkejših. Vodilne so ZDA, ki jim sledita Rusija na drugem in Kitajska na tretjem mestu. Slovenija na tej lestvici zavzema 86. mesto.

Med območji z najvišjo stopnjo nevarnosti lakote štiri nove države
29. 05. 2023 10.46Svetovni program za hrano (WFP) in Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sta Haiti ter več držav Sahela – Burkino Faso, Mali in Sudan – v objavljenem poročilu uvrstila med območja z najvišjo stopnjo nevarnosti lakote. Ob tem sta mednarodno skupnost pozvala k nujnemu ukrepanju.

Svet manj varen in zelo skorumpiran: Sloveniji najnižji rezultat doslej
31. 01. 2023 06.44Indeks zaznave korupcije (CPI) za leto 2022, ki ga je objavil Transparency International, razkriva, da je Slovenija z oceno 56/100 dosegla svoj zgodovinsko najnižji rezultat. Pa tudi, da boj s korupcijo izgubljamo globalno. To po besedah ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaža Hana ni dober podatek. "Vlada in slovenska politika nasploh se mora zamisliti in narediti vse, da bomo na teh lestvicah višje."

Ukrajina začela z mednarodno pomočjo najrevnejšim državam sveta
26. 11. 2022 20.39Ukrajina je danes začela izvajati program mednarodne pomoči z imenom Žito iz Ukrajine, s katerim namerava dobavljati hrano najrevnejšim državam sveta. Na konferenci ob inavguraciji programa je prek video povezave sodeloval tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je poudaril, da žito ne bi smelo biti uporabljeno kot orožje vojne.

Slovenija s humanitarno pomočjo Ukrajini in državam v razvoju
25. 11. 2022 15.53Ministrstvo za zunanje zadeve je podprlo projekt za dokončanje obnove doma za rehabilitacijo v Ukrajini. Slovenija bo s tem projektom pomagala zagotoviti zmogljivosti za primerno oskrbo in rehabilitacijo 90 otrok, invalidov in mladih s posebnimi potrebami. Slovenija se prav tako pridružuje pobudi ukrajinskega predsednika Zelenskega in bo namenila znatna sredstva za humanitarno pomoč v hrani najbolj prizadetim državam v razvoju.

Eksploziji stresli Mogadiš: 100 mrtvih in 300 ranjenih
30. 10. 2022 09.35Prestolnico Somalije Mogadiš sta pretresla dva napada z avtomobilom bombo, v katerih je po besedah predsednika Hasana Šejka Mohamuda umrlo 100 ljudi, še 300 je bilo ranjenih. Odgovornost za napad v bližini ministrstva za izobraževanje, ki naj bi bilo tudi tarča napadalcev, je že prevzela skrajna islamistična skupina Al Šabab.

'Vemo, da ljudje v Somaliji umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati'
30. 10. 2022 09.00Govorili smo z Jamesom Elderjem, tiskovnim predstavnikom Unicefa v Ženevi. James se je ravno vrnil iz Somalije in nam poročal o resnosti stanja v tej afriški državi. V Somaliji se zaradi hude akutne podhranjenosti zdravi 44.000 otrok. "Situacija je grozljiva. Če je leta 2011 umrlo 260.000 ljudi, je trenutno v državi prizadetih dvakrat toliko posameznikov. Kaže, da se bo situacija poslabšala in ne poboljšala," je opozoril Elder. Vseeno pa tiskovni predstavnik Unicefa meni, da se težave da rešiti. "Vemo, da ta trenutek ljudje umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati. Zgodnja akcija je ta, ki je ključna," je bil jasen humanitarni delavec.

V samomorilskem napadu v Mogadišu najmanj deset mrtvih
29. 10. 2022 16.31V samomorilskem napadu v prestolnici Somalije Mogadiš je bilo ubitih najmanj deset ljudi, je sporočila tamkajšnja policija. Na območju ministrstva za izobraževanje sta eksplodirala dva avtomobila z bombama.

V Somaliji zaradi podhranjenosti na zdravljenje vsako minuto sprejet en otrok
18. 10. 2022 16.27Tiskovni predstavnik Unicefa v Ženevi James Elder, ki se trenutno nahaja v Somaliji, je opozoril, da so razmere v državi še slabše, kot so bile leta 2011. Takrat je zaradi lakote v državi umrlo 260.000 ljudi. V Somaliji je vsako minuto vsakega dne zaradi hude podhranjenosti en otrok sprejet v zdravstveno ustanovo. Zadnji podatki o sprejemu v avgustu kažejo, da je z zdravljenjem pričelo 44.000 otrok s hudo akutno podhranjenostjo. To je en otrok na minuto.

Obiskala vse države na svetu: 'V Slovenijo se bom zagotovo še vrnila'
16. 10. 2022 08.00Jessica Nabongo je ugandsko-ameriška popotniška blogerka in pisateljica, ki si je zadala, da do svojega 35. leta obišče vse države na svetu. To ji je nekaj mesecev po dopolnjenem 35. letu tudi uspelo, zdaj pa je svoja popotovanja in zgodbe strnila v knjigo "Ujemi me, če me moreš: Potovanje ene ženske v vse države na svetu". Med drugim je seveda obiskala tudi našo podalpsko deželico v obliki kokoši. Jo je navdušila bolj kot naša južna soseda? Kaj ji je bilo najbolj všeč? Jo je bilo kdaj strah? In ali obstaja katera država, v katero se ne želi vrniti? "Spoznala sem nešteto ljudi. Ti so tudi najpomembnejši del mojih potovanj. Države namreč najraje spoznavam prav skozi lokalne prebivalce," je povedala.

Militantna skupina v Mozambiku ogroža zaloge zemeljskega plina
13. 10. 2022 07.36Militanti, povezani z ISIS, v Mozambiku ogrožajo ogromne zaloge zemeljskega plina, ki jih svet trenutno nujno potrebuje. Šlo naj bi za okoli 3000 kubičnih kilometrov zalog zemeljskega plina. Pred časom so namreč našli ogromno plinsko nahajališče, ki bi lahko pomagalo v trenutni krizi pomanjkanja plina. Z novimi zalogami bi tudi revna in osiromašena država Mozambik lahko postala gospodarsko močnejša. Kljub temu da je mozambiškim silam skupaj z ruandskimi uspelo nazaj zavzeti svoja območja, je uporniška grožnja še vedno močna, obglavitve in umori pa še niso ponehali, hkrati pa je otežen dostop do plinskih nahajališč.

'Videla sem, kako je umrla pred menoj, in nisem mogla storiti ničesar'
05. 10. 2022 19.08Afriškemu rogu grozi najbolj smrtonosna lakota v 40 letih. Zaradi katastrofalne kombinacije konfliktov, visokih cen hrane in suše je več kot 11 milijonov ljudi v obupni stiski. Vse več otrok umira, državo pa bi v nekaj dneh ali tednih lahko zajela še hujša katastrofa, razen če v tem času ne prispe dodatna pomoč. Somalija je v vojni. Konflikt v različnih oblikah traja, odkar je pred tremi desetletji razpadla osrednja vlada, in še naprej vpliva na skoraj vse dele države.

Glavnina ukrajinskega žita v 'bogate države', revnejšim le drobtinice?
13. 09. 2022 16.14Vse od 1. avgusta je Ukrajino zapustilo 122 transportnih ladij z žitom. Iz treh ukrajinskih pristanišč so odpeljale za okoli 2,7 milijona ton žita in drugih živil, a ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden opozoril, da večina teh ladij v resnici odhaja v bogate evropske države. Ukrajina sicer zanika njegove navedbe, vendar pa podatki Združenih narodov kažejo, da so do 12. septembra revnejše države v razvoju predstavljale le 28 odstotkov ciljnih destinacij ladij z žitom, 27 odstotkov je bilo držav z zgornjim srednjim dohodkom, kar 44 odstotkov pa je bilo držav z visokim dohodkom.

'Lakota je pred vrati in danes smo deležni zadnjega opozorila'
08. 09. 2022 10.26Zaradi izjemne lakote je v Somaliji umrlo že veliko ljudi, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. Več kot 7,1 milijona ljudi, kar predstavlja približno polovico prebivalstva Somalije, potrebuje pomoč. Eden od petih otrok v državi se bo do oktobra soočil s smrtonosnimi oblikami podhranjenosti, če se trenutne razmere ne bodo spremenile. Težave z lakoto pestijo tudi njeni sosedi Etiopijo in Kenijo.

V 30-urnem terorističnem napadu v Somaliji več deset mrtvih
21. 08. 2022 13.09V petek so oboroženi pripadniki islamistične militantne skupine Al Šabab napadli hotel Hayat v somalijski prestolnici Mogadiš, kjer se pogosto zadržujejo vladni uradniki in poslanci. Po 30 urah in več kot 30 mrtvih so somalijske varnostne sile uspele prevzeti nadzor, pri tem pa iz hotela rešile 106 talcev.